Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ukąszenia owadów i pająków oraz sposób radzenia sobie z nimi

Ukąszenia owadów to rany kłute lub rany szarpane przez owady. Owad może gryźć, gdy jest poruszony i broni się sam, lub gdy chce się nakarmić.

Owady zazwyczaj wstrzykują kwas mrówkowy. Może to prowadzić do powstawania pęcherzy, zapalenia, zaczerwienienia, obrzęku, bólu, swędzenia i podrażnienia.

Reakcja zależy od rodzaju owadów i indywidualnej wrażliwości.

Ukąszenia pcheł, roztoczy i komarów powodują swędzenie, a nie ból.

Szybkie fakty dotyczące ukąszeń owadów i pająków

 • Wiele różnych owadów może gryźć, a skutki ich ukąszeń mogą obejmować od łagodnego podrażnienia do śmiertelnego zakażenia, takiego jak malaria.
 • Pająki nie są owadami, ale mogą dostarczyć bolesnego i kłopotliwego ukąszenia.
 • Jeśli dana osoba zaczyna mieć trudności z oddychaniem i obrzęk, potrzebuje pilnej pomocy lekarskiej.
 • Większość ukąszeń można ukoić za pomocą leków dostępnych bez recepty.
 • Użyj środków odstraszających owady i ubrań, które zakrywają ciało, aby zapobiec ukąszeniom owadów podczas aktywności na świeżym powietrzu.

Które ugryzienia owadów?

W północnych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie gryzące owady obejmują:

Efekt ukąszenia owada może wahać się od łagodnego podrażnienia do ciężkiej choroby.

 • roztocza
 • pchły
 • muchy, takie jak żaby
 • komary
 • muszki
 • komary
 • kleszcze

Pająki nie są wyłącznie owadami, ale mogą również gryźć.

Ludzie reagują na różne sposoby. Ugryzienie, które powoduje małą, swędzącą grudkę, która znika w ciągu kilku dni u jednej osoby, może mieć poważniejszy wpływ na drugą.

Jeśli ukąszenie zostanie zainfekowane, może pojawić się zaczerwienienie, ciepło i stwardnienie otaczającej skóry, z ropą spływającą z rany.

Drapanie rany może prowadzić do infekcji i może spowodować, że skóra stanie się gruba i skórzasta. Nazywa się to „lichenifikacją”.

Osoby pracujące na zewnątrz lub regularnie uczestniczące w zajęciach na świeżym powietrzu są bardziej podatne na ukąszenia owadów.

W chłodniejszych klimatach ryzyko schwytania ukąszeń owadów jest niewielkie. Jednak bliżej ukąszenia owadów równika może prowadzić do malarii, śpiączki, gorączki denga lub wirusa Zika.

Reakcje

Ukąszenia przez owady powodują zwykle powstawanie na skórze niewielkiego świądu. Czasami samo ugryzienie może być widoczne jako mała dziurka. Bryła może być wypełniona płynem. Obszar wokół guzka jest czasami stan zapalny.

Ukąszenia owadów znikają zwykle w ciągu kilku dni bez pomocy medycznej.

Niektóre osoby mogą reagować alergicznie na ukąszenia owadów, ale ukąszenia rzadko powodują ciężką reakcję alergiczną, w przeciwieństwie do użądlenia przez owady.

Następujące objawy mogą wskazywać na ciężką reakcję alergiczną:

[drapanie]

 • wysypka, często poplamiona, może rozprzestrzeniać się na inne części ciała
 • trudności w oddychaniu
 • ból w klatce piersiowej
 • skurcze
 • omdlenia lub zawroty głowy
 • nudności
 • szybkie bicie serca
 • silny obrzęk, który może być daleko od miejsca zgryzienia, taki jak język lub wargi
 • bardzo ciężkie swędzenie
 • świszczący oddech.

Objawy te wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Niektóre osoby mogą mieć silniejszą reakcję po drugim ukąszeniu przez określony typ owadów. Nazywa się to uczuleniem. Osoba staje się bardziej wrażliwa na ślinę owada.

Zarażony zgryz owada może prowadzić do:

 • ropa wewnątrz lub wokół ukąszenia
 • obrzęk węzłów chłonnych
 • gorączka
 • uczucie złego samopoczucia
 • objawy grypopodobne.

Obszar gryzienia może stać się zaczerwieniony z większym bólem i obrzękiem.

Swędząca grudka lub bąble mogą się rozwijać i utrzymywać przez kilka dni. Ostatecznie większość ludzi staje się odporna i niewrażliwa na śliny, po kilkukrotnym ugryzieniu.

Reakcje ukąszenia owadów zwykle nie trwają dłużej niż kilka godzin, ale czasami mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy. W takim przypadku osoba powinna skonsultować się z lekarzem.

Rodzaje

Ukąszenia owadów mogą mieć różne skutki.

Połknij ukąszenia

Skutki ugryzienia kleszcza zwykle zanikają w ciągu 3 tygodni, ale jeśli części ust pozostają na skórze, objawy mogą się utrzymywać. Kleszcze często występują w długiej trawie i tam, gdzie żyją sarny.

Kleszcze nie są ogólnie bolesne, ale może dojść do powstania guzka. Jednak kleszcze mogą powodować m.in. boreliozę, gorączkę płaską Górę Skalną, erlichiozę i babesziozę. Te wspólne warunki mogą być poważne.

Midges, komary i komary

Ukąszenia powodują zwykle małe, swędzące grudki lub grudki. Pęcherze lub krople mogą rozwinąć się u wrażliwych osób.

Komary mogą przenosić choroby, takie jak malaria, Zika, gorączka denga, żółta febra i zapalenie mózgu.

Pchły

Ugryz pchły zazwyczaj prowadzi do bąbla, które zwykle osiąga szczyt w ciągu 5 do 30 minut, a następnie staje się utwardzoną zmianą grudkową w ciągu 12 do 24 godzin. Wrażliwi mogą odczuwać, że strona będzie swędziła przez tydzień lub dłużej. Pchły mogą przenosić choroby takie jak tyfus i powszechnie znane jako dżuma.

Horseflies

Horseflies może spowodować bolesny zgryz. Może to towarzyszyć:

 • Zawroty głowy
 • Oczy i usta mogą swędzić z różowymi lub czerwonymi obrzękami
 • Zmęczenie
 • Ogólne osłabienie
 • Pokrzywka (pokrzywka, wysypka pęcherzyków)
 • Świszczący oddech.

Ukąszenia Horsefly mogą zająć dużo czasu, ponieważ owad wbija się w skórę podczas gryzienia.

Roztocza

Początkowe ukąszenia nie generalnie powodują reakcji, ale uczulone osobniki mogą rozwinąć się we krwi lub grudki po kolejnym ugryzieniu. Dowiedz się więcej o pluskwach.

Pluskwy stanowią poważny problem zdrowia publicznego.

Pozbycie się pluskiew to wyrzucenie materaca oraz pranie prześcieradeł i ubrań w bardzo gorącej wodzie.

Pająki

Pająki nie są owadami, ale mogą ugryźć. Niektóre ukąszenia pająka są dość niebezpieczne dla ludzi.

Ugryzienie brunatnego pustelnika powoduje jedynie lekkie ukłucie w chwili ugryzienia, ale może być bardzo szkodliwe, powodując zniszczenie tkanki i silny ból.

[brown spider]

Zaczerwienienie rozwija się w obszarze gryzienia, a ból może stać się intensywny w ciągu około 8 godzin. W miejscu wkłucia powstaje pęcherz wypełniony płynem.Blister następnie odpada, pozostawiając głęboki, powiększający się wrzód. Czasami owrzodzenie ustępuje bez dalszych problemów, ale czasami owrzodzenie rozprzestrzenia się lub staje się nadinfekowane przez bakterie.

Objawy to łagodna gorączka, apatia, nudności, a czasem wysypka. Śmierć jest rzadka, ale możliwa, zwłaszcza u małych dzieci. Powinieneś zwrócić się o pomoc lekarską, jeśli uważasz, że zostałeś ukąszony przez brązowego pustelnika i masz rozprzestrzeniające się owrzodzenie lub zaczerwienienie / zakażenie okolicy.

Czarna wdowa jest najbardziej jadowitym pająkiem w USA, ale jej ukąszenie rzadko bywa śmiertelne. Ukąszenie czuje się ukłuciem w skórze. Mogą występować niewielkie obrzęki i wyblakłe czerwone znaki, ale w ciągu kilku godzin może pojawić się sztywność i silny ból.

Mogą również być:

 • dreszcze
 • gorączka
 • nudności
 • skrajny ból brzucha.

Każdy, kto uważa, że ​​został ugryziony przez pająka z czarnej wdowy, który doświadcza silnego bólu i sztywności w pobliżu miejsca ukąszenia, powinien szukać pomocy w nagłych wypadkach.

W zależności od nasilenia reakcji na jad, lekarze mogą zdecydować się na zastosowanie antysensu w leczeniu zgryzu.

Czynniki ryzyka

Prawdopodobieństwo ukąszenia owada zależy od środowiska.

Najczęstsze źródła fleabitów to zwierzęta domowe, zatłoczone społeczności o niskich standardach higieny i gniazda ptaków. Przeprowadzka do nowego domu, który był pusty przez jakiś czas, może uaktywnić uśpione pchły.

Pluskwy sprzyjają starym właściwościom i tapicerowaniu. Zwykle występują one w nieruchomościach o niskich dochodach i hotelach. Żyją w materacach, odzieży i tak dalej.

Niektórzy ludzie są bardziej skłonni do gryzienia przez kleszcze i myszy ze względu na swój zawód.

Podróżowanie i biwakowanie mogą zwiększać ryzyko ukąszeń owadów.

Diagnoza

Ukąszenia owadów są zwykle łatwe do zdiagnozowania, ale dana osoba skontaktuje się z lekarzem jedynie w przypadku ostrej reakcji.

Leczenie

[dermatolog

Łagodna i ograniczona reakcja zwykle przebiega w ciągu kilku dni. Zimny ​​kompres na dotkniętym obszarze, doustne środki przeciwbólowe, krem ​​steroidowy lub znieczulający krem ​​mogą ukoić dyskomfort. Czasami pomaga antyhistamina.

Cięższa reakcja miejscowa może wymagać doustnych leków przeciwhistaminowych lub doustnego środka przeciwbólowego.

W cięższych przypadkach obrzęku lekarz może przepisać doustne sterydy.

Małe, swędzące guzki lub zmiany w pobliżu zgryzu mogą być leczone doustnym kortykosteroidem, takim jak prednizolon lub doustny lek przeciwhistaminowy.

Porysowanie skóry lub pęknięcie blistra może spowodować przedostanie się bakterii i wywołać infekcję.

Jeśli występują duże reakcje skórne i bardziej ogólne objawy, lekarz może skierować pacjenta do specjalisty ds. Odczulania lub leczenia reakcji alergicznej.

Jeśli objawy nasilą się lub nie ulegną poprawie, należy zwrócić się o pomoc lekarską.

Jeśli ukąszenia pochodzą od pcheł, roztoczy lub pluskw, pacjent powinien spróbować ustalić, gdzie znajduje się zaraza. Jeśli pochodzi od zwierzęcia domowego, zwierzę będzie potrzebowało leczenia, jak również pościeli, miękkich mebli i dywanów w całym domu.

Pluskwy będą oznaczać wezwanie firmy zajmującej się zwalczaniem szkodników, aby przyjść i odkazić dom. Aby zapobiec pluskwom, pościel należy prać często w wysokiej temperaturze, a stare poduszki i materace należy wymieniać.

Połknij ukąszenia

Kleszcz musi zostać natychmiast usunięty, aby zmniejszyć ryzyko infekcji, takiej jak borelioza.

Najlepszym sposobem jest trzymanie kleszcza jak najbliżej skóry, najlepiej za pomocą pęsety, i pociągnięcie go do góry, upewniając się, że wszystkie jego części zostały usunięte.

Nie zaleca się skręcania ani szarpania, ponieważ może to spowodować jej złamanie, pozostawiając w skórze fragmenty. Wazelina, alkohol lub zapalony mecz nie są skuteczne.

Po usunięciu kleszcza i rąk należy umyć mydło i wodę i zastosować środek antyseptyczny.

Drapanie zwiększa ryzyko obrzęku i zwiększa ryzyko infekcji. Większość ugryzień kleszcza zagoi się w ciągu 2 do 3 tygodni.

Jeśli wysypka rozwija się wokół pod pachą, ud lub pachwiny, lub jeśli występują objawy grypopodobne, ważne jest, aby zwrócić się o pomoc lekarską. Lekarz prawdopodobnie przepisuje antybiotyki, aby zapobiec boreliozie.

Komplikacje

Wtórne zakażenie bakteryjne, takie jak zapalenie tkanki łącznej, zapalenie naczyń chłonnych lub liszajec, może wystąpić, jeśli obszar ukąszenia jest porysowany, a skóra jest zerwana. To może być leczone antybiotykami.

Niektóre kleszcze niosą choroby, takie jak gorączka plamista Gór Skalistych i choroba z Lyme.

Choroba z Lyme jest wywoływana przez bakterię przenoszoną przez niektóre kleszcze. Pacjent rozwija czerwoną wysypkę, która rozprzestrzenia się na zewnątrz. Boreliozę można leczyć antybiotykami.

Nieleczona borelioza może prowadzić do zapalenia opon mózgowych, porażenia twarzy, radikulopatii i rzadko do zapalenia mózgu. Inne zagrożenia obejmują uszkodzenie stawów, prowadzące do zapalenia stawów i problemy z sercem.

Różne rodzaje komarów przenoszą różne choroby, na przykład wirus Zachodniego Nilu i malarię.

Zapobieganie

Aby zapobiec ukąszeniom owadów, szczególnie w ciepłe dni, poniższe kroki mogą pomóc:

 • Używanie barier strukturalnych, takich jak ekrany okienne lub siatki
 • Unikanie terenów zadrzewionych, zarośniętych i trawiastych
 • Unikanie silnie pachnących kosmetyków i jaskrawych ubrań
 • Zakrywanie napojów i śmieci
 • Noszenie długich rękawów i długich spodni, wsuwanych w buty lub skarpetki i kapelusz
 • Sprawdzanie pojemników na stojącą wodę, ponieważ stanowi to bazę dla komarów.

Odstraszacze owadów

Może być konieczne użycie środka odstraszającego owady. Składnik aktywny powinien zostać zatwierdzony przez Agencję Ochrony Środowiska (EPA). Można go rozpylać na odzież i skórę, ale nie na twarz. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji produktu.

Środek odstraszający owady nie jest odpowiedni dla niemowląt. Jeśli dziecko ma mniej niż 10 lat, repelent powinien zawierać nie więcej niż 10 procent DEET.Olej z eukaliptusa może być skuteczny, ale nie nadaje się dla dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Odstraszające owady są dostępne do zakupu online. Sprawdź, czy zawiera on maksymalnie 10% DEET, jeśli ma on być używany dla dzieci.

Odstraszacza nie należy nakładać na dłonie dzieci, okolice oczu ani miejsca, gdzie występują nacięcia i podrażniona skóra.

Podczas stosowania środka odstraszającego owady i kremu przeciwsłonecznego najpierw należy zastosować filtr przeciwsłoneczny.

Ubrania, buty i sprzęt kempingowy można kupić lub leczyć za pomocą permetryny. Namioty należy odrywać od wody lub bagien.

Podróżni powinni sprawdzić, czy obszar, w którym przebywają, niesie ryzyko infekcji i podjąć niezbędne środki ostrożności.

Lokalne wydziały zdrowia i władze parku mogą udzielać informacji na temat obszarów dotkniętych kleszczami. Jeśli nie można uniknąć obszaru dotkniętego kleszczami, najlepiej chodzić po środku ścieżek, aby uniknąć kontaktu z roślinnością.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

PLMedBook