Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

POChP i kaszel: Jaki jest związek?

Przewlekła obturacyjna choroba płuc jest grupą stanów chorobowych, które wpływają na płuca. Przykłady tych chorób płuc obejmują przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc.

Chociaż istnieje kilka różnych czynników, które przyczyniają się do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), najczęstszą przyczyną jest palenie.

Jednym z najczęstszych objawów związanych z POChP jest kaszel. W tym artykule przyjrzymy się powiązaniom między kaszlem i POChP oraz dostępnymi metodami leczenia.

Kaszel i POChP: link

Kiedy osoba cierpi na POChP, ich drogi oddechowe nie są tak elastyczne jak kiedyś. Płuca są jak przepełnione balony. Powietrze nie może łatwo uciec i często zostaje uwięzione.

Lady kaszel

Czasem drobne drogi oddechowe stają się opuchnięte i stają się opuchnięte lub pogrubione. Gdy drogi oddechowe są zablokowane, a dana osoba oddycha głęboko, mogą kaszleć, ponieważ powietrze ma trudności z przemieszczaniem się przez drogi oddechowe.

Czasami oddech może powodować śluz, który jest wytwarzany w płucach, aby dostać się do dróg oddechowych, a osoba będzie kaszlać jako środek do przesuwania śluzu do przodu i na zewnątrz.

Wiele osób, u których rozwinęła się POChP, było lub jest palaczem. Kiedy osoba pali, drogi oddechowe stają się podrażnione i mogą reagować poprzez zaciśnięcie, które może powodować kaszel. Jednak niewielki odsetek osób z POChP nigdy nie palił. Przyczyną jest genetyka lub inne problemy środowiskowe, takie jak zanieczyszczenie powietrza.

W jaki sposób kaszel zmienia się wraz z POChP?

Kilka stanów, które wpływają na płuca może powodować kaszel. Przykładem jest astma. Zarówno astma, jak i POChP powodują objawy, takie jak kaszel i duszność.

Jednak kaszel wywołany przez astmę często powoduje trudności w oddychaniu, które pojawiają się i ustępują, a osoba może odczuwać znaczny kaszel w nocy. Osoba z POChP może stwierdzić, że jej objawy często są gorsze rano. Mogą wystąpić epizody kaszlu, jak również nawracające infekcje dróg oddechowych i zmęczenie po aktywności. W przypadku POChP problemy z oddychaniem u ludzi wydają się być stałe lub mogą się nasilić podczas zaostrzenia.

POChP niszczy rzęski, włosy podobne do projekcji, w płucach. Cilia pomaga usunąć śluz i niepożądane substancje z płuc. Kiedy rzęski są uszkodzone, nie mogą one przesuwać śluzu przez płuca tak jak kiedyś. W rezultacie osoba z POChP może kaszleć więcej.

Ludzie z POChP często mają powiększone gruczoły śluzowe w płucach, które powodują nadmiar śluzu. Połączenie tego dodatkowego śluzu i uszkodzonych gruczołów rzęskowych, które mają trudności z poruszaniem nim, może spowodować zwiększenie kaszlu.

POChP powoduje również znaczące zapalenie dróg oddechowych, co może również stymulować odruch kaszlowy. Szacuje się, że 78 procent osób cierpiących na POChP ma jakiś rodzaj kaszlu przez większość dni w tygodniu, wynika z badań przeprowadzonych w USA.

Osoba z POChP zazwyczaj zaczyna kaszleć od rana i może kaszleć grubym śluzem, który jest często w kolorze żółtym. Dla większości osób byłby to znak aktywnej infekcji, ale osoby z POChP mogą doświadczać tego rodzaju śluzu i kaszlu przez cały czas.

POChP to stan, w którym oddychanie osoby będzie stabilne przez pewien czas, wtedy będą doświadczać okresów, gdy ich stan się pogorszy. Podczas tych epizodów kaszel może stać się bardziej produktywny, a osoba może częściej kaszleć. Osoba z POChP może również stwierdzić, że ich klatka piersiowa jest bardziej napięta.

Jak kaszel z POChP zmienia się w czasie?

Z czasem osoba z POChP odczuje częstszy i cięższy kaszel. Kaszel jest zwykle gorszy rano.

Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie ciężki kaszel wiąże się z częstszym występowaniem zaostrzeń objawów POChP. Mężczyźni cierpiący na POChP mogą doświadczać więcej przypadków zapalenia płuc i odkrywają, że ich czynność płuc zmniejsza się szybciej, gdy występuje nadmierna produkcja śluzu.

Ponadto, czasopismo donosi, że posiadanie stałego kaszlu poważnie wpłynęło na jakość życia danej osoby, gdy chorował na POChP. Z czasem kaszel i duszność mogą powstrzymać osobę z POChP przed wykonywaniem codziennych czynności, takich jak jedzenie i chodzenie.

Uwzględnienie pewnych stanów może również przyczynić się do kaszlu z POChP. Należą do nich refluks żołądkowo-przełykowy (GERD) i stan zwany okultystyczną rozstrzeni oskrzeli. Jest to zapalenie dróg oddechowych płuc, które powoduje zwiększoną produkcję śluzu i może również powodować krwawienie.

Zabiegi

zanieczyszczenie w Chinach

Tradycyjnie kaszel jest leczony za pomocą środków przeciwkaszlowych. Jednak leki na kaszel rzadko są skuteczne w leczeniu kaszlu związanego z POChP.

Zgodnie z jednym z artykułów, rzucenie palenia jest jednym z najlepszych sposobów, aby osoba cierpiąca na POChP mogła zmniejszyć swój kaszel. Stosowanie leków wziewnych, które leczą zapalenie dróg oddechowych i zmniejszają zwężenie dróg oddechowych, może również pomóc w kaszlu.

Chociaż nie ma lekarstwa na POChP, istnieją sposoby na zmniejszenie kaszlu i poprawę innych objawów. Oprócz rzucenia palenia, inne przykłady leczenia obejmują:

 • Leki rozszerzające oskrzela, które są lekami, które rozluźniają mięśnie wokół dróg oddechowych, ułatwiając oddychanie.
 • Kortykosteroidy wziewne w celu zmniejszenia stanu zapalnego w drogach oddechowych, które mogą je zmniejszyć i utrudnić przepływ powietrza.
 • Antybiotyki, gdy dana osoba ma zakażenie dróg oddechowych, aby idealnie zapobiec nawrotowi POChP i pogorszeniu czynności płuc.
 • Unikanie przedmiotów, o których wiadomo, że podrażniają płuca, takich jak dym, zanieczyszczenia i zimne lub suche powietrze.
 • Uzyskanie szczepień przeciwko grypie, zapaleniu płuc i krztuścowi, aby zapobiec chorobom.
 • Korzystanie z dodatkowego tlenu w razie potrzeby. Niektórzy ludzie mogą nosić maski tlenowe przez cały czas lub tylko w nocy, aby zmniejszyć duszność podczas aktywności.
 • Stosowanie specjalnych technik kaszlu w celu usunięcia śluzu z płuc.
 • Uczestnictwo w rehabilitacji płucnej. Są to programy, które mogą uczyć ludzi z POChP nowych sposobów oddychania. Te ćwiczenia i techniki mogą poprawić duszność i kaszel oraz pomóc osobie w budowaniu lepszej tolerancji dla aktywności fizycznej.

Jednym z przykładów specjalnej techniki kaszlu jest „głęboki kaszel”. Wymaga to głębokiego oddechu, wstrzymywania oddechu przez 2 do 3 sekund, a następnie angażowania mięśni brzucha przed uwolnieniem powietrza. Ta metoda kontrolowanego głębokiego kaszlu jest bardziej skuteczna w oczyszczaniu płuc niż kaszel z hakerem według National Jewish Health.

Podczas gdy te zabiegi mogą zmniejszyć objawy związane z POChP, zgodnie z tym, nie zidentyfikowano żadnego ostatecznego leczenia lub leczenia kaszlu związanego z POChP.

Kiedy iść do lekarza

POChP jest przewlekłą i postępującą chorobą, co oznacza, że ​​objawy będą się pogarszać z czasem. Chociaż czas potrzebny na pogorszenie POChP różni się w zależności od osoby, istnieją pewne objawy, które osoba z POChP nie powinna ignorować.

Osoby z POChP powinny zwrócić się o pomoc medyczną w nagłych wypadkach, jeśli doświadczą któregokolwiek z poniższych:

 • trudności w chodzeniu lub mówieniu, ponieważ mają zbyt krótki oddech
 • czując, jak ich serce bije bardzo szybko lub nieregularnie
 • widząc, jak ich paznokcie zmieniają kolor na niebieski lub szary
 • szybki i ciężki oddech, który nie poprawia się przy podawaniu leków
 • gorączka
 • ból w klatce piersiowej, który jest nowy lub pogarsza się

Z biegiem czasu, dotknięty przepływem powietrza z POChP może powodować problemy z sercem, które prowadzą do prawostronnej niewydolności serca. Według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), POChP jest czwartą najczęstszą przyczyną śmierci w Stanach Zjednoczonych.

Inne objawy POChP

Oprócz kaszlu, POChP powoduje inne objawy, które wpływają na oddech osoby. Przykłady obejmują:

Człowiek z ciasną klatką piersiową

 • duszność, zwykle podczas codziennych czynności
 • częste infekcje dróg oddechowych
 • niebieski odcień do ust lub paznokci
 • łatwo ulegając zmęczeniu
 • wytwarzając znaczną ilość śluzu
 • świszczący oddech

Jeśli dana osoba doświadcza tych lub innych objawów, powinna zgłosić się do swojego lekarza. Istnieje wiele leków i technik oddechowych, które dana osoba może zastosować w celu zmniejszenia objawów związanych z POChP.

Like this post? Please share to your friends: