Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Trądzik lek podnosi poziom cholesterolu i trójglicerydów

Lekarze zawsze uważali, że Accutane (izotretinoina), lek przeciwtrądzikowy, niesie ze sobą niewielkie ryzyko podwyższonego poziomu cholesterolu i / lub triglicerydów. Jednak ostatnie badania przeprowadzone przez naukowców z University of California w San Francisco wykazały, że ryzyko jest znacznie wyższe niż wcześniej sądzono. Badanie wykazało, że 31% pacjentów przyjmujących Accutane osiągnęło wysoki poziom cholesterolu, 44% rozwinęło wysoki poziom triglicerydów, podczas gdy 11% miało wysoki poziom transaminaz wątrobowych (enzymy wątrobowe).

O tym studium można przeczytać w czasopiśmie Archives of Dermatology, wydanie sierpniowe.

Główny autor, dr Lee T. Zane, powiedział: „Nieprawidłowe wyniki testów niekoniecznie świadczą o złym wyniku medycznym, to tylko testy laboratoryjne, a nie zawały serca.” Izotretynoina jest bez wątpienia najskuteczniejszym lekiem na leczenie ciężkiego trądziku. naprawdę zmieniają życie i nie możemy zapominać o tym, że izotretinoina jest najważniejszą rewolucją w dermatologii medycznej w ciągu ostatnich 30 lat. ”

Accutane nigdy nie powinien być przyjmowany przez kobiety w ciąży, ponieważ istnieje ryzyko poważnych wad wrodzonych.

Zespół przeanalizował 13 772 patentów, w wieku 13-50 lat. Wzięli Accutane w latach 1995-2002. Chociaż wysokie wartości podwyższonego poziomu cholesterolu, triglicerydu i poziomu enzymów wątrobowych były zaskakujące, naukowcy zauważyli również, że niedługo po tym, jak większość pacjentów przestała przyjmować leki, ich poziom powrócił do poziomu sprzed rozpoczęcia leczenia. 92% osób z wysokimi enzymami wątrobowymi, 80% wysokich triglicerydów i 79% osób z wysokim poziomem cholesterolu powróciło do poziomów sprzed leczenia wkrótce po zakończeniu leczenia.

Istnieje ryzyko, że pacjenci mogą być narażeni na zespół metaboliczny, mówią naukowcy. Lekarze powinni wykonać badania krwi u pacjentów przyjmujących Accutane. Istnieją sposoby kontynuacji leczenia Accutane u pacjentów z nieprawidłowymi wynikami testów – można je leczyć, zarządzając dietą i ćwiczeniami. Statyny mogą być również stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu.

Naukowcy nie wiedzą, czy dzieci, które zażywają Accutane, mają większą szansę wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych, gdy dorosną.

Analiza populacyjna zaburzeń laboratoryjnych podczas leczenia izotretynoiną w trądziku vulgaris
Lee T. Zane, MD, MAS; Wendy A. Leyden, MPH; Ann L. Marqueling, BA; M. Michele Manos, PhD, MPH, DVM
Arch Dermatol. 2006; 142: 1016-1022.
Kliknij tutaj, aby wyświetlić streszczenie

Napisane przez: Christian Nordqvist
Redaktor: Medical News Today

Like this post? Please share to your friends: