Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy są jakieś alternatywy dla biopsji prostaty?

Biopsja prostaty może być bolesna i stresująca i nie pozwoli złapać wszystkich przypadków raka prostaty. Mimo to każdego roku ponad milion mężczyzn przechodzi biopsję prostaty. Większość nie ma raka prostaty.

Wiele alternatyw dla biopsji może pomóc mężczyznom ocenić ryzyko zachorowania na raka prostaty, zdecydować, czy należy je poddać badaniu przesiewowemu, a także zbadać obecność raka prostaty. W tym artykule przyjrzymy się trzem z tych opcji.

Przegląd

Mikroskop używany do sprawdzania biopsji gruczołu krokowego

W przypadku większości mężczyzn badania na raka gruczołu krokowego obejmują badanie krwi na obecność antygenu specyficznego dla prostaty (PSA). Wyższe niż normalne wyniki PSA mogą sugerować problem z prostatą.

Jeśli badanie PSA lub badanie doodbytnicze w odbytnicy wskazuje na możliwą nieprawidłowość gruczołu krokowego, lekarz może zasugerować, aby ktoś przeprowadził dalsze badania.

Jednym z najczęstszych testów na raka prostaty jest biopsja prostaty. Podczas biopsji lekarz używa maszyny ultrasonograficznej, aby spojrzeć na prostatę. Do odbytnicy wprowadza się małe urządzenie do wykonania USG.

Za pomocą małej wydrążonej igły lekarz pobiera próbkę tkanki z prostaty. Próbkę następnie ogląda się pod mikroskopem, aby sprawdzić nienormalny wzrost komórek. Podczas zabiegu można pobrać kilka próbek tkanki prostaty.

Biopsja prostaty może również pomóc w ustaleniu stadium raka prostaty, jeśli jest obecny. Odkrywanie zaawansowania choroby może pomóc lekarzowi w określeniu najlepszego leczenia.

Trzy alternatywy dla biopsji prostaty

Mężczyźni powinni omówić ze swoimi lekarzami, czy biopsja prostaty lub alternatywa jest najlepsza. Biopsja może być najlepszą opcją, gdy:

 • Poziomy PSA są wysokie lub znacznie wyższe niż rozmiar prostaty sugerują, że powinny być.
 • Obrazowanie prostaty sugeruje, że człowiek może mieć agresywną postać raka.
 • Osoba badana ma zwiększone ryzyko raka prostaty.

Trzy z możliwych alternatyw dla biopsji prostaty to:

Testy enzymatyczne raka prostaty

Niektóre testy szukają enzymów wytwarzanych przez raka gruczołu krokowego, aby ocenić, czy stan jest obecny i czy może być agresywny lub szybko rośnie. Testy te wykorzystują próbki krwi lub moczu do oceny ryzyka u mężczyzny.

Lekarze zazwyczaj zalecają te testy mężczyznom, którzy mają wysokie wyniki PSA lub których lekarze stwierdzili nieprawidłowości podczas cyfrowego badania prostaty.

Jednym z nowych badań krwi jest test 4Kscore, który mierzy ryzyko zachorowania na raka stercza u mężczyzny. Ten test nie zastępuje biopsji, ale może pomóc określić, którzy mężczyźni powinni go mieć. W rezultacie może pomóc zmniejszyć całkowitą liczbę mężczyzn poddawanych biopsji.

Testy enzymatyczne nie są w stanie zidentyfikować każdego przypadku raka prostaty, ale nie można też wykonać biopsji. Zamiast tego, badania krwi i moczu znajdują najbardziej agresywne przypadki choroby.

Niektóre formy raka prostaty są raczej powolne niż agresywne. Te formy prawdopodobnie nie będą śmiertelne.

Czujne czekanie

W większości przypadków lekarz zaleci biopsję prostaty na podstawie wysokiego wyniku PSA. Jednak inne problemy mogą powodować wysoki wynik PSA, a wynik PSA również rośnie z wiekiem.

Oczekiwanie i testowanie poziomów PSA może dostarczyć przydatnych informacji. Mężczyzna, którego wynik pozostaje wysoki, ale nie zmienił się od ostatniego testu, może nie mieć raka prostaty.

Rezonans magnetyczny

Rezonans magnetyczny (MRI) wykorzystuje pole magnetyczne i impulsy o częstotliwości radiowej, aby pomóc lekarzowi zobaczyć prostatę.

Podobnie jak w przypadku biopsji, MRI czasami mogą dawać nieprawidłowy wynik, ale wykrywają nawet do 98 procent nowotworów prostaty.

Skaner MRI używany do wykrywania raka gruczołu krokowego

Lekarze stosują różnorodne techniki w poszukiwaniu raka z MRI. Dostępne są następujące opcje:

 • Obrazowanie ważące dyfuzję: analizuje, w jaki sposób prostata absorbuje wodę.
 • Obrazowanie kontrastowe: przepływ krwi w obrębie i wokół prostaty obserwuje się za pomocą barwnika.
 • Obrazowanie spektroskopowe: ma na celu odróżnienie raka gruczołu krokowego od innych przyczyn powiększenia prostaty, takich jak zakażenie.

Każda technika ma swoje mocne i słabe strony, a zdolność każdego podejścia do wykrywania danego rodzaju raka prostaty jest różna. Najbardziej skuteczne metody MRI łączą kilka z tych technik obrazowania.

Zalety i wady biopsji prostaty

Biopsja prostaty jest rutynową procedurą. Niektóre korzyści z wyboru tej opcji obejmują:

 • uzyskanie dokładnych informacji o tym, jak agresywny jest rak
 • potwierdzenie diagnozy podejrzanego raka prostaty
 • możliwość natychmiastowego leczenia raka gruczołu krokowego

W przypadku wczesnego złapania i prawidłowego leczenia, rak prostaty ma pięcioletni wskaźnik przeżywalności wynoszący 99 procent.

Wady biopsji prostaty obejmują:

 • Dyskomfort: Większość osób otrzymuje leki przeciwbólowe, aby zmniejszyć dyskomfort podczas zabiegu. Jednak często zdarza się krwawienie i ból w kolejnych dniach po biopsji.
 • Niedokładne lub niekompletne wyniki: w biopsjach prostaty brakuje około 20 procent przypadków raka. Mogą również powodować fałszywie dodatnie wyniki. Oznacza to, że niektóre osoby mogą wymagać wielokrotnych biopsji.
 • Ryzyko hospitalizacji: Może to być spowodowane zakażeniem i innymi problemami z prostatą. Badanie z 2011 r. Wykazało, że w 30 dni po biopsji prostaty 6,9 procent mężczyzn było hospitalizowanych. Tylko 2,7 procent mężczyzn, którzy nie przeszli biopsji, trafiło do szpitala.

Czynniki ryzyka raka prostaty

Mężczyźni, u których występuje wysokie ryzyko rozwoju raka prostaty, mogą rozważyć wykonanie biopsji gruczołu krokowego, jeśli ich stężenie PSA wzrośnie.

Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem. Inne czynniki ryzyka obejmują:

różnorodność czerwonych mięs

 • historia rodzinna raka prostaty
 • o mutacjach genetycznych, w tym genach BRCA1 i BRCA2
 • z zespołem Lyncha
 • jedzenie diety bogatej w tłuste produkty mleczne lub czerwone mięso
 • będąc otyłym
 • palenie
 • historia chorób przenoszonych drogą płciową (STI) lub zapalenie prostaty
 • narażenie na niektóre toksyczne chemikalia

Niektóre badania sugerują, że wazektomia może nieznacznie zwiększyć ryzyko raka prostaty.

O co poprosić lekarza

Niektóre pytania, które ludzie mogą poprosić lekarza o pomoc w podjęciu decyzji o poddaniu się biopsji prostaty, obejmują:

 • Czy mam większe niż zwykle ryzyko raka prostaty?
 • Jakie opcje leczenia są dostępne w przypadku raka prostaty?
 • Czy istnieje inny test, który jest bezpieczniejszy lub dokładniejszy?
 • Czy potrzebuję powtórnej biopsji?
 • Jak wysokie jest moje czytanie PSA?
 • Czy mój cyfrowy test odbytowy był normalny?
 • Jakie są wytyczne dotyczące badań przesiewowych na raka dla mojego wieku i czynników ryzyka?

Wniosek

Rak prostaty może być przerażającą diagnozą, ale choroba jest również wysoce uleczalna. To nie znaczy, że mężczyźni muszą przejść każdy możliwy test na raka prostaty.

Nie wszystkie rodzaje raka prostaty wymagają leczenia. Mężczyźni powinni skonsultować się ze swoimi lekarzami, aby ustalić najlepsze dla nich kontrole zapobiegawcze.

Like this post? Please share to your friends: