Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Kłujące upały: Co musisz wiedzieć

Miliaria rubra, potocznie nazywane kolczastym upałem lub wysypką cieplną, jest wysypką, która powoduje, że skóra staje się czerwona, wraz z ciepłym, kłującym lub kłującym uczuciem. Uczuciu zwykle towarzyszą małe czerwone kropki w dotkniętym obszarze. Wysypka może również mieć małe, wypukłe guzy i pęcherze.

Kłujące ciepło jest często spowodowane przez wystawienie na działanie wysokich temperatur i zwykle ustępuje samoistnie po kilku dniach. Istnieje kilka prostych metod leczenia, które pomagają zmniejszyć objawy, ale w niektórych sytuacjach może być konieczna wizyta u lekarza.

Twarz, szyja, ramiona i klatka piersiowa są najczęstszymi miejscami, w których może wystąpić kolczaste ciepło, chociaż może pojawić się wszędzie. Może to dotknąć każdego, ale dzieci częściej je mają niż dorośli.

Objawy

kolczaste upały (Miliaria rubra)

Kłujące ciepło jest zwykle łatwe do zidentyfikowania ze względu na proste objawy. Drobne czerwone guzki i swędzenie na skórze, która przez długi czas była wystawiona na działanie ciepła i potu, są częstymi objawami kłującego gorąca.

Czasami czerwone guzki mogą przekształcić się w serię małych pęcherzy. Guzki lub pęcherze mogą puchnąć, ulegać podrażnieniu lub swędzeniu i zaczerwienienie w miarę postępu wysypki.

Kłujące ciepło może rozprzestrzeniać się na ciele, ale nie jest zakaźne. W normalnych warunkach nie ma możliwości przekazania wysypki innym osobom.

Przyczyny i wyzwalacze

Kłujące ciepło jest powodowane przez uwięziony pot. Kiedy ciało jest gorące, aktywuje gruczoły potowe, tworząc pot na skórze. Pot następnie chłodzi skórę, gdy wyparowuje.

Kiedy ciało jest utrzymywane w tym ciepłym stanie, ciągłe wytwarzanie potu może przeciążać gruczoły potowe. Może to spowodować zatkanie przewodów potowych, zatrzymując pot w głębokich warstwach skóry. Ten uwięziony pot drażni skórę, która odpowiada, wywołując wysypkę.

Najczęstszym wyzwalaczem dla kolczastego ciepła jest długotrwała ekspozycja na ciepło. Może to być szczególnie prawdziwe w bardzo wilgotnych obszarach, gdzie pot ma trudniejszy czas odparowania ze skóry.

Kłujące upały są powszechne u ludzi z chłodniejszego klimatu, którzy podróżują w cieplejszym klimacie. Ale może się również zdarzyć, że osoba w normalnym klimacie odczuwa więcej ciepła i potu niż normalnie.

Niektóre leki mogą również powodować kłujące ciepło. Wszelkie leki, które podnoszą temperaturę ciała lub zmieniają funkcje gruczołów potowych, mogą zwiększać ryzyko kłującego gorąca.

Niektóre leki stosowane w chorobie Parkinsona blokują pot, a środki uspokajające i diuretyki mogą zmieniać równowagę płynów w organizmie, co może również wywoływać objawy kłującego gorąca.

W badaniu odnotowano, że kłujące ciepło rozwinęło się tam, gdzie znaleziono bakterie. Bakterie te są normalne, ale wytwarzany przez nie biofilm może blokować przewody potowe i przyczyniać się do powstawania chorób skóry. Sugerowałoby to, że osoby mające na skórze mogą być bardziej podatne na kłujące ciepło niż inne.

Leczenie

zimny prysznic

Kłujące ciepło zwykle ustępuje samoistnie, ale może mieć dokuczliwe objawy. Wiele osób może skorzystać z domowych środków zaradczych. Balsam Calamine lub miejscowo steroidowe kremy mogą pomóc w leczeniu objawów zaczerwienienia, podrażnienia i obrzęku.

Leczenie kłującego gorąca wymaga również szybkiego schłodzenia, aby uniknąć dodatkowego potu. Siedzenie przed wentylatorem lub w klimatyzowanym pokoju może pomóc. Zimne prysznice lub kąpiele mogą obniżyć temperaturę ciała i przyspieszyć czyszczenie.

Kamfora i mentol mogą również działać chłodząco na skórę i pomagać zmniejszyć swędzenie. W niektórych przypadkach leki przeciwhistaminowe mogą pomóc zmniejszyć swędzenie.

Ludzie, którzy mają skłonność do kłującego gorąca, mogą odetchnąć od regularnego mycia ciała łagodnym mydłem po poceniu. Może to zmniejszyć ilość potu i liczbę bakterii na skórze.

U dzieci i niemowląt

Kłujące ciepło może wystąpić u osób w każdym wieku, częściej występuje u dzieci i niemowląt. Rozwijające się gruczoły potowe u małego dziecka są mniej odporne i mogą być bardziej zatkane. Również ciało dziecka nie jest przystosowane do gwałtownie zmieniających się temperatur.

Dzieci i niemowlęta mogą odczuwać kłujące ciepło na pachwinach, szyi i twarzy. Wysypka może być drażniąca i nieprzyjemna, ale zwykle ustępuje sama. Chłodna kąpiel może zapewnić dziecku lub dziecku ulgę od objawów.

Rodzice i opiekunowie powinni unikać stosowania produktów na bazie oleju na bazie skóry u dzieci i niemowląt, aby zmniejszyć ryzyko zapchania ich gruczołów potowych.

Zapobieganie

wysypka na gorąco

Zapobieganie uwięzieniu potu w skórze jest ważnym krokiem, aby uniknąć wysypki. Może to być tak proste, jak nie używanie niektórych produktów do pielęgnacji skóry. Produkty zawierające skórę, które zawierają ciężkie oleje lub wazelinę, mogą zatkać pory i gruczoły potowe, co może przyczynić się do kłującego gorąca.

Luźna odzież wykonana z włókien naturalnych, takich jak len, bawełna i konopie, może zmniejszyć ilość potu, który zostaje uwięziony na skórze.

Usuwanie spoconych ubrań po długim dniu ciepłej pogody może zapobiec wpadnięciu potu w skórę. Wzięcie prysznica na zmywanie potu i zmiana na czystą odzież może zapobiec wielu przypadkom wysypki na ciepło.

Unikanie długiego czasu w gorącym i wilgotnym środowisku może pomóc w zapobieganiu objawom, a także, jeśli to możliwe, w korzystaniu z wentylatorów i klimatyzatorów. Regularne chłodne prysznice lub kąpiele mogą obniżyć temperaturę ciała i zapobiegać nadmiernemu poceniu się.

Kłujący proszek termiczny może zmniejszyć objawy. Jest dostępny w drogeriach lub w Internecie.

Kiedy iść do lekarza

Kłujące ciepło jest częstym schorzeniem, które zwykle ustępuje bez leczenia. Podjęcie kroków w celu zapobiegania wysypkom cieplnym jest najlepszym sposobem na uniknięcie tego rozdrażnienia.

Jeśli pojawi się kłujące ciepło, może to pomóc w kilku szybkich krokach, aby obniżyć temperaturę ciała i zapobiec dodatkowemu poceniu. Obserwowanie wszelkich dodatkowych objawów udaru cieplnego lub wyczerpania może pomóc w uniknięciu poważniejszego problemu.

Jeśli objawy przetrwałego upału utrzymują się lub wysypka wydaje się być zarażona, dana osoba powinna zwrócić się o pomoc lekarską. Mogą zostać skierowani do dermatologa, jeśli występują oznaki choroby podstawowej.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

PLMedBook