Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

W jaki sposób nasze zdrowie może czerpać korzyści z niższych temperatur?

Zima już tu jest, temperatury spadają i jest szansa, że ​​zrobi się jeszcze zimniej. Wszystko, co większość z nas chce zrobić, to przytulne wnętrze z kubkiem gorącej herbaty i serdecznym filmem, ale czy niskie temperatury przynoszą nam jakieś korzyści zdrowotne? Jeśli tak, to jakie one są? Prowadzimy dochodzenie.

kobieta w zimie

Nie wiem jak wy, ale zdecydowanie jestem tym, o czym można by nazwać nienaukową „letnią osobą”. Rozkwitam w upale, uwielbiam nosić lekkie ubrania i pielęgnować długie, słoneczne dni, które sprawiają, że czuję się produktywny.

Ale zimą zawsze narzekałem na zimno, pakowałem się pod pięć różnych warstw odzieży i chciałem z niecierpliwością czekać, aż temperatura znów wzrośnie. Ale czy nie mam racji, gdy tak lekceważyłem ten sezon i niskie temperatury, które przynosi?

Badania sugerują, że chłodne temperatury mogą przynieść szereg korzyści zdrowotnych i że nie zawsze powinniśmy unikać narażenia na zimno. W tym artykule przedstawiamy przegląd niektórych z tych zgłoszonych korzyści.

Zimno może poprawić jakość snu

Nasze ciała podążają za rytmem okołodobowym, który samoczynnie reguluje jedzenie, sen i wzorce aktywności zgodnie z cyklami dzień-noc, co pozwala nam normalnie funkcjonować. Badacze odkryli, że rozregulowanie rytmów okołodobowych może prowadzić do zakłócenia snu, co z kolei może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych.

Badania, które zostały niedawno omówione, wykazały, że bezsenność i inne zaburzenia snu mogą zaburzać naszą percepcję i funkcje poznawcze oraz zwiększać ryzyko chorób nerek i cukrzycy.

Badania wykazały, że kiedy zasypiamy, temperatura naszego ciała zaczyna spadać. Wydaje się jednak, że insomniacy nie są w stanie odpowiednio regulować ciepła ciała, co prowadzi do trudności w zasypianiu.

Tu dochodzą zewnętrzne temperatury. W jednym z eksperymentów eksperymentowano z „czapkami chłodzącymi” – to znaczy nakryciem głowy, które utrzymuje głowę śpiącego w niższych temperaturach – i odkryłem, że bezsenność korzystała z ekspozycji, która pozwalała im cieszyć się lepszym snem w nocy.

Aktualne wytyczne dotyczące snu – poparte istniejącymi badaniami – sugerują, że idealna temperatura w naszych sypialniach, kiedy przygotowujemy się do snu, powinna wynosić od 60 do 67 stopni Fahrenheita (około 15,5 do 19 stopni Celsjusza).

Najważniejsze jest to, że nie powinieneś oczywiście marznąć – to naprawdę nie pomoże ci spać – ale umiarkowanie fajne środowiska mogą załatwić sprawę.

Daje ci apetyt

Opublikowane badania wydają się potwierdzać odwieczne twierdzenie, że nasz apetyt rośnie w zimie, ponieważ temperatura spada szybko. „Prezentowane badania wykazały, że małe sezonowe wahania dziennego spożycia kalorii, składu diety, aktywności fizycznej i masy ciała są w rzeczywistości obecne u normalnych osób w Stanach Zjednoczonych” – podsumowują autorzy.

Inny eksperyment przeprowadzony na świniach, które mają podobną fizjologiczną budowę jak u ludzi, wykazał, że zwierzęta miały tendencję do spożywania mniej w wyższych temperaturach otoczenia, ale ich apetyt wzrastał w chłodniejszych warunkach.

W innym badaniu, tym razem badającym wpływ intensywnych ćwiczeń aerobowych i temperatury otoczenia na spożycie kalorii, stwierdzono, że aktywność w chłodnym otoczeniu pobudza nasze poczucie głodu.

Więc jeśli zmagasz się z jedzeniem zdrowych porcji, szybki marsz lub bieganie w chłodnym zimowym powietrzu tuż przed posiłkiem może pomóc zwiększyć apetyt.

„Tłuszcz się pali”

Jeśli, z drugiej strony, obawiasz się, że twoja skłonność do jedzenia więcej w tym sezonie doprowadzi do niepożądanego przyrostu masy ciała, nie martw się: zimno może być również wykorzystywane do katalizowania utraty wagi.

kobieta pomiaru jej talii

Nasze ciała przechowują dwa rodzaje tłuszczu: biały i brązowy. Ten pierwszy często określa się jako „zły tłuszcz”, ponieważ po prostu się gromadzi. A jeśli nadmiernie się ułoży, może prowadzić do nadwagi lub otyłości. Natomiast brązowy tłuszcz jest „dobrym tłuszczem”, ponieważ jest paliwem, które nasze ciała spalają dla energii.

Nic więc dziwnego, że naukowcy zawsze szukają sposobów, aby pobudzić organizm do przekształcenia jego białej rezerwy tłuszczu w brązowy tłuszcz. Głównym sposobem „zrumienienia” białego tłuszczu odkrytego przez badania jest ekspozycja na chłodniejszą temperaturę.

W zimnych porach roku nasze ciała będą szukać sposobów na ocieplenie, co wymaga zanurzenia się w zapasie tłuszczu na paliwo. Jedno z opublikowanych badań wykazało, że ekspozycja na niskie temperatury może aktywować brązowy metabolizm tłuszczu u dorosłych ludzi. Chodzi o umiarkowane zimno, któremu nie towarzyszy dreszcz.

Autorzy artykułu redakcyjnego, który został opublikowany wraz z tym badaniem, wyjaśniają, że brązowa aktywność tłuszczu „jest regulowana z mózgu, w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło do kontroli temperatury ciała”.

„Ciepło”, kontynuują, „powstaje początkowo w wyniku spalenia zmagazynowanego lipidu w brązowej tkance tłuszczowej, ale podczas długotrwałej [produkcji ciepła] składniki połkniętej żywności są kierowane do tkanki jako ciągły zapas substratu”.

Zamiast być zdeponowanym, oznacza to, że tłuszcz jest stale spalany w celu wytworzenia ciepła. Autorzy mówią:

„Oni [autorzy badań] pokazują, że brązowa tkanka tłuszczowa u dorosłych ludzi jest rzeczywiście metabolicznie wysoce aktywna, gdy jest stymulowana fizjologicznie, to znaczy, że nawet ludzki brązowy tłuszcz się pali.”

Odpuść nadmiar ciężaru

Co więcej, drżenie samo w sobie również stymuluje spalanie tłuszczu, jak wykazali naukowcy. Badania opublikowane w czasopiśmie wykazały, że dreszcze pobudzają wydzielanie irysyny, hormonu wywołującego spalanie tłuszczu.

Wydaje się, że zaledwie 15 minut spędzonych na dreszcze w zimnym otoczeniu ma taki sam efekt jak ćwiczenia przez godzinę.

Bardziej odważni przedsiębiorcy wymyślili sposób, aby rzekomo zmaksymalizować efekt: noszenie kamizelki z paczkami lodu. Ta kamizelka, założona na godzinę, ma pomóc użytkownikowi spalić do 250 kalorii.

Jednak nawet wynalazca kamizelki podkreśla fakt, że to urządzenie nie jest cudotwórcą, a ty nie uzyskasz magicznej formy bez odpowiedniego odżywiania.

Zapalają się zapory i ból?

Inną dobrze znaną zaletą ekspozycji na niskie temperatury jest miejscowe zmniejszanie stanu zapalnego. Wielu z nas pewnie będzie pamiętać, kiedy powiedziano nam, kiedy byliśmy mali, aby zastosować zimny kompres na głowę po wypadku na placu zabaw.

Tradycyjnie lód lub kompres zanurzony w zimnej wodzie był używany do leczenia szerokiej gamy wstrząsów i siniaków, chociaż powinniśmy być ostrożni, o ile zimno stosujemy dla każdego rodzaju zapalenia i dla każdej osoby.

„Ilość zimna na ciało nie powinna przewyższać zdolności organizmu do neutralizacji”, pisze Naturopath Christopher Vassey, autor książki.

Ale niektórzy twierdzą, że zanurzenie w zimnej wodzie do leczenia zapalenia nie jest znacznie bardziej skuteczne niż inne opcje odzyskiwania. Mimo to, lodowe wyskoki są nadal stosowane, jeśli chodzi o łagodzenie bólu gardła, ponieważ odrętwiają zakończenia nerwowe w gardle i zmniejszają uczucie bólu.

Naukowcy z Johns Hopkins University w Baltimore, MD, radzą, że krioterapia – czyli leczenie polegające na narażeniu na przeziębienie – może być skuteczna w zmniejszaniu bólu miejscowego, ale zauważają również, że może być najlepiej, jeśli stosujemy zimne kompresy w połączeniu z leki i inne metody leczenia, w zależności od przypadku.

Efekty psychologiczne

Niestety, dla wielu osób, zimna pora roku wiąże się z niskimi nastrojami i poczuciem zmęczenia, ponieważ padają one ofiarą sezonowego zaburzenia afektywnego, rodzaju depresji, która zwykle objawia się w zimie. Jednak nie wszystko to jest zagładą; Badania wykazały, że zimna lub nieprzyjazna pogoda ma również pewne zaskakujące zalety.

ilustracja kreatywności

Badanie przeprowadzone przez University of Newcastle w Wielkiej Brytanii wykazało, że przy złej pogodzie – w tym w zimne dni – zwykle wykonujemy dłuższe rozmowy telefoniczne, ale z mniejszą liczbą osób. Oznacza to, że gdy pogoda nas odstrasza od innych zajęć, mamy tendencję do pozostawania w domu lub w pobliżu domu i chcemy ponownie nawiązać kontakt z osobami, które są dla nas najważniejsze.

Inne badanie sugeruje, że zimne środowiska mogą promować rodzaj kreatywności, który naukowcy nazywają „kreatywnością referencyjną”, opartą na „zimnych sygnałach”. Chłodne temperatury mogą uczynić nas lepszymi w rozpoznawaniu metafor, wymyślaniu nowych nazw makaronów i „abstrakcyjnym wymyślaniu prezentów” – mówią.

Te przykłady mogą wydawać się dość bezużytecznymi przedsięwzięciami – którzy muszą wymyślić nowe nazwy makaronu? – ale, według autorów badania, sugerują, że niskie temperatury pomagają nam przezwyciężyć nawyki umysłowe i myśleć nieszablonowo.

„Styl przetwarzania referencyjnego znajdujący się w fizycznie zimnych kontekstach,” podsumowują naukowcy, „w dużej mierze przynosi korzyści kreatywności, która wymaga większej elastyczności, aby przełączać się pomiędzy ramami mentalnymi i zerwać z wcześniej istniejącymi systemami wiedzy.”

Od grudnia przybył i ferie zimowe są tuż za rogiem, teraz masz szansę złapać rękawiczki i szalik i odważyć się na zimno w poszukiwaniu idealnych świątecznych prezentów, lub – dlaczego nie? – filiżankę grzanego wina.

Następnie, po pewnym czasie spędzonym w chłodnym powietrzu, może powrócić do tego artykułu i dać nam znać: jak myślisz, w jaki sposób zimne temperatury przynoszą ci korzyści?

Like this post? Please share to your friends: