Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przyczyny i środki zaradcze w przypadku niskiego ciśnienia krwi podczas ciąży

Niskie ciśnienie krwi podczas ciąży jest normalnym zjawiskiem. Fluktuacje hormonalne i zmiany w krążeniu często obniżają ciśnienie krwi, szczególnie w pierwszym i drugim trymestrze ciąży.

Niskie ciśnienie krwi (niedociśnienie) w czasie ciąży zwykle nie powoduje znaczących problemów zdrowotnych, a większość kobiet może leczyć je w domu.

Jednak bardzo niskie ciśnienie krwi może być powodem do niepokoju, a niektóre kobiety odczuwają dokuczliwe objawy. W tym artykule przyjrzymy się przyczynom, leczeniu i terminowi wizyty u lekarza.

Co powoduje niskie ciśnienie krwi w czasie ciąży?

Niskie ciśnienie krwi podczas ciąży

Ciąża powoduje wiele zmian, ponieważ ciało kobiety dostosowuje się do wysiłku, jaki trzeba podjąć, aby stworzyć dziecko. Dlatego tak ważne jest, aby kobiety w ciąży miały regularne wizyty kontrolne u lekarza podczas wszystkich etapów ciąży.

Podczas tych kontroli lekarz zapyta kobietę o jej styl życia. Lekarz sprawdzi także ciśnienie krwi kobiety podczas każdej wizyty.

Ciśnienie krwi zmienia się nieznacznie w zależności od poziomu energii kobiety, nerwowości, stylu życia i poziomu stresu. Ciśnienie krwi może również wzrosnąć lub obniżyć w zależności od pory dnia.

Ciśnienie krwi kobiety może być niższe w pierwszych 24 tygodniach ciąży. Jest to prawdopodobnie spowodowane przez układ krwionośny, ponieważ naczynia krwionośne rozszerzają się, pozwalając przepływowi krwi do macicy.

Istnieją również inne tymczasowe przyczyny, takie jak zbyt szybkie wstawanie lub leżenie w gorącej kąpieli zbyt długo.

Chociaż jest to powszechne, niektóre inne czynniki mogą przyczynić się do tego problemu i spowodować spadek ciśnienia krwi nawet niższy niż zwykle. W przypadku kobiet w ciąży może to obejmować:

 • reakcje alergiczne
 • infekcje
 • przedłużony odpoczynek w łóżku
 • odwodnienie
 • niedożywienie
 • krwotok wewnętrzny
 • niedokrwistość
 • choroby serca
 • zaburzenia endokrynologiczne

Niektóre leki mogą obniżyć ciśnienie krwi, dlatego ważne jest, aby kobiety w ciąży informowały lekarza, jakie leki zażywają.

Niezwykle niskie ciśnienie krwi może być również oznaką powikłań we wczesnej ciąży, takich jak ciąża pozamaciczna, w której zapłodnione jajo wszczepia się w inne miejsce niż macica.

Normalny poziom ciśnienia krwi na różnych etapach ciąży

W czasie ciąży ciśnienie krwi jest oznaką zdrowia matki i dziecka. Lekarze będą używać numerów do diagnozowania podstawowych problemów lub możliwych komplikacji.

Według American Heart Association, normalne ciśnienie krwi wynosi mniej niż 120 powyżej 80-120 milimetrów słupa rtęci (mmHg) to odczyt skurczowy (podczas skurczu serca) i zawsze jest najwyższym numerem na urządzeniu.

80 mmHg to odczyt rozkurczowy (gdy serce znajduje się w spoczynku między uderzeniami) i jest to niższy numer na urządzeniu. Wszystko, co jest niższe, uważane jest za niski odczyt, ale dla wielu osób może być normalne.

Lekarz zazwyczaj zdiagnozuje niskie ciśnienie krwi, gdy odczyt wynosi około 90 mmHg powyżej 60 mmHg.

Podczas pierwszych 12 tygodni ciąży kobieta może zauważyć spadek ciśnienia krwi. To niskie ciśnienie krwi często utrzyma się na niskim poziomie w pierwszym i drugim trymestrze ciąży i wzrośnie ponownie w trzecim trymestrze.

Lekarze będą kontynuować monitorowanie ciśnienia krwi w dniach następujących po porodzie, aby zwrócić uwagę na ewentualne powikłania po ciąży.

Objawy

pani w ciąży z bólem głowy siedzi na łóżku niskie ciśnienie krwi

Podczas gdy niskie ciśnienie krwi zwykle nie jest powodem do niepokoju, objawy mogą być kłopotliwe lub obniżać jakość życia niektórych kobiet, zwłaszcza jeśli wcześniej ich nie doświadczały.

Objawy niskiego ciśnienia krwi obejmują:

 • zawroty głowy lub dezorientacja
 • nudności
 • zawroty głowy, które mogą prowadzić do omdlenia, szczególnie po szybkim wstawaniu
 • ogólne zmęczenie, które może się nasilać w ciągu dnia
 • nie będąc w stanie złapać oddechu lub biorąc płytkie, szybkie oddechy
 • pragnienie, nawet po wypiciu
 • zimna, blada lub lepka skóra
 • problemy ze wzrokiem, takie jak niewyraźne widzenie lub podwójne widzenie
 • depresja

Każda kobieta, która doświadcza takich kłopotliwych objawów, powinna zgłosić je lekarzowi. Mogą wykonać pewne testy, aby upewnić się, że przyczyną jest niskie ciśnienie krwi, a nie inny stan podstawowy.

Zagrożenia i skutki dla dziecka

Jednym z podstawowych zagrożeń dla kobiet z niskim ciśnieniem krwi jest spadek spowodowany omdleniem. Niektóre kobiety z niskim ciśnieniem krwi, które zbyt szybko wstają po siedzeniu lub leżeniu mogą zemdleć.

Częste omdlenia mogą być niebezpieczne, szczególnie w czasie ciąży. Kobieta może zranić się, jeśli upadnie, a utrata krążenia krwi może spowodować problemy wewnętrzne.

Poważne niskie ciśnienie krwi może spowodować wstrząs lub uszkodzenie narządów. Może powstrzymywać krew od dotarcia do dziecka, co stanowi zagrożenie dla zdrowia dziecka.

Według jednego z badań, niewielka ilość badań wykazujących ciągłe niskie ciśnienie krwi podczas ciąży ma negatywny wpływ na wynik ciąży, w tym na poród martwego dziecka.

Istnieje jednak wiele innych możliwych przyczyn tego negatywnego wpływu na zdrowie dziecka, a samo niskie ciśnienie krwi zwykle nie ma poważnych powikłań.

Leczenie

Zwykle nie ma medycznego leczenia niskiego ciśnienia krwi podczas ciąży, ale kobieta może wypróbować kilka domowych środków w celu złagodzenia objawów. Ciśnienie krwi często powraca do normy około trzeciego trymestru ciąży.

Jednak niektóre kobiety, które doświadczają epizodów o wyjątkowo niskim ciśnieniu krwi, mogą wymagać leczenia. Wszelkie podstawowe stany, które mogą powodować spadek ciśnienia krwi, takie jak niedokrwistość lub nierównowaga hormonalna, będą musiały być leczone jako pierwsze.

Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​dany lek powoduje niskie ciśnienie krwi, może zaoferować alternatywny lek.

Strona główna zadośćuczynienie

Zamiast leczenia wielu kobiet polega na środkach zaradczych, aby pomóc im radzić sobie z niskim ciśnieniem krwi.

Odpoczynek

pani w ciąży odpoczynku

W przypadku niskiego ciśnienia krwi w czasie ciąży ważne jest, aby pamiętać, aby robić to powoli.

Czas, by obudzić się powoli rano, zamiast wyskakiwać z łóżka, a wstawanie z krzesła lub kanapy powoli w ciągu dnia może zapobiec zawrotom głowy lub omdleniu.

Jeśli kobieta czuje się słabo, powinna usiąść lub położyć się delikatnie, aby uniknąć upadku i podjęcia stałych oddechów. Leżąc po lewej stronie może również pomóc zwiększyć przepływ krwi do serca, co może pomóc ustabilizować ciało.

Ważne jest również dla kobiet w ciąży, aby często odpoczywały, szczególnie gdy mają niskie ciśnienie krwi. Stawianie stopy i okresowe odpoczynki przez cały dzień może dać organizmowi czas na regenerację i zmniejszenie zmęczenia.

Noszenie luźnej, nie ograniczającej odzieży może również pomóc w uniknięciu zawrotów głowy i zmęczenia. Niektóre kobiety mogą uznać, że noszenie pończoch uciskowych lub wygodnych podkolanówek może poprawić krążenie.

Ciecze

Ważne jest, aby pić dużo płynów i leczyć wszelkie poranne mdłości lub wymioty, które występują.

Jeśli niskie ciśnienie krwi wywołuje nudności, ciepła herbata ziołowa może pomóc uspokoić żołądek. Pomocne może też być nawodnienie wodą.

Dieta

Lekarze mogą zalecać spożywanie wielu małych posiłków przez cały dzień, a nie kilka dużych posiłków. Spożywanie zróżnicowanej i bogatej w składniki odżywcze diety jest szczególnie ważne w okresie ciąży i może pomóc zmniejszyć objawy, gdy tylko jest to możliwe.

Lekarz może również zalecić kobietom zwiększenie dziennego spożycia soli, jeśli w czasie ciąży doświadcza niskiego ciśnienia krwi. Zbyt duża ilość soli może mieć jednak negatywny wpływ, dlatego należy koniecznie porozmawiać z lekarzem przed dodaniem dodatkowej soli do diety.

Kiedy iść do lekarza

Lekarz zazwyczaj monitoruje ciśnienie krwi u kobiety podczas regularnych kontroli ciąży i oferuje porady lub opcje leczenia, jeśli jest zbyt niski lub wysoki. Wysokie ciśnienie krwi jest częstszym problemem w ciąży.

Niskie ciśnienie krwi jest normalne w czasie ciąży, ale ważne jest, aby wiedzieć, kiedy odwiedzić lekarza lub położną. Każdy, kto ma częste zawroty głowy lub omdlenia, powinien jak najszybciej szukać pomocy medycznej.

Jeśli jakakolwiek kobieta odczuwa omdlenie lub zawroty głowy, a także silny ból głowy, zaburzenia widzenia lub duszność, powinna zgłosić się po pomoc doraźną. Bóle w klatce piersiowej i uczucie drętwienia lub osłabienia po jednej stronie ciała wymagają również opieki w nagłych wypadkach.

Kobieta może również chcieć omówić z lekarzem niskie ciśnienie krwi, jeśli utrzyma się ono w trzecim trymestrze lub jeśli będzie trwało dłużej.

Jeśli kobieta ma historię niskiego ciśnienia krwi, powinna wspomnieć o tym pracownikowi służby zdrowia podczas początkowych kontroli ciąży, aby upewnić się, że ciśnienie krwi nie spada zbyt nisko.

Praca z lekarzem lub położną w celu leczenia objawów niskiego ciśnienia krwi podczas ciąży może pomóc w zachowaniu zdrowia matki i dziecka.

Like this post? Please share to your friends: