Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Syndrom ofiary narkozy, nowa diagnoza?

Czy widzisz przewagę kobiet w średnim wieku w swoich praktykach bez konkretnego procesu chorobowego, a jednocześnie wiele dolegliwości fizycznych i / lub emocjonalnych, w tym: bezsenność, utrata masy ciała lub zysk, depresja, lęk, fobie, złamane kości, rany szarpane, czy siniaki? Niektórzy mogą zgłosić przytłaczające uczucie pustki lub zguby. Inni mogą mówić lub próbować popełnić samobójstwo.

Pacjenci ci często są raczej nerwowi, z poczuciem winy, niepokoju i skutku. Mogą wydawać się niespokojni, zmartwieni i / lub demonstrować fałszywy śmiech, który wydaje się ukrywać coś innego.

W skrajnych przypadkach mogą opisywać nagłe wybuchy wściekłości z towarzyszącą im przemocą. Mogli nawet zostać aresztowani za napaść na współmałżonka. Kilku z nich to mężczyźni.

Kim są ci pacjenci i jak oni to zrobili? Chociaż może być wiele sytuacji z podobnymi objawami, ważne jest, aby rozpoznać, że mogą to być „Ofiary narcyzów” i potrzebują twojej pomocy. Chociaż sama narcyzm była diagnoza w DSM – IV, psychiatria Kompletna odniesienia, trochę do niczego zostało napisane w literaturze medycznej okolic tych, którzy żyją z narcyzem – i torturous życiu żyją. I jest ich wielu.

Narcyzm to szerokie spektrum zachowań. W skali od 1 do 10 zdrowy narcyzm jest jeden, a patologiczny narcyzm, czyli narcystyczne zaburzenie osobowości (NPD), to 10.

Zdrowy narcyzm to coś, z czego wszyscy możemy skorzystać. Ma zdrowe poczucie własnej wartości. To sprawia, że ​​podchodzimy do siebie po doświadczeniu porażki i dążeniu do następnego celu. To daje nam możliwość pomagania sobie nawzajem i kochania kogoś – jak już wiemy, jak kochać siebie.

Patologiczny narcyzm jest ironicznym zwrotem tego zdrowego stanu. Zewnętrznie wydaje się, że ci ludzie kochają się za bardzo – z wyłączeniem kogokolwiek innego. To tak, jakby oni byli Bogiem, a ci wokół nich muszą uznać swoją wszechmoc, najwyższą wiedzę i absolutne prawo i moc. Zasady nie mają do nich zastosowania. Mają nierealistyczne i przesadzone poczucie siebie, często bez pasujących referencji, a także fantazje o nieograniczonej władzy, sukcesie i / lub blasku. Są wyzyskiwani interpersonalnie i absolutnie nie rozumieją empatii ani współczucia.

Nie są ani dobrymi, ani życzliwymi bogami. A ci, którzy z nimi mieszkają, płacą za to cenę.

Chociaż istnieje szereg narcystycznych zachowań leżących pomiędzy poziomami 1 i 10 w tej skali, nie trzeba mieć pełnej mocy NPD, aby wyrządzić niewiarygodne szkody tym w wewnętrznym kręgu.

Chociaż ofiarami narcyzów są ogólnie codependents, większość nie ma pojęcia, w jaki sposób dostał się w tej sytuacji, ponieważ we wczesnych etapach relacji narcystycznego osoba może być najbardziej urocze, Akademia Nagradzany aktor lub aktorka (według DSM-IV, 50-75% narcyzów to mężczyźni), stulecia.

Początki randek są szybkie, wściekłe i bardzo romantyczne. Często propozycje małżeństwa przychodzą w ciągu kilku tygodni. „Ofiara” postrzega narcystę jako „idealnego partnera”. Nigdy w życiu nie spotkała kogoś tak cudownego i zakochuje się w piętach. Oboje idą żyć długo i szczęśliwie – przynajmniej tak myśli – aż „prawdziwy” partner wyjdzie na powierzchnię. Raz cudowny dr Jekyll zamienia się w niebezpiecznego pana Hyde, który szybko wpaja strach, niepokój, niepewność i całkowite zamieszanie w związek.

Zmiana może być szybka i potężna lub powolna i podstępna.

Wszyscy jesteśmy zbyt obeznani z jawnymi narcyzami: tymi obrażającymi mężami, którzy każdego roku wysyłają na pogotowie tysiące kobiet. Uważają, że to jest im nadane przez Boga prawo do bicia, wykorzystywania i w inny sposób zagrażać partnerowi w jakikolwiek sposób, który uznają za konieczny i nikt nie może im powiedzieć inaczej.

Następnie pojawia się słowny i nadużywający narcyzm – ten, który używa przemocy emocjonalnej jako swojej ulubionej broni. Mówi swojej ofierze, którą widzi, o której godzinie musi być w domu i kiedy może iść spać. Albo w przypadku Jamie, którego mąż codziennie odmawia jej recytację: „Jestem wart tylko 29 centów – cena kuł”, nie traci nic do swojej wartości, by utrzymać ją pod kontrolą.

Kto jeszcze mógłby chcieć takiej bezwartościowej kobiety jak ona? Z tym przekonaniem, nigdy nie opuści go na dobre, chociaż podejmuje wiele krótkich prób, aby to zrobić. Ona zawsze wraca. Pranie mózgu, które trwa dzień po dniu, jest emocjonalnie wyczerpujące, wyczerpujące i bardzo niezdrowe.

Jednak jeszcze gorszy jest „Stealth Narcissist”, tak złowrogi i nieokrzesany, że potrafi doprowadzić swojego partnera do szaleństwa, że ​​nie podejrzewa, że ​​dzieje się coś złego, dopóki nie jest za późno. On jest mistrzem małych wykopalisk – „Kochanie, po co byś ugotował jajka na maśle?” NIE JEDEN robi to w ten sposób. „Co jest z tobą nie tak?” Lub: „Gdybyś zrobił to, co mówię, oboje bylibyśmy szczęśliwi”.

Wydaje „ciche traktowanie”, gdy jest lekceważony, karząc swoją rodzinę, ignorując je przez wiele godzin, pozostawiając je zastanawiające się, co zrobili „źle”, aby skłonić go do działania w ten sposób. Może „zapomnieć” urodziny lub prezenty świąteczne, rok po roku. Może spóźniać się o godzinę, a jego partner powinien po prostu rozumieć, bez żadnego wyjaśnienia. Może mieć inną kobietę i czuć się do tego upoważniony.

Jednak dla osób spoza swego wewnętrznego królestwa wygląda jak święty. Prawdopodobnie jest prezydentem Rotary, wolontariuszami banku żywnościowego i regularnie przyczynia się do działalności charytatywnej – wszystko po to, by uzyskać wizerunek bycia podziwianym Supermanem swojej społeczności.

Bez względu na to, jakiego rodzaju jest narcyzem, efekt końcowy jest taki sam – powolny, podstępny, zerwanie z poczuciem własnej wartości jego ofiar, dopóki nie pozostało już nic, w tym momencie narcyzowiec często wyrzuci swojego partnera aby odszukać kogoś nowego i pełnego życia, aby zrobić następny cel. Pozostawienie swojej ofiary emocjonalnym wrakiem zastanawiającym się, co zrobiła, aby zniszczyć ich niegdyś „doskonały” związek.

Sam Narcyz rzadko się zmienia. W końcu, jeśli wierzysz, że jesteś Bogiem, musisz być doskonały. Dlaczego powinieneś zmienić swoje zachowanie dla kogokolwiek innego? Jednak największym sekretem jest to, że w głębi duszy nienawidzi siebie i jest zrozpaczony, aby nikt nie dowiedział się, kto „prawdziwa” osoba znajduje się w jego twardej, zewnętrznej skorupie.

Ofiary to nie tylko małżonkowie. Mogą to być współpracownicy, pracownicy, dzieci lub przyjaciele narcyzów. Kiedy narcyzem jest matka ofiary, jest to trudne miejsce, ponieważ większość dzieci (nawet dorosłe dzieci) prawie nie może opuścić związku. Nadużywanie trwa od lat.

Jednakże, gdy narcyzem jest szef, współpracownik lub przyjaciel pacjenta, rozsądne może być doradzenie ofierze, aby szukała nowej sytuacji w innym miejscu, aby jak najlepiej uniknąć emocjonalnej przejażdżki kolejką górską, która może prowadzić do ekstremalnych problemów zdrowotnych.

Jak możesz pomóc tym z syndromem narkozy? Po pierwsze, zadając pytania, aby określić, co dzieje się w ich środowisku. Pracownicy służby zdrowia znają już wpływ stresu na tak wielu z nas, ale dodatkowe obciążenia związane z życiem z narcyzem rzadko są rozumiane lub uznawane przez same ofiary. Wiedza to potęga i zadając właściwe pytania o ich sytuację, możesz pomóc im lepiej rozpoznać ich problem i szukać pomocy.

Możesz pomóc im przestać być ofiarami, przestać obwiniać siebie za wszystko, co jest złe w ich związkach, zdobyć wiedzę o tym zaburzeniu i odzyskać ich osobistą moc. Pomóż im szukać porad od terapeuty znającego się na narcyźmie, (nie wszyscy są, i niewielu w pełni rozumie kwestie ofiary w ogóle), aby odbudować swoją zrujnowaną samoocenę i przestać patrzeć i zachowywać się jak zwierzę w klatce.

Pomóż im znaleźć nadzieję, zanim lata napełnią się gniewem z powodu tego obelżywego traktowania, doprowadzi ich do wypróżniania się na niezdrowe sposoby, czasami prowadząc do przemocy domowej i interwencji policji. Pomóż im przestać wyglądać jak chory w związku i zejść z drogi bycia ocalałym, a nie ofiarą. Pomóż im uniknąć objawów depresji, które w niektórych przypadkach mogą doprowadzić do samobójstwa.

Dowiedz się wszystkiego na temat „syndromu narkozy”. Możesz oświetlić promyk nadziei dla kogoś, kto ledwo trzyma się drogiego życia.

Napisane przez Mary Jo Fay, RN, MSN, mówcę, autora, felietonistę i osobę, która przeżyła kilka narcystycznych związków. Jej nowa książka „Kiedy twój idealny partner idzie całkowicie źle – kochanie lub opuszczanie narcyza w twoim życiu” jest dostępna na http://www.helpfromsurvivors.com

Like this post? Please share to your friends: