Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Kręcone lub proste: Co decyduje o kształcie włosów?

Niezależnie od tego, czy jest to proste, kręcone, czy faliste, twoje włosy są wyjątkowe. Ale czym jest biologia? Okrągłe lub proste mieszki włosowe nadają wygląd każdemu włosowi przez całe życie.

Proste i kręcone włosy

Włosy mają kilka funkcji biologicznych i kulturowych. Chroni skórę głowy przed działaniem promieni słonecznych i utrzymuje ciepło w chłodne dni. Jest to również ważne w komunikacji społecznej.

Mieszek włosowy to złożony, wielokomórkowy przedział, ukryty głęboko w skórze. Proste mieszki włosowe wytwarzają proste włókna włosów, a kręcone włosy rosną z zakrzywionych pęcherzyków. Ale dlaczego niektóre mieszki włosowe są kręte, a jak włosy się zwijają?

Wiele rodzajów włosów

Kręcone włosy zawierają szeroką gamę włókien włosowych, od skrętów i karbików po fale i załamania. Naukowcy z Centre for Skin Sciences na University of Bradford i Unilever R & D w Bedfordshire, zarówno w Wielkiej Brytanii, wyjaśniają, co wiadomo na temat kędzierzawych włosów w ostatnim artykule opublikowanym w czasopiśmie.

Uważa się, że kształt każdego mieszków włosowych określa się podczas rozwoju embrionalnego, ale naukowcy nie wiedzą dokładnie, jak to się dzieje. Kręte mieszki włosowe są „w kształcie litery S”, co oznacza, że ​​mają dwa zakręty. Ten kształt jest gotowy do życia, chociaż mieszek włosowy naturalnie podlega zmianom strukturalnym co kilka lat.

Każde włosy rosną od około 3 do 5 lat, po czym przechodzą fazę spoczynku trwającą kilka miesięcy, a następnie, w końcu, wypadają.

Podczas tej fazy odpoczynku mieszek włosowy zmienia strukturę, w znacznym stopniu skurczając się w skórze. Aby rozpocząć nowy cykl wzrostu włosów, mieszek włosowy wraca do pierwotnego kształtu.

Pęcherzyki kręte zawsze odrastają. Ale to, co reguluje to niezwykłe przywrócenie krzywizny w mieszkach, pozostaje tajemnicą.

Co sprawia, że ​​włosy się zwijają?

Oprócz kształtu mieszków włosowych naukowcy uważają, że różnice w zachowaniu komórek podczas produkcji włókien włosów przyczyniają się do ich kształtu.

W prostych włosach wszystkie komórki w mieszku włosowym działają w sposób skoordynowany, co prowadzi do równomiernego wzrostu włosów z prostego pęcherzyka. Te włosy są okrągłe.

Jednak w przypadku kędzierzawych włosów sposób, w jaki komórki dzielą się i wytwarzają pewne białka, jest asymetryczny i koreluje z wygięciami w zakrzywionym pęcherzyku. Powoduje to, że włókno włosa ma kształt eliptyczny, co pozwala mu się zwijać.

Jak dokładnie różne rodzaje skrętów, załamań i fal powstają z tego eliptycznego kształtu, jak dotąd wymknęły się naukowcom. Ale co kontroluje te procesy?

Geny kontrolują kręcone włosy

Naukowcy wiedzą, że nasze geny kontrolują kształt włosów. Dotychczas głównym czynnikiem, który został zidentyfikowany, jest gen wytwarzający białko zwane trichohyaliną (TCHH), które wzmacnia rosnące włosy.

Gen TCHH zawiera różne warianty zwane małymi jądrowymi polimorfizmami, które są związane z różnymi kształtami włosów u ludzi na całym świecie. Na przykład u osób o przyzwoitej Azji Wschodniej zmiany w genie receptora EDAR są związane z prostymi, szorstkimi włosami.

Istnieje kilka dodatkowych genów, które zostały niedawno zidentyfikowane i mogą odgrywać rolę w regulacji kształtu włosów.

Co ciekawe, niektóre z nich są uważane za poddane kontroli epigenetycznej, co oznacza, że ​​sposób ich wyrażania może zostać odziedziczony po rodzicach, a nawet wpłynąć na otoczenie.

Kiedy następnym razem spojrzysz na swoje włosy i będziesz chciał, żeby miały inny kształt, zapewnij naukowców, że pracują nad dokładnym określeniem mechanizmów, które decydują o twoich zamkach.

Like this post? Please share to your friends: