Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak leczyć ból zęba w domu

Ból zęba to ból w okolicach zębów i szczęk. Próchnica zębów może spowodować infekcję, luźne lub popękane plomby lub cofające się dziąsła.

Jeśli ból trwa dłużej niż 1 lub 2 dni, najlepiej jest natychmiast skontaktować się z dentystą, aby go leczyć.

Do tego czasu, następujące proste środki zaradcze wykonane ze składników zwykle dostępnych w domu mogą zapewnić tymczasową ulgę od dyskomfortu.

1. Zimny ​​kompres lub okład lodowy

domowe środki na ból zęba

Zimny ​​okład lub opakowanie z lodem może pomóc złagodzić ból zęba, zwłaszcza jeśli ból zęba jest spowodowany urazem lub obrzękiem dziąseł.

Przez kilka minut osoba może spróbować przytrzymać na przykład lód lub torebkę mrożonego grochu, na zewnątrz policzka powyżej bolesnego zęba.

Zastosowanie zimnego leczenia zwęża naczynia krwionośne, spowalniając przepływ krwi do dotkniętego obszaru. Pomaga to zdusić ból i zmniejszyć obrzęk i stan zapalny.

2. Mycie słonej wody

Płukanie ust ciepłą słoną wodą pomaga rozluźnić resztki w jamach lub między zębami. Może również zmniejszyć obrzęk, przyspieszyć gojenie i złagodzić ból gardła.

Płukanie ze słonej wody może być wykonane przez rozpuszczenie 1 łyżeczki soli w szklance ciepłej wody i rozkręcenie w jamie ustnej przez około 30 sekund przed wypluciem. Proces ten można powtarzać tak często, jak to konieczne.

3. Środki przeciwbólowe

Leki dostępne bez recepty, takie jak acetaminofen i ibuprofen, mogą tymczasowo łagodzić ból zęba.

Nie należy podawać aspiryny dzieciom w wieku poniżej 16 lat.

4. Czosnek

Czosnek był szeroko stosowany do celów leczniczych w całej historii. Zawiera związek zwany allicyną, który wyjaśnia jego silne właściwości antybakteryjne.

Świeży ząbek czosnku najpierw należy rozgnieść, a następnie wymieszać z niewielką ilością soli, a mieszaninę nałożyć na zaatakowany ząb.

5. Herbata miętowa

Herbata miętowa

Podobnie jak goździki, mięta pieprzowa ma właściwości drętwienia, które mogą ukoić ból zęba. Mentol, który nadaje mu miętowego smaku i zapachu, jest również antybakteryjny.

Jedna łyżeczka suszonych liści mięty pieprzowej może być umieszczona w filiżance wrzącej wody i moczona przez 20 minut. Po pozostawieniu do ochłodzenia, można go połknąć w ustach, a następnie wypluć lub połknąć.

Można również użyć lekko ciepłej, mokrej torebki herbaty i trzymać ją na kilka minut, aż ból zmniejszy się.

Kilka kropel olejku miętowego na waciku można również umieścić na dotkniętym zębie jako tymczasowy środek zaradczy.

6. Tymianek

Tymianek jest znany ze swoich zastosowań leczniczych i jest skutecznym lekarstwem na infekcje klatki piersiowej, takie jak zapalenie oskrzeli lub krztusiec. Tymol, główny składnik olejku eterycznego, ma właściwości antyseptyczne i przeciwgrzybiczne.

Jedna kropla olejku eterycznego tymianku może być dodana do szklanki wody w celu wytworzenia płynu do płukania ust.

Inną metodą jest posypanie kilku kropel olejku tymiankowego i wody na kulkę waty. Po dodaniu wody przycisnąć ją do bolesnego zęba.

7. Aloe vera

Żel aloesowy, który można znaleźć w liściach soczystej rośliny, był od dawna używany do leczenia oparzeń i drobnych skaleczeń. Niektórzy ludzie używają teraz żelu do czyszczenia i łagodzenia dziąseł.

Badania wykazały, że aloes ma naturalne właściwości antybakteryjne i może niszczyć zarazki powodujące próchnicę zębów.

Żel należy nakładać na bolesny obszar jamy ustnej i delikatnie masować.

8. Płukanie nadtlenku wodoru

Płukanie roztworem nadtlenku wodoru jest skutecznym środkiem przeciwbakteryjnym do płukania jamy ustnej, szczególnie jeśli ból zęba jest spowodowany infekcją.

Nadtlenek wodoru jest niebezpieczny w przypadku połknięcia, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas płukania.

Należy go mieszać w równych częściach 3% nadtlenku wodoru i wody i mieszać w ustach przez około 30 sekund. Po wypluciu jamy ustnej należy kilkakrotnie przepłukać czystą wodą.

Płukanie nadtlenkiem wodoru nigdy nie może zostać połknięte, a to działanie nie jest zalecane dla dzieci.

9. Goździki

Goździki na drewnianą łyżką

Goździki są przyprawą pochodzącą z wysp Maluku w Indonezji. Zawierają one eugenol, związek chemiczny, który działa jak naturalny środek znieczulający.

Goździki mają również właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, które mogą pomóc w zwalczaniu infekcji zębów i dziąseł.

Osoba może namoczyć małą bawełnianą kulkę olejem goździkowym i nanieść ją na obszar dotknięty bolesnym zębem.

Można również używać suszonych całych ząbków. Delikatnie przeżuwaj cały ząbek, aby uwolnić jego olej i przytrzymaj go w miejscu przez dotknięty ząb do 30 minut.

Kiedy iść do dentysty

Te domowe środki zaradcze mają jedynie zapewnić tymczasową ulgę. Ważne jest, aby natychmiast zgłosić się do dentysty, gdy ból zęba trwa dłużej niż dzień lub dwa.

Jeśli ból zęba nie zostanie natychmiast poddany leczeniu, może to prowadzić do poważniejszych problemów, takich jak choroba dziąseł lub ropień zębowy. Ropień powstaje, gdy bakterie zakażają najgłębszą część zęba zwaną miazgą zęba.

Na wynos

Najlepszym sposobem na uniknięcie bólu zęba lub ropni jest utrzymanie zdrowych zębów i dziąseł. Można to zrobić w następujący sposób:

  • mycie zębów pastą z fluorem dwa razy dziennie przez co najmniej 2 minuty
  • ograniczanie słodkiego jedzenia i napojów
  • czyszczenie zębów lub regularne czyszczenie za pomocą szczoteczki międzyzębowej w celu oczyszczenia zębów i linii dziąseł
  • nie palić, ponieważ może to pogorszyć problemy z zębami
  • regularne kontrole dentystyczne

Jeśli ktoś cierpi na ból zęba trwający dłużej niż kilka dni, powinien zgłosić się do swojego dentysty po poradę i leczenie.

Like this post? Please share to your friends: