Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Trujący wysypka bluszczu: przyczyny, leczenie i zapobieganie

Trujący bluszcz jest rośliną znaną z wywoływania ciężkiego stanu zapalnego skóry, zwanego również kontaktowym zapaleniem skóry. Zawiera soki, które wywołują natychmiastowe podrażnienie, jeśli dojdzie do kontaktu ze skórą.

Znany również jako trujący bluszcz pochodzi z Ameryki Północnej.

Rozrasta się głównie na obrzeżach lasów, gdzie jest dużo światła słonecznego. Jest to roślina niska, krzew. Może mieć zielone jagody, a zielono-żółte kwiaty rosną na wiosnę.

Roślina ta znana jest z gromad trzech listków, w kolorze od jasnego do ciemnozielonego. Każdy liść rośnie na własnej łodydze i jest połączony z głównym pnączem. Nie ma cierni.

Trujący bluszcz nie jest prawdziwym bluszczem, ale ma tendencję do wspinania się na słupy telefoniczne i drzewa. Jest członkiem rodziny nerkowców.

„Ulotki trzy, niech to będzie” i „Włochate wino, mój przyjaciel” to dwa popularne rymowanki opisujące pojawienie się trującego bluszczu.

Według American Academy of Dermatology (AAD), 85 procent populacji w Stanach Zjednoczonych jest uczulona na trujący bluszcz. Jeśli ci ludzie dotkną roślin, rozwiną wysypkę.

Pozostałe 15 procent populacji nie reaguje, ale nawet osoby, które nie są normalnie uczulone, powinny zachować ostrożność, ponieważ szansa na reakcję zwiększa się wraz z wiekiem i wielokrotnym narażeniem.

Co jest trującego w przypadku trującego bluszczu?

[Trujący bluszcz trzykrotnie]

Trujący bluszcz pospolity występuje niemal w każdej części rośliny, w tym liściach, łodygach i korzeniach. Sok zawiera olejek zwany urushiol, bladożółtą, oleistą substancję.

Jeśli którykolwiek z tego wyjątkowo kleistego oleju dotknie skóry, może spowodować pęcherzową wysypkę skórną.

Urushiol znajduje się również w truciźnie dębu i trucizny sumaka.

Reakcja na urushiol może się zdarzyć, gdy istnieje bezpośredni kontakt z dotykiem skażonych przedmiotów, takich jak buty po chodzeniu i od wdychania dymu z płonącego trującego bluszczu.

Najbardziej niebezpiecznym rodzajem narażenia jest, gdy osoba wdycha dym, gdy roślina jest spalana.

Objawy

Kiedy osoba jest narażona na trujący bluszcz, wysypka może pojawić się pomiędzy 12 a 72 godziną po ekspozycji. Im bardziej jesteś uczulony na trujący bluszcz, tym szybciej się pojawi.

Oznaki reakcji na trujący bluszcz obejmują:

 • intensywne swędzenie
 • czerwona skóra lub czerwone smugi
 • czerwone guzy, zwane grudkami
 • obrzęk
 • pokrzywka
 • pęcherze, często rozwijające się w linie i sączące się
 • skórki

Wysypka nie jest zakaźna i nie rozprzestrzenia się. Jeśli wydaje się, że się rozprzestrzenia, dzieje się tak z powodu opóźnionej reakcji.

Może upłynąć kilka tygodni, zanim wysypka wyleczy.

Kiedy iść do lekarza

Jeśli u pacjenta wystąpią którekolwiek z wymienionych poniżej objawów lub objawów, należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską:

 • problemy z oddychaniem
 • trudności z połykaniem
 • obrzęk języka
 • wysypka pokrywająca twarz, narządy płciowe lub większość ciała
 • opuchnięte powieki, do tego stopnia, że ​​oczy się zamykają

Poważna reakcja alergiczna może wystąpić w kanałach nosowych, gardle i płucach. Mogą mieć trudności w oddychaniu. Pilna opieka medyczna jest potrzebna, jeśli ktoś przestaje oddychać.

Jeśli dana osoba ma Epipen, osoba postronna może pomóc jej z niej korzystać.

Leczenie

Trująca bluszczowa wysypka zwykle ustępuje samoistnie w ciągu 2 do 3 tygodni. Na receptę nie są dostępne żadne specjalne zabiegi medyczne.

[obrzmiałe oczy to oznaka reakcji trującego bluszczu]

Jednak poniższe mogą przynieść ulgę:

Usuwanie ubrań i prysznica podczas wchodzenia z zewnątrz. Płukanie skóry zimną wodą z mydłem może pomóc w usunięciu urushiol, jeśli zostanie to zrobione w ciągu godziny od kontaktu z rośliną.

Moczenie w chłodnej wodzie, aby ułatwić pieczenie i swędzenie, ale nie ciepłą lub gorącą wodą, ponieważ może to pogorszyć reakcję. Pomocna może być chłodna kąpiel owsiana.

Bez recepty kremy z kreatyną i wapniem powinny zmniejszyć swędzenie.

Doustne leki przeciwhistaminowe, takie jak Allegra (feksofenadyna), Zyrtec lub Benadryl, łagodzą stany zapalne i swędzenie. Są one dostępne bez recepty.

Wiele z tych leków może powodować senność. Osoba nie powinna prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, dopóki nie będą wiedzieli, w jaki sposób leki na nie wpłyną.

Miejscowa difenhydramina może zmniejszyć swędzenie, ale może również wywołać reakcję zapalną własną, powodując bolesność i zaczerwienienie obszaru. Może to nastąpić kilka dni po kontakcie.

Jeśli wysypka jest szczególnie ciężka, z dużą liczbą pęcherzy, lekarz może przepisać doustny kortykosteroid. Kortykosteroidy do wstrzykiwań są często podawane, aby zapobiec dalszemu postępowi reakcji. Jeśli wysypka zostanie zainfekowana, może zostać przepisany doustny lub miejscowy antybiotyk.

Przyjmowanie doustnych leków przeciwhistaminowych przed snem może pomóc pacjentowi lepiej spać. Swędzenie może być intensywne i przeszkadzać w śnie.

Pacjenci nie powinni drapać wysypki ani pękać żadnych pęcherzy, ponieważ może to prowadzić do infekcji.

Chłodne okłady mogą pomóc złagodzić swędzenie, wykonane z czystej myjki nasączonej zimną wodą.

Czynniki ryzyka i zapobieganie

Ludzie narażeni na największe ryzyko wystąpienia trującego bluszczu to ludzie narażeni na działanie roślin.

Dotyczy to również tych, którzy dużo hobby spędzają na powietrzu lub których praca wymaga od nich pracy na wolnym powietrzu

Miejsca pracy, które mogą narazić osobę na trujący bluszcz to:

[Poison bluszcz rośnie]

 • leśnicy
 • ogrodnicy
 • budowlańcy
 • rolnicy
 • krajobrazowicze

Wskazówki, jak zmniejszyć ryzyko to:

 • uczenie się identyfikacji rośliny w celu jej uniknięcia
 • noszenie długich spodni, skarpet i rękawiczek
 • czyszczenie wszystkich ubrań i butów po przebywaniu na świeżym powietrzu, jeśli mógłbyś wejść w kontakt z trującym bluszczem
 • natychmiast umyć skórę wodą z mydłem, a następnie dokładnie spłukać
 • za pomocą kremu do skóry OTC zawierającego bentokwatam przed udaniem się na zewnątrz do miejsca z trującym bluszczem, ponieważ może to blokować wpływ urishiol na skórę
 • czyszczenie zwierząt dokładnie, jeśli mogły one mieć kontakt z trującym bluszczem, ponieważ mogą nosić urushiol na skórze i sierści

Zwierzęta również mogą być wrażliwe na toksyny, więc powinny być trzymane z dala od trującego bluszczu, jeśli to możliwe.

Reakcja może rozwijać się w miarę starzenia się z wielokrotnym narażeniem, więc nawet jeśli nie jesteś uczulony na trujący bluszcz, używaj rękawic i zachowuj ostrożność przy obchodzeniu się. Trujący bluszcz na ubraniach lub na psie futro może przenosić się na inne.

Like this post? Please share to your friends: