Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak pozbyć się wyprysków krwi

Krwawe pryszcze zwykle rozwijają się, ponieważ osoba wybrała, ściśnęła lub wyskoczyła z regularnego pryszczu.

Na szczęście istnieje wiele sposobów leczenia trądziku lub innych rodzajów pryszczów i zapobiegania ich przekształcaniu się w wypełnione krwią pryszcze.

Nawet 80 procent dzieci w wieku od 11 do 30 lat na pewnym etapie doświadcza pryszcze lub trądziku.

W tym artykule dowiedz się więcej na temat różnych rodzajów pryszczów i dostępnych opcji leczenia.

Przyczyny

Młody człowiek przed lustrem wyciskając miejsce na brodzie, powodując krostę krwi.

Wypełnione krwią pryszcze występują po tym, jak ktoś uciska lub pryszcza

Wyciskanie pryszcza wypiera żółtą ciecz zwaną ropą. Uraz spowodowany ściskaniem może również spowodować pęknięcie naczyń krwionośnych, powodując wypełnienie krostki krwią.

Regularne pryszcze występują, gdy pory skóry zostają zatkane przez bakterie, pot lub brud. Bardziej poważny trądzik może być spowodowany zmianami hormonalnymi u nastolatków i dorosłych kobiet.

Leczenie

W większości przypadków krwawe pryszcze same się zagoją, jeśli zostaną pozostawione same sobie. Jeśli ktoś wyciśnie pryszcz zanim goi się, mogą one rozprzestrzeniać bakterie na inne części twarzy i ciała.

Ważne jest, aby utrzymywać obszar wokół pryszczu w czystości i myć go dwa razy dziennie, używając delikatnego środka czyszczącego lub mydła i wody.

Wypełnione krwią pryszcze, które powracają lub utrzymują się, mogą wymagać leczenia:

Bez recepty

Istnieje wiele dostępnych bez recepty metod leczenia różnych rodzajów pryszcze i trądziku, w tym krostki wypełnione krwią:

 • Miejscowe retinoidy. Te leki na bazie witaminy A zmniejszają produkcję oleju w skórze i zapobiegają zatkaniu porów. Mocniejsze wersje są dostępne na receptę.
 • Kwas salicylowy. Ta maść usuwa martwe komórki skóry. Zwykle działa najlepiej na trądzik bez stanów zapalnych, takich jak zaskórniki i zaskórniki.

Leki na receptę

 • Antybiotyki. Zwykle przyjmowane codziennie jako pigułka, antybiotyki zabijają bakterie, które powodują epidemie. Ludzie mogą stosować miejscowo maści i płyny antybiotyczne bezpośrednio na skórę.
 • Tabletki antykoncepcyjne. U kobiet i młodzieży wahania poziomu hormonów mogą przyczyniać się do rozwoju trądziku. Niektórym kobietom i dziewczętom można przepisać tabletki antykoncepcyjne w celu regulacji hormonów i oczyszczenia skóry.
 • Izotretinoina. Jest to doustny retinoid na receptę, który zwykle przyjmuje się od około 4 do 5 miesięcy. Skutecznie leczy trądzik u wielu osób, czasem na stałe. Może jednak powodować poważne skutki uboczne i jest zwykle podawany tylko osobom z ciężkim trądzikiem torbielowatym.

Procedury medyczne

Rzadziej lekarz może zalecić zabiegi medyczne osobom z ciężkimi krwawymi pryszczami i innymi rodzajami pryszczów i trądziku. Takie procedury obejmują:

 • Drenaż i ekstrakcja. Obejmuje to odprowadzanie płynów i innych zanieczyszczeń z torbieli, aby zmniejszyć ryzyko infekcji i złagodzić ból i stany zapalne. Lekarz może wstrzyknąć leki do torbieli, aby przyspieszyć proces gojenia.
 • Laseroterapia. Skupienie światła laserowego na skórze może zmniejszyć lub wyeliminować ze skóry bakterie wywołujące trądzik.
 • Mikrodermabrazja. Zabieg ten polega na usunięciu wierzchniej warstwy skóry, aby pozbyć się zaskórników i zaskórników.

Strona główna zadośćuczynienie

Leki lub zabiegi medyczne często nie są konieczne w łagodnych przypadkach pryszczów z krwią. Wiele domowych środków może złagodzić objawy, a niektóre przyspieszają gojenie.

Wiele osób stosuje następujące środki do domu w leczeniu krwistych wyprysków:

Używaj oszczędnie produktów do twarzy

Różni naturalni skincare produkty na kamiennym tle.

Wiele produktów do pielęgnacji skóry może drażnić wrażliwą i trądzikową skórę i należy ich unikać. Należą do nich makijaże olejne i produkty zapachowe.

Zawsze szukaj środków czyszczących, nawilżających i przeciwsłonecznych, które nie zawierają substancji zapachowych, są odpowiednie dla skóry wrażliwej i „nie wywołują objawów”, co oznacza, że ​​nie zatykają porów.

Podstawowe techniki higieny

Skórę należy myć dwa razy dziennie letnią wodą z łagodnym środkiem myjącym lub mydłem. Pomiędzy praniem, upewnij się, że skóra jest czysta i sucha, i utrzymuj włosy z powrotem z twarzy.

Ludzie powinni także unikać dotykania twarzy, utrzymywać telefony komórkowe i inne przedmioty, które mają kontakt z twarzą w czystości, oraz często zmieniać pościel i ręczniki.

lód

Włóż trochę lodu do czystego ręcznika i nałóż na wypełnione krwią pryszcze do 15 minut.

To leczenie ma na celu zmniejszenie bólu i obrzęk. Osoba może powtarzać to kilka razy dziennie.

Maści cynku

Miejscowe zabiegi cynkowania, takie jak tlenek cynku, są popularnymi domowymi lekami na trądzik i pryszcze wypełnione krwią.

Cynk może być szczególnie korzystny w połączeniu z innymi metodami.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego może pomóc w leczeniu łagodnego i umiarkowanego trądziku i wyprysków z krwią.

Jedno z badań wykazało, że 5-procentowy olej z drzewa herbacianego był tak samo skuteczny w leczeniu trądziku, jak 5-procentowy lotion nadtlenku benzoilu, który jest lekiem na trądzik. Chociaż olejek z drzewa herbacianego działał wolniej niż nadtlenek benzoilu, powodował on mniej niepożądanych reakcji.

Rodzaje pryszczów

Istnieje wiele różnych rodzajów pryszcze, które można podzielić na trądzik niezapalny lub trądzik zapalny.

Zbieranie lub wyciskanie któregokolwiek z tych pryszczów może prowadzić do wyprysków krwi.

Trądzik niezapalny

Trądzik niezapalny zwykle dobrze reaguje na leki domowe i dostępne bez recepty. Obejmują one:

 • Zaskórniki. Znane również jako otwarte zaskórniki, zaskórniki powstają z porów zatkanych sebum (naturalnym olejem skóry) i martwych komórek skóry.
 • Whiteheads. Gdy górna część zatkania porów zostaje zamknięta, powstałe przebarwienia są znane jako białe głowy lub zamknięte zaskórniki. Są trudniejsze do wyleczenia niż zaskórniki.

Zapalny trądzik

Dermatolog z rękami w rękawiczce, sprawdzając stan zapalny trądziku na twarzy pacjenta.

Czerwone i zapalne pryszcze wskazują na trądzik zapalny. Te pryszcze mogą być sklasyfikowane jako:

 • Papugi. Zapalenie grudek spowodowane jest uszkodzeniem ścian porów w wyniku zapalenia.Objawy obejmują tkliwość i różową skórę.
 • Krosty. Są podobne do grudek, ale są wypełnione ropą i mają zazwyczaj żółte lub białe głowy.
 • Guzki. Kiedy zatkane i podrażnione pory stają się większe i występują głęboko w skórze, tworzą guzki. Te pryszcze zazwyczaj nie mogą być leczone domowymi środkami.
 • Cysty. Cysty to zatkane pory, które występują głębiej w skórze niż guzki. Pojawiają się jako czerwone lub białe grudki i mogą być dość bolesne. Cysty są najcięższym rodzajem trądziku i często prowadzą do blizn. Zazwyczaj interwencja lekarska jest konieczna w leczeniu torbieli.

Zapobieganie

Poniższe wskazówki mogą pomóc w zapobieganiu wypełnionym krwią pryszczom i innym formom trądziku:

 • Nigdy nie wybieraj ani nie ściskaj pryszczów. Może to powodować lub rozprzestrzeniać infekcje i przyczyniać się do wyprysków krwi.
 • Unikaj dotykania twarzy przez cały dzień.
 • Utrzymuj twarz w czystości i suchości.
 • Myj twarz dwa razy dziennie, aby usunąć martwe komórki skóry, bakterie i inne zanieczyszczenia. Użyj ciepłej wody i łagodnego mydła lub środka czyszczącego.
 • Nigdy nie używaj szorstkich szorowin lub tkanin na twarzy, ponieważ może to podrażnić wrażliwą i zaognioną skórę.
 • Umyć pościel, ręczniki i inne przedmioty, które dotykają twarzy regularnie.
 • Wybierz delikatne produkty do twarzy i makijaż. Poszukaj tych, które nie zawierają substancji zapachowych i nie wywołują reakcji niepożądanych. Wyrzuć wygasły makijaż.
 • Trzymaj długie włosy z dala od twarzy. Włosy tłuste lub zawierające oleje, substancje zapachowe i inne produkty mogą podrażnić skórę i zatykać pory.
 • Jedz zdrową dietę bogatą w owoce, warzywa, rośliny strączkowe i pełnoziarniste. Ogranicz spożycie cukru, tłustych potraw, przetworzonej żywności i alkoholu. Nabiał i inne nietolerancje pokarmowe mogą przyczyniać się do trądziku u niektórych osób.
 • Zmniejsz stres i niepokój, angażując się w medytację, ćwiczenia głębokiego oddychania i postępujące rozluźnienie mięśni.

Na wynos

Trądzik jest bardzo częstym stanem skóry. Wypełnione krwią pryszcze powstają w wyniku trądziku i innych rodzajów pryszczów. Wielokrotne wyciskanie pryszczy może prowadzić do powstawania blizn i należy ich unikać.

Należy zwrócić się do lekarza, jeśli trądzik jest ciężki, uporczywy lub towarzyszą mu oznaki zakażenia, takie jak:

 • gorączka
 • ropa
 • zaczerwienienie wokół pryszczu

Na szczęście istnieje wiele metod leczenia krwawych pryszczów, od domowych środków po leki na receptę i procedury medyczne.

Like this post? Please share to your friends: