Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ciemna czekolada może poprawić widzenie

Nowa zaleta ciemnej czekolady może być widoczna – dosłownie. Jedno z wstępnych badań sugeruje, że oddanie się temu smacznemu leczeniu może poprawić widzenie.

kobieta trzymająca batonik z ciemnej czekolady

Naukowcy odkryli, że dorośli, którzy zjadali batoniki z ciemnej czekolady, zauważyli znaczny wzrost klarowności wizualnej i wrażliwości na kontrast w ciągu 2 godzin po spożyciu.

Współautor badań Jeff C. Rabin z University of the Incarnate Word w Rosenberg School of Optometry w San Antonio w Teksasie i zespół niedawno zgłosili swoje odkrycia w.

Ku wielkiej radości miłośników czekolady, ciemna czekolada zaczęła zyskiwać reputację zdrowej żywności, spożywanej z umiarem; zawiera przeciwutleniacze zwane flawonoidami, które są związkami pochodzenia roślinnego, które mogą wywierać szereg pozytywnych efektów, takich jak zmniejszenie stanu zapalnego.

Uważa się, że te flawonoidy są w dużej mierze odpowiedzialne za niektóre potencjalne korzyści zdrowotne wynikające z konsumpcji ciemnej czekolady, które obejmują lepsze funkcjonowanie poznawcze i poprawę zdrowia serca.

Teraz Rabin i współpracownicy sugerują, że zalety ciemnej czekolady mogą rozciągać się na widzenie.

Poprawiona ostrość wzroku, czułość kontrastu

Naukowcy doszli do swoich wniosków, testując działanie ciemnej czekolady na wizję 30 zdrowych osób dorosłych – dziewięciu mężczyzn i 21 kobiet – w wieku średnio 26 lat. Żaden z badanych nie miał choroby oczu w wywiadzie.

W dwóch oddzielnych sesjach każdy uczestnik musiał spożyć niewielką kostkę ciemnej czekolady zawierającą 316,3 miligrama flawonoidów – które należą do klasy flawonoidów – lub niewielką batonik mlecznej czekolady, zawierający zaledwie 40 miligramów flawanoli.

Proces był maskowany, co oznacza, że ​​uczestnikom nie powiedziano, jakiego rodzaju czekolady konsumowali podczas każdej sesji.

Około 2 godziny po spożyciu czekolady wszyscy badani przeszli testy wizualne.

Wyniki wykazały poprawę wizualnej wrażliwości na kontrast – lub zdolność czytania małych i dużych liter przy różnych kontrastach – po tym, jak badani spożywali czekoladę ciemną, w porównaniu do czasu, kiedy spożywali czekoladę mleczną.

Uczestnicy doświadczyli również nieznacznej poprawy ostrości wzroku – to jest przejrzystości widzenia – po spożyciu ciemnej czekolady.

Jednak naukowcy zauważają, że nie jest jasne, jak długo trwają te wizualne ulepszenia. Piszą:

„Zgłoszone wyniki sugerują, że pojedyncza dawka ciemnej czekolady poprawia widoczność małych celów o niskim kontraście w ciągu 2 godzin w porównaniu z mleczną czekoladą, ale czas trwania tej różnicy i znaczenie kliniczne pozostają niepewne.”

Potrzebne są dalsze badania

Podczas gdy badanie nie było w stanie zidentyfikować powodów, dla których spożycie gorzkiej czekolady może poprawić wzrok, naukowcy proponują pewne teorie.

Autorzy twierdzą, że „[…] wzrost w siatkówce, wzrokowej ścieżce i / lub mózgowym przepływie krwi może się przyczyniać, zwiększając biodostępność tlenu i składników odżywczych w aktywnych metabolicznie miejscach.”

Naukowcy odnotowują także szereg ograniczeń w swoich badaniach. Na przykład przyznają, że uczestnicy mogli być świadomi rodzaju czekolady, którą spożywali na podstawie jej smaku, co mogło mieć wpływ na wyniki.

Podsumowując, zespół uważa, że ​​dalsze badania są uzasadnione, aby przetestować potencjalne korzyści wizualne wynikające z jedzenia ciemnej czekolady.

Like this post? Please share to your friends: