Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W jaki sposób rak prostaty wpływa na seks?

Mężczyźni mający leczenie raka gruczołu krokowego mogą mieć problemy z seksem. Należą do nich utrata zainteresowania seksem i niemożność uzyskania erekcji.

Różne formy leczenia raka prostaty mogą również powodować problemy seksualne dla mężczyzn, w tym radioterapię, chirurgię i terapię hormonalną.

Gruczoł krokowy

Gruczoł prostaty jest męskim narządem płciowym i znajduje się tuż pod pęcherzem. Rola prostaty polega na wydzielaniu przejrzystego płynu do cewki moczowej podczas wytrysku. Stanowi to jedną trzecią nasienia, które zatrzymuje nasienie i pomaga w ich ruchliwości wśród innych funkcji.

[Obraz graficzny gruczołu prostaty]

Prostata przyczynia się również do działania mięśni, które napędzają nasienie podczas wytrysku. Zdrowy gruczoł krokowy ma gładką, regularną powierzchnię i jest mniej więcej wielkości orzecha włoskiego.

Co to jest rak prostaty?

Rak prostaty jest chorobą, w której komórki tkanki prostaty dzielą się bez kontroli, tworząc guz lub guz.

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem nierakowym u mężczyzn w Stanach Zjednoczonych. Każdego roku w Stanach Zjednoczonych szacuje się około ćwierć miliona nowych przypadków, według informacji z Cleveland Clinic i innych źródeł. Dziesiątki tysięcy mężczyzn umiera z powodu choroby rocznie w USA.

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) większość mężczyzn, którzy zachorowali na raka prostaty, ma ponad 65 lat i nie umiera z tego powodu.

Kiedy guz prostaty rośnie dostatecznie duży, może blokować cewkę moczową, rurkę wylotową dla moczu.

Rak prostaty często nie powoduje żadnych objawów. Kiedy się pojawią, mogą obejmować:

 • Słaby lub przerywany strumień moczu
 • Drybling moczu
 • Uczucie całkowitego opróżnienia pęcherza lub konieczności jego przeciążenia
 • Krew w moczu

Komórki rakowe z guza prostaty mogą rozprzestrzeniać się na inne miejsca. Jest to jednak rzadkie, ponieważ większość nowotworów prostaty rozwija się wolno i nie rozprzestrzenia.

Najczęściej powolne nowotwory są znane jako gruczolakoraki gruczołowe i odpowiadają za 9 na 10 przypadków raka gruczołu krokowego – mówi Cancer Research UK.

Rak prostaty prawie zawsze pojawia się później w życiu. Według Cleveland Clinic, aż 80 procent mężczyzn w wieku powyżej 80 lat wykazuje oznaki choroby po śmierci. Wielu mężczyzn choruje na raka prostaty, ale umiera bez diagnozy.

Rak prostaty nie może być przenoszony z jednej osoby na drugą, w tym przez seks. To nie jest choroba zakaźna. To nie jest choroba przenoszona drogą płciową.

Rak prostaty i możliwe problemy seksualne

Sam rak prostaty zazwyczaj nie powoduje problemów z seksem u większości mężczyzn z tą chorobą.

Większość objawów raka prostaty dotyczy wydalania moczu. Dzieje się tak, ponieważ gruczoł krokowy zaczyna blokować cewkę moczową, rurkę, która przenosi mocz z organizmu. Oprócz zmian w przepływie moczu krew może znajdować się w moczu.

Wielu mężczyzn z rakiem gruczołu krokowego nie ma żadnych objawów we wczesnych stadiach choroby. Po raz pierwszy wiele osób wie, że mają raka prostaty, gdy inne objawy zostały spowodowane przez rozprzestrzenianie się raka – na przykład do kości.

Jest to rzadkie, ale niektórzy mężczyźni z rakiem prostaty mają trudności z erekcją związane z samą chorobą.

W jaki sposób leczenie raka gruczołu krokowego wpływa na płeć?

Sam rak prostaty zwykle nie powoduje problemów z seksem. Jednak w przypadku diagnozy i leczenia raka u mężczyzn może występować depresja.

[Starszy i psycholog]

Obawy dotyczące raka prostaty mogą oznaczać mniejsze zainteresowanie seksem lub stresem związkowym. Problemy te powinny ulec poprawie i może istnieć wsparcie dla problemów psychologicznych związanych z rakiem.

Istnieje wiele opcji leczenia raka prostaty, w tym tylko monitorowanie. Wielu mężczyzn decyduje się na monitorowanie rozwoju, który może wymagać późniejszego aktywnego leczenia. To podejście do bardzo wolno rosnącego raka prostaty można nazwać „czujnym wyczekiwaniem” lub „aktywnym nadzorem”. Nie powoduje problemów z seksem.

Aktywne leczenie raka prostaty może prowadzić do problemów z seksem. Te terapie obejmują:

 • Chirurgia
 • Radioterapia
 • Terapia hormonalna

Materiały nerwowe, które pomagają kontrolować erekcje mężczyzn, biegną blisko gruczołu krokowego. Podnosi to wyzwanie ochrony nerwów przed uszkodzeniem podczas leczenia pobliskiego gruczołu krokowego.

Zabieg chirurgiczny polegający na całkowitym usunięciu gruczołu krokowego stanowi ryzyko zaburzeń erekcji z powodu potencjalnego uszkodzenia nerwów. Ta operacja jest znana jako totalna prostatektomia lub radykalna prostatektomia.

Radykalna prostatektomia nie jest odpowiednia dla wszystkich mężczyzn z rakiem prostaty. Zwykle jest zarezerwowany dla mężczyzn, którzy mają bardziej agresywny rak prostaty, który prawdopodobnie rośnie lub rozprzestrzenia się, oraz młodszych mężczyzn.

Gruczoł krokowy można usunąć chirurgicznie na kilka sposobów:

 • Operacja otwarta – chirurg tworzy otwór w brzuchu lub w okolicy między jądrami a odbytem
 • Operacja dziurki od klucza – prostata jest usuwana za pomocą małej rany, a chirurg jest prowadzony przez kamerę

Obie opcje są równie skuteczne. Operacja dziurki od klucza może oznaczać mniej krwawień i mniej czasu w szpitalu niż otwarta operacja.

Operację dziurki od klucza w celu usunięcia gruczołu prostaty można również wykonać za pomocą robota. Znany również jako chirurgia da Vinci, jest to nowsza w chirurgii dziurki od klucza dla raka prostaty.

Prostatektomia oszczędzająca nerwy ma na celu zachowanie nerwów kontrolujących erekcję. Ten rodzaj leczenia raka gruczołu krokowego zmniejsza ryzyko zaburzeń erekcji, ale należy również wziąć pod uwagę ryzyko nieodwracalnego leczenia raka. Istnieje ryzyko, że jakiś guz może pozostać na miejscu.

W każdym przypadku operacja oszczędzająca nerwy nie jest możliwa. To zależy od tego, gdzie i jak ciężki jest rak prostaty.

[człowiek czeka na operację raka prostaty]

Biopsje są brane jako część każdej prostatektomii, co umożliwia badanie tkanki w laboratorium.Biopsje mogą pomóc w ustaleniu, czy rak występuje tylko po jednej stronie prostaty. Jeśli tak, nerwy po drugiej stronie mogą zostać oszczędzone.

Chirurgia jest najtrudniejszym sposobem leczenia z powodu zaburzeń erekcji. Inne opcje są również ryzykowne, w tym krioterapia, w której stosuje się sondy do zamrażania komórek raka prostaty.

Pewne zmniejszenie funkcji erekcji może nastąpić po radioterapii prostaty. Zaburzenia erekcji mogą być mniej ryzykowne z bardziej skoncentrowaną radioterapią zwaną brachyterapią. To leczenie polega na wszczepieniu radioaktywnych nasion do prostaty.

Terapia hormonalna niesie również ryzyko problemów z erekcją, może powodować obniżenie libido i wpływać na płodność. Leczenie może również obejmować usunięcie jąder i leków antyandrogenowych.

Problemy z płodnością spowodowane przez leczenie raka prostaty

Lekarze mogą oferować mężczyznom możliwość przechowywania nasienia przed leczeniem prostaty. Bankowość spermy jest opcją, ponieważ różne terapie przeciwnowotworowe narażają na ryzyko niepłodności u mężczyzn.

Niemożność ojcostwa dzieci może wynikać z radioterapii, operacji lub leczenia farmakologicznego.

Jeśli niepłodność wynika z leczenia i mężczyzna chce założyć rodzinę, przechowywane nasienie może być wykorzystane do sztucznej inseminacji lub zapłodnienia in vitro.

Życie seksualne z rakiem prostaty

Jeśli zaburzenia erekcji wystąpią po leczeniu raka prostaty, dostępnych jest wiele opcji pomagających w powrocie do normalnego funkcjonowania seksualnego.

Utrata zainteresowania seksem może wystąpić z powodu zmęczenia i innych problemów związanych z rakiem prostaty i leczeniem. Może się to poprawić lub z czasem zniknąć.

Liczba mężczyzn dotkniętych uporczywie przez zaburzenia erekcji po operacji raka gruczołu krokowego jest bardzo zróżnicowana. Czynniki wpływające na prawdopodobieństwo obejmują wiek i stan zdrowia przed operacją.

[mężczyzna i kobieta w łóżku]

Dostępnych jest wiele metod leczenia, które pomagają w osiągnięciu erekcji, w tym:

 • Leki przyjmowane doustnie, takie jak awanafil (Spedra), syldenafil (Viagra), tadalafil (Cialis) lub wardenafil (Levitra)
 • Krem nałożony na penisa – alprostadil (Vitaros) – oraz inne leki aktywne miejscowo, takie jak iniekcje i peletki
 • Pompy próżniowe specjalnie zaprojektowane do pobierania krwi do prącia przed seksem
 • Implanty – opcje, które są zwykle zarezerwowane dla mężczyzn, którzy nie osiągnęli sukcesu z lekami lub metodami leczenia
 • Wsparcie psychologiczne

Wielu mężczyzn mówi o swoich doświadczeniach związanych z dysfunkcją seksualną i rakiem prostaty na stronie healthtalk.org.

Czy seks zwiększa ryzyko raka prostaty?

Badanie opublikowane w celu odpowiedzi na pytanie, czy częsty wytrysk chroni przed rakiem prostaty.

Badanie było kontynuacją badania, w którym stwierdzono, że regularny wytrysk wydaje się zmniejszać ryzyko raka prostaty. W nowych badaniach wzięło udział prawie 32 000 mężczyzn i stwierdzono, że ejakulacja częściej obniża ryzyko raka prostaty.

Badacze wprowadzili zmiany, aby upewnić się, że wyników nie można wytłumaczyć innymi czynnikami. Dodają jednak, że należy dalej pracować, ponieważ możliwe jest, że inne czynniki oprócz ejakulacji mogą odpowiadać za wyniki.

Naukowcy nie wiedzą, jak wytrysk może działać, aby chronić przed rakiem prostaty.

Przedstawiono szereg możliwych mechanizmów biologicznych. Jedna z teorii zwana stagnacją prostaty sugeruje, że ejakulacja rzadziej pozwala na wzrost potencjalnie rakotwórczych wydzielin.

Like this post? Please share to your friends: