Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Torbiele Ganglion i jak je usunąć

Torbiele Ganglion są małymi, łagodnymi, wypełnionymi płynem woreczkami. Mogą być przyczepione do stawów lub powstają z pochewki ścięgna, która jest osłoną ścięgna.

Najczęściej dotykają nadgarstka i dłoni, ale mogą pojawić się na kostce, stopie lub kolanie. Tworzą małe grudki pod skórą.

Torbiele nie są rakowe i zwykle są nieszkodliwe. Jeśli powodują ból, utrudniają używanie stawu lub są szczególnie brzydkie, mogą zostać usunięte.

Torbiel Ganglion dotyczy głównie osób w wieku od 15 do 40 lat, a kobiety są bardziej podatne niż mężczyźni. Są dość powszechne, ale stosunkowo niewiele wiadomo na ich temat.

Szybkie fakty dotyczące torbieli zwojowych

 • Torbiele Ganglion są nienowotworowe, ale sposób ich powstawania jest niejasny.
 • Połowa wszystkich torbieli zwojowych znika bez interwencji.
 • Płyn w cystach jest podobny do płynu w stawach maziowych.
 • Opróżnianie lub chirurgiczne usuwanie torbieli może uniemożliwić ich powrót.
 • Najczęściej występują obok stawów nadgarstkowych, ale mogą wpływać na stopy.

Co to jest torbiel zwojowa?

Torbiel Gangliona

Torbiel Ganglion po raz pierwszy wspomniano już jako Hipokrates, ale nawet teraz pozostają one czymś tajemniczym.

Pojawiają się, często na grzbiecie dłoni, jako okrągła lub owalna bryła wypełniona płynem. Mogą one być w zakresie od wielkości grochu do wielkości piłki golfowej.

Pod skórą torbiel przypomina balon wodny na łodydze.

Torbiel nie stanowi poważnego zagrożenia medycznego, ale czasami może być kłopotliwa.

Jeśli popycha nerw, może powodować ból lub utrudniać ruchy. Czasami może to być problem kosmetyczny ze względu na rozmiar.

Objawy

Torbiele Ganglion można zazwyczaj rozpoznać po ich cechach.

Lokalizacja: są zawsze w pobliżu stawu, najczęściej w górnej lub tylnej części nadgarstka, ale prawdopodobnie po wewnętrznej stronie nadgarstka, na dłoni u podstawy palca lub na górnej stronie stawu palca . Mogą pojawić się na stopie, na kostce lub czasami na kolanie.

Ból: mogą, ale nie muszą, być bolesne. Jeśli naciskają na nerw, może pojawić się ból.

Kształt i rozmiar: Są z grubsza okrągłe i mają mniej niż 2,5 centymetra (cm) średnicy lub wielkości piłki golfowej. Niektóre są bardzo małe. Mogą być odczuwalne jako grudki pod skórą lub mogą wcale nie być zauważalne.

Mogą być miękkie lub twarde i powinny poruszać się swobodnie pod skórą.

Torbiel galaretowata, która występuje u podstawy palca, może wyglądać jak grudka wielkości ziarnka grochu pod skórą.

Jeśli torbiel znajduje się na stawie palca, może obejmować artretyczny bodziec, skóra nad cystą może być cienka i może znajdować się rowek na paznokciu, który znajduje się tuż nad nim.

Czasami obszar wokół torbieli może czuć się odrętwiały, a siła uścisku może być zmniejszona w dotkniętej chorobą dłoni.

Przyczyny

Co powoduje, że torbiel zwojowa nie jest jeszcze znana, ale może się zdarzyć, gdy tkanka łączna rozpadnie się wokół stawu. Mają one tendencję do przyczepiania się do leżących poniżej wspólnych torebek stawowych lub pochewek ścięgna.

Wydaje się, że wyrastają one ze stawów jak balon na łodydze i mają tendencję do rozwoju w obszarach, gdzie staw lub ścięgno naturalnie wybrzuszają się z miejsca.

Czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka wydają się obejmować:

Wiek i płeć: torbiele Gangliona mogą dotknąć każdego w dowolnym momencie, ale najczęściej występują u kobiet w wieku od 15 do 40 lat.

Uraz stawu lub ścięgna: Obszary ranne w przeszłości są bardziej narażone na powstawanie torbieli zwojowych.

Nadużywanie: Ludzie, którzy energicznie używają pewnych stawów, mają większe szanse na rozwój torbieli zwojowych. Na przykład kobiece gimnastyczki są szczególnie podatne.

Choroba zwyrodnieniowa stawów: Osoby z artretyzmem w stawach najbliżej paznokcia są bardziej niż inne w rozwoju tego typu torbieli.

Uraz: Mogą one wynikać z pojedynczego incydentu lub wielokrotnych drobnych obrażeń.

Tworzenie

Dokładnie to, co prowadzi do powstawania torbieli zwojowych, nie jest w pełni zrozumiałe.

Oto trzy możliwe przyczyny, wszystkie związane ze stresem stawów.

 • Naprężenie połączone może prowadzić do pęknięcia w torebce stawowej, która otacza staw. W rezultacie płyn stawowy przecieka do tkanki wokół stawu. Reakcje między płynem a tkanką tworzą następnie grubą ciecz torbielowatą i ścianę torbieli.
 • Stres może powodować pękanie tkanki łącznej w okolicy. Jeśli płyn gromadzi się, może ostatecznie dojść do torbieli.
 • Stres związany ze stresem może spowodować, że komórki mezenchymalne będą stymulować wydzielanie mucyny.

Mucyna jest składnikiem śluzu, a komórki mezenchymalne to komórki, które mogą rozwinąć się w wiele różnych typów komórek.

Tworzenie płynów

Płyn wewnątrz torbieli zwojowej jest podobny do płynu normalnego stawu. Wydaje się, że torbiel zwojowa rozwija się, gdy płyn wycieka z obszaru wokół stawu i zbiera się w worku.

Jak i dlaczego tak się dzieje nie jest do końca jasne.

Płyn cewki zwoju jest grubszy niż normalny płyn stawowy. Składa się głównie z kwasu hialuronowego, powszechnego związku w tkance łącznej. Zawiera również mniejsze ilości glukozaminy, globulin i białka.

Istnieją trzy teorie na temat tego, skąd bierze się płyn.

 • Może rozpocząć się w samym stawie, z płynem pompowanym do torbieli za pomocą ruchu nadgarstka.
 • Może się to zdarzyć, gdy miejsce poza stawem ulega degeneracji, powodując powstawanie torbieli.
 • Komórki mezenchymalne w ścianach komórkowych mogą wytwarzać płyn.

Jedna osoba może doświadczyć wszystkich tych zmian.

Diagnoza

Aby zdiagnozować torbiel zwoju, lekarz zwykle będzie świecił światłem przez torbiel, aby sprawdzić, czy jego zawartość jest przezroczysta lub nieprzejrzysta. Ciecz będzie klarowna i gęsta.

Rentgen, USG lub MRI może pomóc wykluczyć inne, bardziej poważne skutki, takie jak rak, zapalenie stawów lub inne problemy ze stawami lub kością.

Rutynowe badanie rentgenowskie może nie ujawnić torbieli zwojowej, a prześwietlenie będzie normalne, chyba że wystąpią zmiany związane z artretyzmem.

Leczenie

Jeśli torbiel zwojowa nie powoduje dyskomfortu ani bólu, często pozostaje bez zmian. Około połowa torbieli zwojowych ustępuje bez interwencji, ale może zająć lata, zanim całkowicie znikną.

Czujne czekanie: Wiele torbieli zwojowych odchodzi bez leczenia, ale jeśli torbiel jest na stopie lub kostce, osoba ta może potrzebować nosić buty, które nie ocierają się ani nie drażnią cyst. Pomocne może być umieszczenie wkładki wewnątrz buta.

Immobilizacja: Przeniesienie dotkniętego obszaru może zwiększyć rozmiar cysty. Zastosowanie szyny lub klamry do obszaru ograniczy ruch. Może to spowodować zmniejszenie rozmiarów torbieli.

Jeśli istnieją inne problemy, na przykład, jeśli torbiel naciska na nerw i powoduje ból, leczenie jest możliwe.

Strona główna zadośćuczynienie

Jeśli torbiel jest bolesny, pomocne mogą być leki dostępne bez recepty (OTC), takie jak ibuprofen.

Zalecane jest noszenie miękkich lub otwartych butów, wkładanie wyściółki lub zmiana sznurowania butów.

Ludzie nie powinni stosować tradycyjnego środka, jakim jest uderzanie torbieli ciężkim przedmiotem, ponieważ jest to mało prawdopodobne, aby rozwiązać problem i może spowodować dalsze uszkodzenia otaczającego obszaru. Potem zwykle się powtarza.

Osoby nie powinny „wyskakiwać” z torbieli, ponieważ może to prowadzić do infekcji i jest mało prawdopodobne, aby usunąć torbiel.

Usuwanie

Jeśli torbiel jest duża lub jeśli powoduje dalsze problemy, może być konieczne usunięcie.

Aspiracja: Płyn wewnątrz torbieli jest podobny do tego, który naturalnie występuje w stawach. Usunięcie go może trwale usunąć torbiel. Lekarz może zacząć od wstrzyknięcia enzymu do torbieli. Spowalnia to płyn do mniej gęstej konsystencji, dzięki czemu łatwiej go spuścić. Torbiel może jednak powrócić, jeśli „korzeń” pozostanie.

Operacja otwarta: chirurg wykonuje małe nacięcie i usuwa torbiel wraz z łodygą.

Operacja dziurki od klucza: chirurg wykonuje małe nacięcie i umieszcza kamerę w dotkniętym obszarze. Kamera poprowadzi procedurę. Jest to mniej bolesne niż otwarta operacja i występuje niski odsetek nawrotów. Jednakże odnotowano, że odsetek nawrotów wciąż wynosi prawie 30 procent.

Poprawa

Po zabiegu chory powinien zachować osłonę i chronić ją przed przypadkowymi uderzeniami.

Jeśli torbiel był na dłoni lub nadgarstku, mogą potrzebować szyny przez kilka dni.

Leki przeciwbólowe OTC mogą pomóc w przypadku bólu. Mogą pojawić się dyskomfort, siniaki i sztywność, ale powinny one zostać rozwiązane dość szybko.

Utrzymywanie podniesionej kończyny może pomóc w zapobieganiu obrzękowi. Jeśli dyskomfort utrzymuje się, osoba powinna skontaktować się z lekarzem.

Usunięcie torbieli nie gwarantuje, że pozostanie z dala. Operacja zmniejsza prawdopodobieństwo nawrotu, ale może prowadzić do komplikacji i trwałych blizn.

Like this post? Please share to your friends: