Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak leczenie artretyzmu odbywa się na palcach?

Zapalenie stawów jest stanem, który wpływa na stawy i powoduje ból, obrzęk i sztywność. Może występować w palcach u nogi z kilkoma różnymi formami zapalenia stawów powodującymi problemy.

W tym artykule przyjrzymy się objawom zapalenia stawów w palcach u nogi, różnym typom zapalenia stawów oraz temu, w jaki sposób dana osoba może znaleźć ulgę w bólu stawów i dyskomforcie.

Objawy

Zapalenie stawów w stopach i palcach.

Typowe objawy zapalenia stawów, które wpływają na palce to:

 • Ból: Palec może być szczególnie bolesny podczas podnoszenia lub chodzenia, ale ból może również wystąpić w spoczynku w ciężkich przypadkach.
 • Sztywność i utrata funkcji: Zapalenie stawów może powodować niezdolność do zginania dużego palca u góry, co może być bolesne i utrudniać chodzenie. Palec u nogi może zostać trwale wygięty w dół i nie może być ustawiony płasko na podłodze.
 • Obrzęk i stan zapalny: To może wystąpić w okolicy palca i stawu.
 • Tworzenie się guza: Podobnie jak w przypadku guzka lub kalusa, z łączeń ocierających się może powstać guz.

Inne objawy, które mogą wystąpić u osób z zapaleniem stawów w palcach to:

 • bóle mięśni
 • niedokrwistość
 • gorączka
 • zwijanie palców stóp, takie jak palec szponiasty lub palec młotkowy
 • grube, pestki lub oddzielone paznokcie u nóg
 • ból w innym miejscu stopy

Aby zrekompensować artretyzm w dużym palcu, osoba może chodzić na zewnętrznej części stopy, powodując ból w kuli stopy.

Przyczyny

Istnieją różne rodzaje zapalenia stawów, które mogą powodować ból w palcach. Obejmują one:

Zapalenie kości i stawów

Model kości trzymanych w stopach.

Choroba zwyrodnieniowa stawów (OA) jest najczęstszą postacią zapalenia stawów i powoduje, że chrząstka między stawami ulega rozpadowi. Dzięki temu stawy mogą ocierać się o siebie, powodując dyskomfort i ból.

Kiedy OA występuje w palcach, często określa się go jako hallux rigidus, który pochodzi z łaciny dla dużego palca () i sztywności ().

OA najczęściej występuje w stawie na dole dużego palca, który nazywa się stawem śródstopnozastawkowym lub MTP.

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów (RA) jest najczęstszą postacią zapalnego zapalenia stawów. Około 90 procent osób z RZS będzie miało problemy ze stopami. Może wpływać na kilka małych stawów w stopie w tym samym czasie, w tym na palcach.

Dna

Dna jest formą zapalenia stawów, która występuje, gdy kryształy kwasu moczowego tworzą osady w stawach i wokół stawów. Kwas moczowy jest cielesnym produktem odpadowym we krwi.

Łuszczycowe zapalenie stawów

Łuszczycowe zapalenie stawów (PA) jest zapaleniem stawów związanym z chorobą autoimmunologiczną zwaną łuszczycą. W większości przypadków problemy ze stawami rozwijają się po chorobie skóry, chociaż czasami zdarza się to w odwrotnej kolejności. Wiadomo, że PA wpływa na palce.

Zakaźne zapalenie stawów

Zapalenie stawów może być spowodowane przez infekcję w obrębie stawu. Ten typ jest często wynikiem bakterii podróżujących przez krwioobieg, chociaż może być również spowodowany przez wirus lub grzyb. Może to mieć wpływ na małe stawy w stopach.

Strona główna zadośćuczynienie

Jeśli dana osoba martwi się, że mogą mieć zapalenie stawów na palcach, powinna jak najszybciej udać się do lekarza. Zapalenie stawów łatwiej jest leczyć, gdy we wczesnej fazie choroby podejmowane są kroki, aby spowolnić jego progresję.

Jednak w domu można zrobić kilka rzeczy, aby złagodzić objawy artretyzmu w palcach. Obejmują one:

 • stosowanie opakowań z lodem w celu zmniejszenia stanu zapalnego
 • nosząc sztywne buty z miejscem na palce
 • nie nosić butów na wysokim obcasie
 • kąpanie stóp w kąpieli kontrastowej

Aby użyć kąpieli kontrastowej, osoba umieszcza dotkniętą stopę w wiadrze zimnej wody na 30 sekund, a następnie w wiadrze ciepłej wody przez 20 sekund, na przemian z wiadrami przez 5 minut. Można to zrobić do trzech razy dziennie, ale osoba powinna zachować ostrożność, aby uniknąć zamarzania lub poparzenia wody.

Leczenie medyczne

Wstrzyknięcie steroidu odbywa się pomiędzy palcami stopy osób.

W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja medyczna w leczeniu bólu stawów w palcach rąk. Leczenie może obejmować:

 • Środki przeciwbólowe lub leki przeciwzapalne, które mogą zmniejszyć krótkotrwały ból i dyskomfort.
 • Zastrzyki sterydowe, które można podawać w celu zmniejszenia stanu zapalnego. Miejsce wstrzyknięcia może być bolesne przez kilka dni po zabiegu, ale poprawa może być trwała.
 • Chirurgia w celu ucięcia, zmiany kształtu lub wymiany kości w stawie.

Istnieją trzy główne rodzaje operacji, które można wykorzystać, aby pomóc osobie z zapaleniem stawów w palcach. To są:

Cheilektomia

Najczęściej stosuje się cheilektomię, gdy uszkodzenie palca jest łagodne lub umiarkowane. Wykonano nacięcie, a części kości usunięto, aby palce mogły poruszać się swobodniej.

Palec może pozostawać spuchnięty przez kilka miesięcy, ale większość ludzi odczuwa ulgę w dłuższej perspektywie.

Poprawa jest trwała u około 75 procent ludzi. W niektórych przypadkach artretyzm osoby może się pogarszać i może być konieczna inna operacja.

Arthrodesis

Znana również jako fuzja, artrodeza występuje wtedy, gdy kości są połączone w stałej pozycji, za pomocą szpilek, śrub lub płyty.

Palec u nogi nie porusza się ponownie, ale artrodeza jest najbardziej niezawodnym sposobem leczenia silnego bólu, z odsetkiem powodzeń wynoszącym około 95 procent.

Artroplastyka

W artroplastyce powierzchnie stawów są usuwane i zastępowane sztucznym stawem. Ta procedura jest bardziej powszechna w przypadku osób starszych, które nie muszą być tak aktywne fizycznie jak osoby młodsze.

Zapobieganie

Podczas gdy zapaleniu stawów w palcach nie zawsze można zapobiec, istnieją pewne proste zmiany stylu życia, które osoba może zrobić, aby zmniejszyć ryzyko choroby. Obejmują one:

 • angażowanie się w regularne ćwiczenia
 • noszenie wygodnych, dobrze dopasowanych butów
 • utrata wagi w przypadku nadwagi

Perspektywy

Perspektywy zapalenia stawów w palcach zmienia się w zależności od rodzaju artretyzmu.

W większości przypadków OA w palcach, palec u nogi usztywni się, ale nie pogorszy się, nawet po 20 latach z tym stanem. W około 20 do 25 procent przypadków będzie gorzej i wymagać leczenia.

W przypadku RZS 1 na 20 osób będzie miało poważne uszkodzenie stawów. Natomiast tylko 1 na 5 osób z RZS wpływających na palce ma problemy gorsze niż ból i sztywność.

Like this post? Please share to your friends: