Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Lędźwiowe zapalenie stawów: co powinieneś wiedzieć

Lędźwiowe zapalenie stawów jest objawem zapalenia stawów, który wpływa na kręgosłup. Najczęstszą przyczyną lędźwiowego zapalenia stawów jest choroba zwyrodnieniowa stawów.

Znany również jako rdzeniowy artretyzm, jest wynikiem zmian zwyrodnieniowych od choroby zwyrodnieniowej stawów (OA) i zapalenia w najniższych stawach kręgosłupa lędźwiowego.

Stan rozwija się stopniowo i często wiąże się ze zwyrodnieniem kręgosłupa u osób starszych.

Zapalenie stawów kręgosłupa lędźwiowego jest bardzo rozpowszechnione, dotykając około 40 do 85 procent osób w Stanach Zjednoczonych, wynika z raportu z 2013 roku.

O ile uważa się, że OA jest normalną częścią starzenia, ból i sztywność lędźwiowego zapalenia stawów może ograniczać zdolność człowieka do wykonywania nawet najprostszych zadań, szczególnie tych wymagających zginania i rozciągania.

Szybkie fakty dotyczące lędźwiowego zapalenia stawów:

 • Lędźwiowe zapalenie stawów obejmuje stawy i przestrzenie dyskowe w tylnej części kręgosłupa.
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne bez recepty (OTC) mogą zapewnić ulgę w bólu i zmniejszyć stan zapalny.
 • Lędźwiowe zapalenie stawów jest przewlekłym objawem zapalenia stawów. Większość rodzajów zapalenia stawów może być długotrwała.

Objawy

Ból stawów w dolnej części pleców lub okolicy lędźwiowej.

Ból w tętniczym odcinku lędźwiowym jest spowodowany ruchem i brakiem aktywności.

Może być gorszy po stania lub siedzenia w pozycji pionowej przez dłuższy czas. Zagięcie w bok lub w tył może również powodować ból.

Ból może być odczuwany ze środka dolnej części pleców i może rozszerzać się do obszaru miednicy lub boków pośladków. Ból może również dostać się do ud, ale rzadko rozprzestrzenia się na kolana.

Lędźwiowe zapalenie stawów może również powodować skurcze mięśni, skrzywienie stawów, sztywność i zmniejszenie zakresu ruchu w dolnej części pleców.

Objawy są zwykle powolne w rozwoju i początkowo niezauważalne. Jednak każdy gwałtowny ruch, skręcanie i ruch w tył w dolnej części pleców może spowodować uszkodzenie obszaru lędźwiowego i objawy dla osób z tym stanem.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Zapalenie stawów kręgosłupa lędźwiowego wynika z określonych stanów artretycznych. Najczęstszą przyczyną objawów lędźwiowego zapalenia stawów jest OA, czasami z innymi typami.

Choroba zwyrodnieniowa stawów (OA)

Trwałe uszkodzenie z powodu OA w stawach kręgosłupa powoduje, że stawy te ulegają zużyciu. W rezultacie kości kręgosłupa zaczynają się szlifować i popychać razem z ruchem.

Zapalenie OA może wynikać z czynników zewnętrznych, w tym z niewłaściwej diety, nadwagi i genetyki.

Łuszczycowe zapalenie stawów (PsA)

Łuszczyca na łokciu.

Lędźwiowe zapalenie stawów jest również związane z PsA. Zazwyczaj PsA dotyka ludzi z łuszczycą, ale stan pojawia się sam w niektórych przypadkach.

Ból krzyża jest objawem PsA. Według Fundacji Arthritis, nawet 20 procent osób z tym stanem ma zajęcie kręgosłupa. W niektórych przypadkach przerost kostny może powodować łączenie się kręgów, powodując sztywność i ból podczas ruchu.

Spondyloarthritis

Ten typ zapalenia stawów dotyczy przede wszystkim kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych i często dotyka młodych dorosłych, nastolatków lub dzieci. W Stanach Zjednoczonych co najmniej 1 procent populacji ma bardzo bolesną postać zapalenia stawów.

Spondyloartropatia jest również związana z zapaleniem ścięgien i więzadeł, gdzie dochodzi do kości, zwanej zapaleniem przyczepu ścięgien.

Enteropatyczne zapalenie stawów

Według Spondylitis Association of America, enteropatyczne zapalenie stawów dotyka ludzi z nieswoistymi zapaleniami jelit, takimi jak choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. W enteropatycznym zapaleniu stawów występują stawy krzyżowo-biodrowe (SI), które powodują ból krzyża.

Stawy SI znajdują się między kością krzyżową a kościami miednicy i są podtrzymywane przez mocne więzadła. Sacrum jest głównym wsparciem kręgosłupa.

Reumatoidalne zapalenie stawów (RA)

RA może wpływać na różne stawy w ciele, w tym na stawy kręgosłupa, powodując ból. Może także niszczyć stawy kręgosłupa, które dotyka, chociaż są one głównie w górnej części szyi (C1-C2).

Osteoporoza

Osteoporoza powoduje, że kości tracą masę i stają się kruche i podatne na uszkodzenia nawet przy najmniejszych urazach. Osteoporoza jest spowodowana głównie starzeniem. Gdy wpływa na kręgosłup, wewnętrzne gąbczaste i bardziej twarde zewnętrzne części kręgu stają się słabe i bolesne z czasem. W końcu może dojść do zapaści kości.

Niektórzy badacze uważają, że większość przypadków lędźwiowego zapalenia stawów jest związanych z OA. Niektóre mogą być również związane ze spondyloartropatią, łuszczycowym zapaleniem stawów (PsA) i innymi postaciami zapalenia stawów.

Kilka badań dotyczyło reumatoidalnego zapalenia stawów (RA) i zaburzeń odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jeden z niedawnych naukowców z Japonii zbadał częstość występowania i ryzyko niestabilności kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego u osób z RZS.

Okazało się, że 36,7% uczestników badania wykazało niestabilność kręgosłupa lędźwiowego, podczas gdy 17,2% miało niestabilność kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego. Uwzględnienie obu stanów było związane z czasem trwania i ciężkości choroby.

Diagnoza

Lekarze zwykle diagnozują lędźwiowe zapalenie stawów za pomocą badania fizykalnego. W razie potrzeby mogą również zlecić badania obrazowania, takie jak promienie Roentgena.

Lekarz będzie potrzebował również informacji od pacjenta na temat objawów, schematu bólu i zmniejszonego zakresu ruchu w dolnej części pleców.

Zabiegi

Pływanie i terapia wodą.

Leczenie lędźwiowego zapalenia stawów obejmuje:

 • Leki przeciwbólowe OTC
 • zmiany stylu życia
 • alternatywne terapie
 • leki na receptę
 • Chirurgia

Jeśli standardowe leki nie działają, w razie potrzeby lekarze mogą przepisać mocniejsze NLPZ.

Niektóre zmiany stylu życia mogą utrzymać presję kręgosłupa i poprawić jakość życia danej osoby. Zmiany stylu życia, które pomagają objawom lędźwiowego zapalenia stawów, obejmują:

 • utrata masy ciała
 • zdrowa dieta, w tym produkty redukujące stan zapalny
 • nie palić
 • nie pić alkoholu w nadmiarze
 • ćwiczenia, zwłaszcza wodolecznictwo i wzmacnianie brzucha

Szybka terapia ulgi dla lędźwiowego zapalenia stawów obejmuje gorące i zimne okłady, aby poprawić przepływ krwi i zmniejszyć obrzęk.

Zapobieganie

Ten sam rodzaj środków ostrożności, które zostały podjęte dla ogólnego stanu zdrowia pleców, może również pomóc w zapobieganiu zapaleniu stawów lędźwiowych, niezależnie od tego, czy dana osoba została zdiagnozowana z artretyzmem czy nie.

Obejmują one:

 • zmniejszając ryzyko obrażeń poprzez prawidłowe podnoszenie
 • ćwiczyć właściwą postawę
 • ćwicząc regularnie
 • utrzymanie zdrowej wagi
 • jedzenie zdrowej diety
 • noszenie odpowiednich butów, ponieważ niektóre buty mogą zrzucić postawę i powodować długotrwałe problemy
 • rzucenie palenia

Perspektywy

Przewlekłe zapalenie stawów i jego liczne objawy można leczyć za pomocą leków i dobrych nawyków związanych ze stylem życia. Ludzie powinni współpracować z lekarzami, aby znaleźć najlepszy plan leczenia dla danej sytuacji i objawów.

Według danych Centers for Disease Control and Prevention, ponad 54 miliony Amerykanów żyje z pewną postacią artretyzmu, przy czym OA dotyka 30 milionów.

Like this post? Please share to your friends: