Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Używanie marihuany przez nastolatki może później prowadzić do objawów afektywnych dwubiegunowych

Powszechnie wiadomo, że wielu młodych ludzi używa konopi indyjskich, a badania wskazują na związek między lekiem a schorzeniami psychicznymi, takimi jak schizofrenia. Jednak powiązania między zażywaniem konopi indyjskich a rozwojem objawów dwubiegunowych w czasie nie zostały dostatecznie zbadane – aż do teraz.

młoda dziewczyna pali garnek

Nowe badanie wypełnia tę lukę badawczą, badając, w jaki sposób zażywanie marihuany wśród nastolatków wiąże się z hipomanią we wczesnej dorosłości.

Badania prowadził dr Steven Marwaha, kliniczny psychiatra akademicki z University of Warwick w Wielkiej Brytanii, a wyniki opublikowano w czasopiśmie

Dr Marwaha i jego współpracownicy zaczęli od obserwacji, że pomimo udokumentowanego związku między używaniem nastolatków a zaburzeniami psychiatrycznymi, potencjalny związek pomiędzy zażywaniem konopi indyjskich a objawami choroby afektywnej dwubiegunowej został niedostatecznie zbadany.

Faktem jest, że zgłosiliśmy kilka badań, które ukazały związek między zażywaniem konopi indyjskich a stanami psychicznymi. Na przykład, jedno z badań sugerowało, że używanie marihuany powoduje zmiany w strukturze mózgu, które są podobne do tych powodowanych przez schizofrenię.

Inne badanie na gryzoniach sugerowało, że dorastające stosowanie leku może wywoływać objawy schizofrenii, ale tylko u osób już genetycznie podatnych na tę chorobę.

W badaniu analizowano powiązanie między używaniem konopi indyjskich i hipomanii przez nastolatków, co jest objawem często występującym u osób z zaburzeniem dwubiegunowym. Hipomanię cechuje uczucie uniesienia, intensywnego podniecenia, zmniejszonej potrzeby snu i nadpobudliwości.

Cotygodniowe używanie konopi indyjskich może powodować hipomanię

Dr Marwaha i współpracownicy przeanalizowali dane dostępne dla 3 370 uczestników z badania kohortowego urodzonego w Wielkiej Brytanii pod nazwą Avon Longitudinal Study of Parents and Children.

Zespół zbadał związek między używaniem konopi indyjskich w wieku 17 lat a rozwojem hipomanii w wieku 22-23 lat.

Korzystając z analizy regresji, naukowcy dostosowali się do płci, alkoholu i innych zażywania narkotyków, wczesnych środowiskowych czynników ryzyka – takich jak przeciwności w dzieciństwie lub nadużycia – oraz depresji i psychozy w wieku 18 lat.

Badanie wykazało, że używanie konopi przynajmniej dwa lub trzy razy w tygodniu było silnym predyktorem hipomanii we wczesnej dorosłości.

Związek pomiędzy zażywaniem konopi indyjskich a hipomanią zależał od dawki, przy czym cotygodniowe stosowanie było silniej związane z objawem niż „jakiekolwiek użycie”.

Stwierdzono również, że stosowanie konopi indyjskich pośredniczy w związku między wykorzystywaniem seksualnym dzieci i hipomanią, a także między związkiem płci męskiej a objawem psychiatrycznym.

Autorzy podsumowują:

„Używanie nastolatków przez nastolatków może być niezależnym czynnikiem ryzyka przyszłej hipomanii, a charakter tego związku sugeruje potencjalny związek przyczynowy, który może być przydatnym celem wskazanego zapobiegania hipomanii”.

Dr Marwaha komentuje wyniki badań, mówiąc: „Zażywanie pochodnych konopi indyjskich u ludzi młodych jest powszechne i wiąże się z zaburzeniami psychicznymi, ale rzadko badano związek między zażywaniem pochodnych konopi indyjskich a objawami zaburzeń afektywnych dwubiegunowych.”

Zgodnie z najnowszymi statystykami Narodowego Instytutu ds. Narkomanii, ponad 35 procent 12-latków – które mają zwykle 17-18 lat – twierdzi, że w roku poprzedzającym ankietę używało marihuany, a 6 procent przyznało się do jej używania „codziennie lub prawie codziennie”.

Like this post? Please share to your friends: