Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Blizny na łuszczycach: co mogę z nimi zrobić?

Łuszczyca jest chorobą skóry, która może powodować powstawanie łuskowatych czerwonych i srebrnych plam na wielu obszarach ciała. Obszary te obejmują okolice stawów, tułowia i skóry głowy.

Epidemie łuszczycy mogą być swędzące lub bolesne. Szczególnie swędzące wybuchy lub bolesne obszary łuszczycy mogą prowadzić do powstania łuszczycy. Jednak blizny można zapobiec, jeśli zostaną podjęte odpowiednie kroki.

Jak się tworzą?

Odbarwienie łuszczycy

Bez względu na to, jaki rodzaj łuszczycy ma dana osoba, zawsze istnieje ryzyko pojawienia się blizn po zakończeniu łuszczycy.

Większość osób z łuszczycą może spodziewać się przebarwienia skóry, przynajmniej na chwilę po tym, jak płomień się skończy. Jednak u kilku osób pojawią się bliznowacenia po wystąpieniu łuszczycy.

Bliznowacenie występuje najczęściej u osób, u których wystąpiła skrajna przypadłość łuszczycy, oraz u tych, którzy bardzo mocno zadrapali dotkniętą skórą.

Blizny mogą również wpływać na ludzi, którzy zrobili rzeczy na łaty, które powstały podczas płomienia. Być może podrapały lub przetarły dotknięty obszar, aby złagodzić swędzenie i dyskomfort. Działania te mogą spowodować obrażenia skóry, które prowadzą do powstawania blizn.

Przy odpowiednim leczeniu i opiece większość osób z łuszczycą zauważy, że ich skóra wraca do normalnego stanu.

Rodzaje łuszczycy i rodzaje blizn

Większość osób znających łuszczycę wie, że istnieje kilka rodzajów łuszczycy. Chociaż każdy typ jest traktowany inaczej od osoby do osoby, wynikowe blizny wszystkie wyglądają podobnie.

Leczenie i zapobieganie bliznom naprawdę nie różni się między postaciami łuszczycy. Lekarz osoby ostatecznie określi, które leczenie jest odpowiednie dla nich.

Blizna nie prowadzi do innych problemów medycznych. Jednakże, gdy blizny na łuszczycy występują na skórze głowy lub na linii włosów, może to prowadzić do łysienia.

Łysienie występuje, gdy organizm zaczyna atakować mieszki włosowe, co powoduje, że włosy zaczynają wypaść. Łysienie może powodować niejednolite lub pełne łysienie.

Leczenie

stosowanie kremu do stosowania miejscowego w łuszczycy

Jeśli już powstały blizny, istnieją opcje leczenia blizny. Te opcje obejmują podejścia miejscowe lub chirurgiczne.

Miejscowe leczenie to krem ​​lub żel lub inny lek, który jest aplikowany bezpośrednio na zaatakowany obszar.

Lekarz wybierze metodę leczenia w zależności od stopnia bliznowacenia, które pozostawiła łuszczyca. Zastanowią się także, jak dobrze dana osoba zadbała o swoją łuszczycę.

Zabiegi medyczne obejmują szereg kremów, maści, szamponów i terapii, które mogą pomóc w zapobieganiu i zmniejszaniu blizn. Te terapie mogą obejmować kombinację następujących:

  • Ochrona przeciwsłoneczna jest tak samo środkiem zapobiegawczym jak zabiegiem. Jednakże, jeśli dana osoba stosuje krem ​​przeciwsłoneczny do leczonego obszaru, efekt blokowania szkodliwych promieni słonecznych pomaga zapobiegać zmianom koloru.
  • Krem Tretinoin jest rzeczywiście zaprojektowany, aby pomóc w leczeniu pryszcze. Jest on często dostępny w kremach bez recepty i maściach, które są ukierunkowane na trądzik. Jednak lekarz może przepisać go, aby pomóc w rozpoczęciu leczenia bliznowaconego obszaru.
  • Kwas salicylowy pomaga skórze usunąć martwe komórki naskórka i zmniejszyć łuszczenie się. Jest dostępny bez recepty i na receptę. Ludzie mogą stosować kwas salicylowy obok kortykosteroidów lub smoły węglowej w celu zwiększenia jej skuteczności. Kwas salicylowy jest dostępny w postaci roztworów, kremów, zmywarek i szamponów.
  • Smoła węglowa jest jedną z najstarszych form leczenia łuszczycy. Pomaga zmniejszyć swędzenie, obrzęk i łuszczenie się, które powodują blizny spowodowane drapaniem. Jest dostępny w aptekach lub na receptę. Kobiety w ciąży nie powinny z niego korzystać.
  • Krem Clobetasol jest niezwykle silnym kortykosteroidem stosowanym w leczeniu wielu chorób skóry, w tym łuszczycy. Krem jest dostępny tylko na receptę i prawdopodobnie zostanie przepisany podczas flary.

Krem Clobetasol działa poprzez zapobieganie obrzękowi miejsc dotkniętych łuszczycą i zaczerwienienie oraz swędzenie. Ten krem ​​jest przepisywany najczęściej w łagodniejszych przypadkach łuszczycy. Clobetasol jest również dostępny w sprayu, dzięki czemu jest łatwy w użyciu na skórze głowy.

Leczenie chirurgiczne i terapia laserowa nie są zazwyczaj pierwszą opcją lekarza. Ludzie najczęściej otrzymują bardziej zaawansowane leczenie, jeśli miejscowe kremy i maści nie działają lub ich łuszczyca jest bardziej zaawansowana.

Niektóre z tych opcji leczenia obejmują:

Laseroterapia ekscymerowa

Laseroterapia powoli usuwa warstwy skóry, kierując skoncentrowane lasery ultrafioletowe do określonych obszarów skóry.

W przeciwieństwie do tradycyjnych terapii światłem, tylko kilka sesji, aby ludzie mogli zobaczyć skuteczność laserów excimerowych w łagodnych i umiarkowanych bliznach łuszczycy. Dzieje się tak dlatego, że siła światła jest głębsza niż w przypadku innych terapii światłem.

Dermabrazja

Dermabrazja to proces stosowany do usuwania górnej warstwy skóry. To leczenie może być zalecane dla osób, które mają bardziej zaawansowane blizny na łuszczycę.

Działa poprzez usunięcie łuszczących się plam z obszarów skóry dotkniętych łuszczycą, umożliwiając powstanie nowej skóry w jej miejscu. Dermabrazja może również potencjalnie usunąć poprzednią tkankę bliznowatą.

Badania sugerują, że osoby leczone dermabrazją osiągały dobre wyniki, z ograniczonym nawrotem i bliznowaceniem łuszczycy.

Operacja przeszczepu strzałkowego (MPG)

Operacja MPG może być stosowana do usuwania głębokich blizn z obszarów najbardziej dotkniętych łuszczycą.

Jednak ta forma zabiegu nie będzie stosowana jako opcja leczenia większości blizny po łuszczycy. Zabieg ma na celu naprawę wysoce uszkodzonych obszarów, których większość pacjentów z łuszczycą prawdopodobnie nie będzie miała.

Zapobieganie

pani swędzi lewe przedramię prawą ręką

Istnieje wiele sposobów zapobiegania powstawaniu blizn u większości osób z łuszczycą. Najlepsze metody zapobiegania bliznowaceniom związanym z łuszczycą to:

  • Leczenie wybuchu łuszczycy. Jedną z najlepszych metod zapobiegania bliznom jest utrzymywanie kontroli nad łuszczycą. Obejmuje to przestrzeganie zaleceń lekarzy i nie pomijanie zabiegów.
  • Unikanie drapania łat łuszczycy. Zgarnianie łusek z łuszczycy może prowadzić do uszkodzeń, które zamieniają się w blizny. Najlepiej stosować zatwierdzone kremy i maści, aby zmniejszyć uczucie dyskomfortu.
  • Ochrona skóry przed słońcem. Filtr przeciwsłoneczny powinien być zawsze stosowany na zewnątrz. Ponadto wiele leków na łuszczycę pozostawia osobę o zwiększonym ryzyku uszkodzenia słonecznego.
  • Nawilżający. Nawilżające mogą pomóc zmniejszyć suchość na plamach łuszczycy. Nawilżające mogą również pomóc w zapobieganiu świądowi z powodu suchości, a zmniejszona potrzeba swędzenia może pomóc w zapobieganiu bliznowaceniu.

Perspektywy

Na szczęście pacjenci z łuszczycą zwykle mogą uniknąć trwałych lub długotrwałych blizn poprzez odpowiednią opiekę i leczenie ich łuszczycy. Właściwa pielęgnacja skóry zarówno podczas jak i po łuszczycach przyczynia się znacząco do zmniejszenia blizn.

Jeśli potrzeba więcej działań, dostępne są zabiegi, od prostych kremów i terapii po zabiegi chirurgiczne.

Like this post? Please share to your friends: