Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wszystko, co musisz wiedzieć o martwym zębie

Ząb jest określany jako „martwy”, gdy nie ma już do niego przepływu krwi. Czasami jest to również znane jako „nieżywotny ząb”.

Zarówno próchnica zębów, jak i obrażenia mogą spowodować martwą zęba. W tym artykule przyjrzymy się częstym objawom, a także sposobowi leczenia i zapobiegania martwemu zębowi.

Czym jest martwy ząb?

Martwy ząb

Ząb ma trzy warstwy – szkliwo, zębinę i miazgę. Miąższ zawiera naczynia krwionośne i nerwy.

Martwe lub umierające nerwy w miazdze mogą prowadzić do martwego zęba. Zmarły ząb również nie będzie już do niego płynąć.

Martwy nerw w zębie określa się czasem jako martwą miazgę lub bezkręgowy ząb.

Kiedy to nastąpi, ząb sam w końcu wypada. Jednak może to być niebezpieczne, aby czekać na to, aby wystąpił, ponieważ ząb może ulec zakażeniu i wpływać na szczękę i inne zęby.

Objawy

Nie zawsze łatwo jest zidentyfikować martwego zęba, patrząc na niego. Tylko dentysta będzie mógł go zdiagnozować, dlatego ważne są regularne wizyty u dentysty.

Istnieją jednak dwa główne objawy martwego zęba, które mogą pomóc w samodzielnej diagnozie:

 • ból
 • zmiana koloru

Ból

Ząb, który jest martwy lub umierający może prowadzić do różnego poziomu bólu, od prawie nieistniejącego do bardzo bolesnego. Umierający nerw lub infekcja zwykle powoduje wzrost bólu.

Niektórzy zastanawiają się, dlaczego odczuwają ból, gdy nerw jest martwy. Jednak ból nie pochodzi z wnętrza zęba, ale z bardzo wrażliwych zakończeń nerwowych wokół zewnętrznej strony zęba, zwanych przyzębia.

Bakterie i martwe resztki nerwów lub ropa gromadzą się w jamie miazgi wewnątrz zęba i wywierają nacisk na błonę przyzębia, co może powodować ogromny ból.

Jeśli występuje infekcja, może przekształcić się w ropień i wywołać inne objawy, w tym:

 • zły smak
 • nieprzyjemny zapach
 • obrzęk
 • pryszcz na dziąsłach

Zmiana koloru

Jeśli ząb jest martwy, często ciemnieje, a dana osoba może zauważyć żółte, szare lub czarne przebarwienia.

Zmiana koloru zwykle występuje, ponieważ czerwone krwinki umierają. Jest to bardzo podobny efekt do siniaków.

Przebarwienia będą miały miejsce zazwyczaj, jeśli martwy ząb nie zostanie poddany leczeniu i wzrośnie z czasem.

Przyczyny

Istnieją dwie główne przyczyny martwego zęba: próchnica i uraz zęba.

Próchnica

Ząb gnije ząb

Próchnica zaczyna się na najbardziej zewnętrznej warstwie zęba, ale z czasem może powodować wgłębienia, które wnikają w głębsze warstwy.

Jeśli te ubytki pozostaną nieleczone, mogą ostatecznie dotrzeć do miazgi i stworzyć ścieżkę dla bakterii, która wejdzie do zęba i spowoduje śmierć nerwu.

Zdrowa miazga będzie miała reakcję zapalną na bakterie, aby zwalczyć infekcję, ale białe krwinki mogą ją powstrzymywać tylko przez tak długi czas.

Ciśnienie wewnątrz miazgi wzrośnie, odcinając dopływ krwi, głodząc nerwy i zabijając miazgę. Może to spowodować intensywny ból.

Uraz zęba

Jeśli doszło do fizycznego urazu zęba, na przykład z powodu urazu sportowego lub upadku, naczynia krwionośne mogą pęknąć lub dopływ krwi do zęba może zostać odcięty.

W końcu, ponieważ nie ma krwi płynącej do zęba, nerw i inne żywe tkanki wewnątrz miazgi zginą.

Leczenie

Ważne jest wczesne leczenie, aby naprawić martwy ząb.

Nawet jeśli osoba początkowo nie odczuwa bólu, jeśli podejrzewa, że ​​ma martwego zęba, powinna zwrócić się o pomoc lekarską, ponieważ może to być niezwykle bolesne.

Rentgen często pomaga dentystom w diagnozowaniu martwego zęba.

Istnieją dwie możliwości leczenia martwego zęba:

 • wydobywanie lub usuwanie
 • kanałowe

Ekstrakcja

Jeśli dentysta nie jest w stanie naprawić zęba, być może będzie musiał go usunąć. To jeden z powodów, dla których wczesne leczenie jest tak ważne.

Ekstrakcja zęba to prosta procedura, która jest stosunkowo tania i bezbolesna. Później dentysta może zastąpić ząb stałym mostem, implantem lub innym zębem protetycznym.

Kanałowe

Martwy ząb korzeniowy

Dentyści unikają usuwania zębów, jeśli to w ogóle możliwe, dlatego mogą polecić najpierw kanał korzeniowy.

Znany również jako endodoncja, leczenie kanałowe ma na celu usunięcie wszystkich infekcji z zęba i korzenia. Obszar jest następnie czyszczony i uszczelniany, aby spróbować zapobiec dalszemu zakażeniu.

Leczenie kanałowe jest procesem długotrwałym, a osoba prawdopodobnie będzie musiała odwiedzić dentystę więcej niż jeden raz, zanim leczenie zostanie zakończone.

Gdy infekcja ustąpi, dentysta na stałe uzupełni ząb. Martwy ząb może nadal funkcjonować po leczeniu, ponieważ większość zęba pozostaje nienaruszona.

Ponieważ jednak martwe zęby mogą być bardziej kruche, niektóre osoby mogą wymagać założenia korony, która zapewni dodatkowe wsparcie i wytrzymałość zęba.

Zapobieganie

Fundacja Zdrowia Jamy ustnej poleca osobom, które stosują się do rutynowych procedur opieki stomatologicznej:

 • mycie zębów pastą z fluorem przed snem i co najmniej raz jeszcze w ciągu dnia
 • czyszczenie między zębami za pomocą nici dentystycznej lub szczoteczki międzyzębowej przynajmniej raz dziennie
 • unikanie słodkiego jedzenia i napojów
 • po regularnych kontrolach dentystycznych

Zapobieganie urazom zębów nie zawsze jest łatwe, chociaż noszenie gumowej osłony lub osłony na usta zalecane jest osobom uprawiającym pewne sporty.

Ponadto, osoba powinna unikać żucia lodu i otwierania rzeczy zębami. Osoby, które w nocy zgrzytają zębami, mogą rozważyć użycie osłony na usta również podczas snu.

PLMedBook