Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Nosebleeds: dlaczego zaczynają i jak je zatrzymać

Medycznym terminem krwawienia z nosa jest epistaksja. Ze względu na pozycję nosa – dokładnie na środku twarzy – i jego wysoką gęstość naczyń krwionośnych, większość z nas będzie miała co najmniej jedno krwawienie z nosa w pewnym momencie naszego życia.

Chociaż rzadko są powodem do niepokoju, krwawienia z nosa mogą w rzadkich przypadkach zagrażać życiu.

Krwawienia z nosa są najczęściej spowodowane miejscowym urazem, ale mogą również być spowodowane przez ciała obce, infekcje nosowe lub zatokowe oraz przedłużone wdychanie suchego powietrza.

Guzy i wady naczyniowe są również potencjalnymi przyczynami krwawienia z nosa, ale są rzadkie.

Spontaniczne krwawienia z nosa występują dość często, szczególnie u dzieci. Kiedy błona śluzowa (wydzielana przez śluz tkanek wewnątrz nosa) wysycha, strupa lub pęknięcia, a następnie zostaje zakłócona przez pobranie nosa, może krwawić.

Ponieważ nos jest pełen naczyń krwionośnych, niewielkie uszkodzenia twarzy mogą powodować obfite krwawienie z nosa.

Krwawienia nosa występują również często u osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe (leki rozrzedzające krew, takie jak Aspiryna), a także u osób starszych, których skrzeplenie może trwać dłużej. Jeśli osoba przyjmująca antykoagulanty, ma nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi) lub zaburzenie krzepnięcia krwi, krwawienie może być trudniejsze do zatrzymania i może trwać dłużej niż 20 minut.

Szybkie fakty dotyczące krwawienia z nosa

Oto kilka kluczowych punktów dotyczących krwawienia z nosa. Więcej szczegółów i dodatkowe informacje znajdują się w głównym artykule.

 • krwawienia z nosa rzadko stanowią powód do niepokoju
 • większość ludzi doświadcza co najmniej jednego krwawienia z nosa podczas ich życia
 • są one sklasyfikowane jako przednie lub tylne krwawienia z nosa
 • klimat i wysokość mogą powodować krwawienia z nosa
 • niektóre leki mogą sprawić, że krwawienia z nosa trwają dłużej

Przyczyny

[Kobieta z krwawieniem z nosa]

Nosy mogą być klasyfikowane jako przednie lub tylne.

W przednich krwawieniach z nosa krwawienie dochodzi ze ścianki między dwoma nozdrzami. Ta część nosa zawiera wiele delikatnych naczyń krwionośnych. Krwawienia z nosa są łatwo leczone w domu; jest to prawdopodobnie rodzaj krwawienia z nosa obserwowanego u dziecka.

W tylnych krwawieniach z nosa krwawienie rozpoczyna się z powrotem i wyżej w okolicy nosa w obszarze, gdzie gałęzie tętnic dostarczają krew do nosa; dlatego krwawienie jest cięższe. Tylne krwawienia z nosa są często bardziej poważne niż przednie krwawienie z nosa i mogą wymagać pomocy medycznej. Są bardziej powszechne u dorosłych.

Przyczyny przednich krwawień z nosa

Czasami przyczyna przednich krwawień z nosa jest nieznana. Jednak najczęstsze przyczyny to:

 • Wyrywanie wnętrza nosa, zwłaszcza jeśli odbywa się to często, jeśli paznokcie są długie, a wnętrze nosa jest już podrażnione lub tkliwe.
 • Pukanie lub uderzenie w nos może uszkodzić delikatne naczynia krwionośne błony śluzowej.
 • Zapalenie zatok – zapalenie zatok (wypełnione powietrzem ubytki kości i czaszki otaczające nos).
 • Przeziębienie, grypa lub alergia na nos może powodować krwawienie z nosa z różnych powodów: ludzie z tymi chorobami częściej wydmuchują nos. Również wnętrze nosa może być podrażnione i wrażliwe podczas infekcji wirusowej, przez co jest bardziej podatne na krwawienie.
 • Odchylona przegroda – kiedy ściana oddzielająca dwa nozdrza jest poza środkiem, lub odchyla się.
 • Gorący klimat z niską wilgotnością lub zmianami z gorzkiego zimnego na ciepły, suchy klimat może powodować wysuszanie i pękanie w nosie, co może prowadzić do krwawienia z nosa.
 • Duża wysokość – wraz ze wzrostem wysokości zmniejsza się dostępność tlenu, dzięki czemu powietrze staje się cieńsze i suchsze. Suchość może spowodować krwawienie z nosa.
 • Nadmierne stosowanie niektórych rodzajów leków, takich jak leki rozrzedzające krew lub niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak Ibuprofen.
 • Choroby wątroby mogą zakłócać krzepnięcie krwi i powodować częste i / lub ciężkie krwawienia z nosa.
 • Nadmierne używanie nielegalnych narkotyków, takich jak kokaina.

Przyczyny tylnego krwawienia z nosa

 • wysokie ciśnienie krwi
 • chirurgia nosa
 • niedobór wapnia
 • narażenie na chemikalia, które mogą podrażnić błonę śluzową
 • choroby krwi, takie jak hemofilia lub białaczka
 • niektóre nowotwory

Inne przyczyny krwawienia z nosa

[dziecko bawi się lego]

Przerwany nos – pęknięcie lub pęknięcie kości lub chrząstki nosa.

Ciało obce w nosie – dzieje się tak częściej u dzieci np. Klocki Lego.

Mała liczba płytek krwi (trombocytopenia) – osoby są bardziej podatne na krwawienie.

Choroba Oslera-Webera-Rendu – rzadka choroba, występująca u 1 na 5 000 osób; jest to zaburzenie genetyczne naczyń krwionośnych, które prowadzi do nadmiernego krwawienia.

Niedobór czynnika X (niedobór czynnika Stuarta-Prower) – stan spowodowany niedoborem białka.

Koarktacja aorty – wrodzone zwężenie aorty.

Kłębuszkowe zapalenie nerek (zapalenie nerek) – ostre zapalenie nerek, zwykle wywołane przez reakcję immunologiczną.

Ebola – jeden z późnych objawów Ebola to krwawiąca wysypka na całym ciele.

Choroba von Willebranda – zaburzenie krwawienia z powodu niedoboru czynnika von Willebranda.

Idiopatyczna plamica małopłytkowa – stan, w którym krew nie krzepnie prawidłowo. Ludzie doświadczają nadmiernego krwawienia i siniaków.

Niedobór czynnika II, V lub VII – te rzadkie schorzenia wpływają na krzepnięcie krwi i zwiększają ryzyko krwawienia z nosa.

Gorączka reumatyczna – powikłanie gardła Strepa.

Marskość wątroby – po długotrwałej ekspozycji na toksyny.

Celiakia – alergia na gluten.

Leiszmanioza – choroba pasożytnicza przenoszona przez muszlę.

Objawy

Głównym objawem krwawienia z nosa jest krew pochodząca z nosa, która może być w zakresie od lekkiego do ciężkiego. Krew wychodzi z obu nozdrzy (zwykle dotyczy tylko jednego nozdrza).

Jeśli krwawienie z nosa występuje podczas leżenia, często czuć płyn w tylnej części gardła, zanim krew wydostanie się z nosa.Najlepiej nie połykać krwi, ponieważ może wywoływać uczucie mdłości i wymiotów. Ostre krwawienia z nosa wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej. Do obejrzenia należą:

 • ciężkie krwawienie
 • kołatanie serca (nieregularne bicie serca)
 • połknięcie dużych ilości krwi powodującej wymioty
 • duszność
 • zbladł

Strona główna zadośćuczynienie

[Kobieta z krwawieniem z nosa pod opieką pielęgniarki]

Pierwszym krokiem jest zatrzymanie krwawienia:

 • Usiądź i ściśnij miękkie części nosa, oddychaj przez usta.
 • Pochylić się do przodu (nie do tyłu), aby zapobiec spłynięciu krwi do zatok i gardła, co może spowodować wdychanie krwi lub odruch wymiotny.
 • Usiądź prosto, aby głowa była wyżej niż serce; to zmniejsza ciśnienie krwi i spowalnia dalsze krwawienie.
 • Kontynuuj nacisk na nos, pochylając się do przodu i siedząc w pozycji pionowej przez co najmniej 5 minut i do 20 minut, aby krew skrzepła. Jeśli krwawienie utrzymuje się dłużej niż 20 minut, konieczna jest pomoc lekarska.
 • Nałożyć okład z lodu na nos i policzek, aby ukoić obszar i uniknąć forsownej aktywności przez kilka następnych dni.

Osobom zaleca się, aby zwracały się o pomoc lekarską, jeśli cierpią na częste krwawienia z nosa (może to wskazywać na podstawowy problem), zranienia głowy lub przyjmowania leków przeciwzakrzepowych (leki rozrzedzające krew), a krwawienie nie ustaje.

Leczenie

Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​istnieje podstawowa przyczyna, np. Nadciśnienie (wysokie ciśnienie krwi), niedokrwistość lub złamanie nosa, mogą przeprowadzić dalsze badania, takie jak sprawdzenie ciśnienia krwi i częstości tętna; mogą również zamówić zdjęcie rentgenowskie przed zaleceniem odpowiedniej opcji leczenia.

Istnieje szereg możliwości leczenia, jakie mają do zaoferowania lekarze; obejmują one:

Pakowanie nosa – wypchanie wstążki gazowej lub specjalnych gąbek do nosa jak najdalej do nosa, wywieranie nacisku na źródło krwawienia.

Kautery – drobna procedura, która kauteryzuje (spala) obszar, z którego krwawienie dochodzi, aby go zamknąć; jest to stosowane, jeśli można zidentyfikować określone naczynie krwionośne. Jednak obszar wokół kauteryku czasami zaczyna krwawić.

Operacja przegrody – zabieg chirurgiczny polegający na wyprostowaniu zakrzywionej przegrody (ściany między dwoma kanałami nosowymi), niezależnie od tego, czy było to od urodzenia, czy od urazu. Może to zmniejszyć występowanie krwawienia z nosa.

Podwiązanie – procedura chirurgiczna „w ostateczności”, polegająca na wiązaniu końców zidentyfikowanych naczyń krwionośnych powodujących krwawienie. Czasami nawet tętnica, z której wyrastają naczynia krwionośne jest związana. Jeśli źródło krwawienia jest z powrotem, konieczne może być przeprowadzenie większej operacji chirurgicznej.

Zapobieganie

 • Unikaj podnoszenia nosa.
 • Nanieść smar do nosa, np. Wazelina (wazelina); szczególnie u dzieci, których krwawienia z nosa są najczęściej przypisywane strupom wewnątrz nozdrzy.
 • Unikaj nadmiernego wydmuchiwania nosa lub zbyt często.
 • Użyj nawilżacza na dużych wysokościach lub w suchym klimacie.
 • Aby zapobiec nawracającym krwawieniem z nosa, unikaj wysiłku lub wytężonej aktywności przez co najmniej tydzień po poprzednim krwawieniu z nosa.
PLMedBook