Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ból czworoboczny lumborum: leczenie i rozciąganie

Zespół Quadratus lumborum obejmuje dyskomfort w mięśniu, który znajduje się głęboko w dolnej części pleców po obu stronach kręgosłupa.

Mięsień czworoboczny zaczyna się od miednicy i biegnie do najniższego żebra. Odgrywa zasadniczą rolę w stabilizowaniu miednicy, gdy osoba jest w pozycji pionowej.

Pomaga także wspierać rdzeń ciała podczas oddychania. Mięsień czworoboczny jest jednym z głównych źródeł bólu krzyża.

Objawy

Quadratus lumborum pain - Lady z bólem pleców siedzącym przy biurku

Objawy bólu czworobocznego obejmują ucisk i dyskomfort w dolnej części pleców. Rodzaj i ciężkość bólu mogą być różne.

Ból w dole pleców jest często opisywany jako ból głębokiego bólu, ale może być również odczuwany jako ostry i ostry, w zależności od przyczyny.

Chociaż dyskomfort często występuje w spoczynku, może się pogorszyć wraz z ruchem. Chodzenie, stanie i przewracanie się w łóżku może pogorszyć ból.

Ostry ból może być również odczuwany podczas kichania lub kaszlu. Ból Quadratus lumborum może nawet przeszkadzać w wykonywaniu codziennych czynności, takich jak chodzenie i siedzenie.

Ból Quadratus lumborum może również być przewlekły, co oznacza, że ​​jest długotrwały. Długotrwały ból często przeszkadza w jakości życia i samopoczuciu, a także wpływa na nie fizycznie.

Według jednego z badań osoby z utrzymującym się bólem krzyża były bardziej podatne na lęk i depresję niż osoby bez przewlekłego bólu.

Ponadto, jeśli jedna część ciała powoduje ból, inne regiony mogą zrekompensować próbę wsparcia uszkodzonego obszaru.

Na przykład, jeśli quadratus lumborum jest napięty i bolesny, może spowodować, że ktoś zmieni sposób, w jaki się chyli lub chodzą. Zmiana może powodować dodatkowe obciążenie innej części ciała, np. Bioder, co może prowadzić do dalszych obrażeń.

Punkty wyzwalające i wspomniany ból

Punktem spustowym jest czuła lub delikatna okolica w mięśniach lub tkance łącznej, która boli podczas stymulacji lub prasowania. Punkty wyzwalające są często określane jako małe węzły.

Po naciśnięciu spustu może również powodować ból skierowany lub promieniujący. Ból promieniujący to dyskomfort odczuwany w innym obszarze ciała niż ten, który jest naciskany lub stymulowany.

Punkty spustowe Quadratus lumborum mogą powodować ból w dolnej części pleców, miednicy i biodrach.

Przyczyny

Istnieje kilka potencjalnych przyczyn bólu czworobocznego lumborum, w tym:

Siedzieć zbyt długo

Długie przebywanie w pozycji siedzącej powoduje ciągłe skurcze lub napięcie mięśnia czworogłowego. Ciągły skurcz może prowadzić do zmęczenia mięśni. Jeśli przepływ krwi do mięśni zmniejszy się, może stać się sztywny i bolesny.

Zła postawa

Zła postawa stojąca lub siedząca może powodować dodatkowy stres na czworokogłowie i prowadzić do bólu.

Opieranie się, przechylanie na jedną stronę lub siedzenie bez oparcia pleców może spowodować bolesność i napięcie mięśni.

Słabe mięśnie

Jeśli mięśnie otaczające czworobok lumborum są słabe, może spowodować, że inne mięśnie będą pracować ciężej niż to konieczne.

Kiedy inne mięśnie w okolicy pleców i miednicy są słabe, czworoboczny lumborum musi pracować ciężej, aby utrzymać ciało. W końcu mięśnie czworoboczne mogą stać się przepracowane i napięte.

Nierówna długość nogi

Nierówna długość nóg może dodatkowo obciążać różne mięśnie ciała, w tym czworoboczne lumborum.

Jeśli jedna noga jest krótsza od drugiej, miednica może być wyższa po stronie dłuższego noga.

Przechylanie miednicy może również prowadzić do skrócenia kwadratu lumborum, który może nadwerężyć mięsień.

Uraz

Jak każdy mięsień, quadratus lumborum może zostać zraniony. Uraz mięśnia spowodowany wypadkiem samochodowym lub urazem sportowym może prowadzić do poczwórnego bólu lędźwi.

Częste codzienne czynności wykonywane w niewłaściwy sposób mogą również prowadzić do obrażeń. Na przykład, niewygodne lub nieprawidłowe podnoszenie ciężkich przedmiotów może spowodować naprężenie quadratus lumborum.

Leczenie

Kilka terapii może pomóc złagodzić ból czworoboczny lumborum. W niektórych przypadkach leczenie w domu może być skuteczne. W innych przypadkach może być konieczne połączenie opieki domowej i medycznej, aby zmniejszyć dyskomfort.

W zależności od nasilenia bólu pomocne mogą być następujące zabiegi:

Joga

Ludzie robią jogi na świeżym powietrzu

Joga obejmuje serię pozycji i rozciągnięć, które mogą być pomocne w zmniejszaniu bólu czworobocznego lumborum.

W przeglądzie z 2015 r. Stwierdzono, że joga pomaga zmniejszyć dyskomfort i niepełnosprawność związaną z trwającym bólem krzyża.

Wraz z poprawą funkcji fizycznej joga może również poprawić samopoczucie psychiczne u osób z ciągłym bólem pleców.

Leki

Leki takie jak leki zwiotczające mięśnie i leki przeciwbólowe mogą pomóc w zmniejszeniu bólu czworobocznego.

Niektóre leki przeciwbólowe mogą powodować działania niepożądane, takie jak senność, suchość w jamie ustnej i zmęczenie, i powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniami.

Nastrzykiwanie punktów spustu

Wstrzykiwanie punktu spustowego polega na podawaniu leku bezpośrednio do punktu spustowego w celu zmniejszenia tkliwości.

Wstrzyknięcie może być znieczuleniem, które odradza obszar. W niektórych przypadkach wstrzyknięty jest steryd w celu zmniejszenia stanu zapalnego.

Wstrzyknięcia punktów spustowych mogą być skuteczne w zmniejszaniu skurczu mięśni i bólu czworobocznego lumborum.

Terapia masażem

Terapia masażu może być przydatna w leczeniu bólu czworobocznego lumborum. Masaż może zmniejszyć napięcie mięśni i zwiększyć przepływ krwi w okolicy.

Ciepło lub lód

Nałożenie lodu na obszar może zmniejszyć stan zapalny, a ciepło może zwiększyć przepływ krwi i zmniejszyć ból.

Osoba może próbować naprzemiennie między ciepłem a okładami z lodu, aby złagodzić ból pleców. Pomocna może być również ciepła kąpiel.

Rozciągnięcia

Pomocne są również pewne odcinki, które zapobiegają nadmiernemu napinaniu mięśni czworobocznych, takich jak te poniżej:

Zasięg nad głową

Stojąc z szeroko rozstawionymi biodrami, sięgnij lewą ręką do góry i nad głową i oprzyj się w lewo, tak daleko, jak jest to wygodne. Przytrzymaj przez 20 sekund, a następnie powtórz z drugą ręką.

Leżąc na czworokącie lumborum stretch

Leżąc twarzą do góry, wyciągnij ramiona całkowicie po obu stronach. Zegnij oba kolana i skrzyżuj prawą nogę na lewej nodze. Niech nogi opadają w prawo, tak daleko jak to możliwe. Przytrzymaj przez 20 sekund, a następnie powtórz z drugą nogą.

Zapobieganie

Wykonanie prostych czynności może zapobiec bólowi lub zmniejszyć dyskomfort, jeśli wystąpi ból.

Kroki, którymi może podążać osoba, aby poradzić sobie z bólem, którego doświadczają, obejmują:

  • ćwiczyć dobrą postawę podczas siedzenia i stania
  • za pomocą poduszki podparcia lędźwiowego podczas siedzenia
  • unoszące się przedmioty uginające się pod kolanami a nie w pasie
  • utrzymanie zdrowej wagi
  • częste przerwy podczas siedzenia, aby zapobiec sztywności
  • unikanie spania tylko z jednej strony

Perspektywy

Prognozy dotyczące bólu czworobocznego różnią się w zależności od jego ciężkości. Ból może często być skutecznie leczony, zwłaszcza jeśli jest leczony wcześnie, gdy objawy wystąpią po raz pierwszy.

W niektórych przypadkach może to być długotrwały proces leczenia mięśni. Jednak stosowanie kombinacji powyższych metod prowadzi do poprawy objawów u większości osób.

Like this post? Please share to your friends: