Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Środki ułatwiające mobilność: rodzaje, korzyści i zastosowanie

Pomoce mobilności to urządzenia zaprojektowane, aby pomóc osobom, które mają problemy z poruszaniem się, cieszyć się większą swobodą i niezależnością.

Zazwyczaj osoby z niepełnosprawnościami lub urazami lub osoby starsze, u których występuje zwiększone ryzyko upadku, decydują się na korzystanie z urządzeń ułatwiających poruszanie się.

Urządzenia te zapewniają szereg korzyści dla użytkowników, w tym większą niezależność, zmniejszony ból oraz większą pewność siebie i poczucie własnej wartości.

Dostępna jest szeroka gama urządzeń ułatwiających poruszanie się – od laski i kul po wózki inwalidzkie i windy schodowe.

Rodzaje pomocy z zakresu mobilności

Rodzaj wymaganej pomocy w poruszaniu się zależy od problemu mobilności lub obrażeń. Najczęstsze rodzaje pomocy w poruszaniu się obejmują:

Laski

Starsza osoba z laską

Laski są podobne do kul, ponieważ podtrzymują wagę ciała i pomagają przenieść obciążenie z nóg do górnej części ciała.

Jednak przyjmują one mniej masy niż ciało niż kule i kładą większy nacisk na dłonie i nadgarstki.

Pomocnicze laski są przydatne dla osób, które mają problem z utrzymaniem równowagi i które są zagrożone upadkiem. W Stanach Zjednoczonych (USA) szacuje się, że 1 na 10 dorosłych w wieku powyżej 65 lat używa laski.

Typowe typy laski obejmują:

 • Białe laski. Zostały one zaprojektowane specjalnie do pomocy osobom niedowidzącym. Białe laski są dłuższe i cieńsze niż tradycyjne laski i umożliwiają użytkownikowi wykrycie obiektów na swojej drodze. Informują również inne osoby, że użytkownik jest niewidomy lub niedowidzący.
 • Czterokąty. Mają cztery stopy na końcu laski, zapewniając szerszą podstawę i większą stabilność.
 • Przedramię laski. Oferując dodatkowe wsparcie przedramienia, te laski pozwalają na większą wagę rozprowadzaną od nadgarstka do ramienia.

Niektóre laski są regulowane lub składane. Laski, które są używane do celów niemedycznych, takich jak wędrowcy, są znane jako laski.

Kule kalekiego

Kule pomagają przenieść ciężar od nóg do górnej części ciała. Można je stosować pojedynczo lub w parach. Ćwiczenia pomagają utrzymać osobę w pozycji pionowej i mogą być używane przez osoby o krótkotrwałym urazie lub trwałe upośledzenie.

Istnieje wiele różnych rodzajów kul, w tym:

 • Pachy pachowe (pod pachami). Jedna część kuli pachowej jest umieszczona pod klatką piersiową pod pachami, podczas gdy użytkownicy przytrzymują uchwyt. Kule te są zwykle używane przez osoby z krótkoterminowymi obrażeniami.
 • Kule Lofstrand (przedramię). Ten rodzaj kuli polega na umieszczeniu ramienia w metalowym lub plastikowym mankiecie i trzymaniu za uchwyt. Kule pachowe są częściej używane przez osoby z długotrwałą niepełnosprawnością.
 • Kule platformy. Z kulami platformowymi ręka trzyma uchwyt, podczas gdy przedramię spoczywa na poziomej platformie. Kule platformy nie są powszechnie używane, z wyjątkiem osób o słabym uchwycie dłoni z powodu stanów takich jak zapalenie stawów lub porażenie mózgowe.

Piechurzy

Walkery, znane również jako ramy Zimmera, składają się z metalowej ramy z czterema nogami, które zapewniają stabilność i wsparcie dla użytkownika. Te bardzo stabilne urządzenia do chodzenia są używane przez 4,6 procent dorosłych w USA powyżej 65 lat.

Chodziki podstawowe mają trójstronną ramę, która otacza użytkownika. Użytkownicy podnoszą ramę i umieszczają ją dalej przed sobą, a następnie wykonują krok naprzód, aby ją spełnić, przed powtórzeniem procesu.

Niektórzy chodzący mają kółka lub ślizgacze na podstawie nóg, co oznacza, że ​​użytkownik może raczej przesunąć chodzik niż go podnieść. Jest to szczególnie przydatne dla osób o ograniczonej sile ręki.

Rodzaje spacerowiczów poza podstawowym modelem obejmują:

 • Rollators. Ten wspólny styl chodzika składa się z ramy z czterema kołami, kierownicą i siedziskiem, dzięki czemu użytkownik może odpocząć w razie potrzeby. Rolowniki zawierają również łamacze dłoni jako funkcję bezpieczeństwa.
 • Ochraniacze na kolana. Podobnie jak w przypadku rolki, urządzenie to pozwala użytkownikowi oprzeć swoje kolano na wyściełanej poduszce, jednocześnie napędzając się silniejszą nogą.
 • Mieszaniec Walker-Cane. Skrzyżowanie trzciny i chodzika, ta pomoc w poruszaniu się ma dwie nogi, a nie pełną klatkę. Może być używany z jedną lub obiema rękami i zapewnia większe wsparcie niż standardowa laska.

Wózki inwalidzkie

wózek inwalidzki

Wózki inwalidzkie są używane przez osoby, które nie powinny obciążać swoich kończyn dolnych lub nie mogą chodzić. Mogą być bardziej odpowiednie niż piechurzy dla osób z poważnymi upośledzeniami lub gdy wymagana jest podróż na większe odległości.

Wózki inwalidzkie mogą być ręcznie napędzane przez użytkownika, popychane przez kogoś innego lub zasilane elektrycznie. Wózek inwalidzki napędzany impulsami neuronowymi zaprojektowano w 2016 roku.

Przykłady wyspecjalizowanych typów wózków inwalidzkich obejmują stojące wózki inwalidzkie, na których użytkownicy są podparte w pozycji prawie pionowej, oraz wózki inwalidzkie sportowe, które zostały opracowane do użytku podczas określonych sportów.

Skutery z napędem

Podobnie jak w przypadku wózka inwalidzkiego, urządzenia te mają siedzisko ustawione na 3, 4 lub 5 kołach.

Nogi użytkownika spoczywają na stopach, a kierownicę lub kierownicę można kontrolować. Zazwyczaj są zasilane z baterii.

Skutery z napędem są korzystne dla osób, które nie mają siły lub elastyczności górnej części ciała, aby korzystać z ręcznego wózka inwalidzkiego. Wielu użytkowników skuterów ma pozytywny wpływ na ich życie dzięki wyborowi pomocy w poruszaniu się.

Zasady użytkowania skuterów na chodnikach i drogach różnią się w zależności od lokalizacji. Szkolenie jest zwykle dostępne dla osób, które chcą skorzystać ze skutera mobilności po raz pierwszy.

Psy przewodniki

pies przewodnik

Psy przewodnie to specjalnie wyszkolone zwierzaki służące do eskortowania osób niewidomych lub niedowidzących, pomagając właścicielowi w pokonywaniu przeszkód.

Posiadanie psa przewodnika lub zwierzęcia terapeutycznego ma również pozytywne skutki psychologiczne, fizjologiczne i społeczne.

W Stanach Zjednoczonych.i kilka innych krajów, zwierzęta służbowe muszą legalnie mieć dostęp do każdej firmy lub agencji, w której ogół społeczeństwa jest dozwolony (z wyjątkiem sytuacji, gdy istnieje zagrożenie dla zdrowia lub bezpieczeństwa).

Modyfikacje bezpieczeństwa

Można wprowadzić kilka modyfikacji domu lub biura, aby ułatwić nawigację w budynku lub w innych obszarach, w których występują zmiany wysokości powierzchni.

Obejmują one:

 • Rampy. Rampy dostępu są szczególnie ważne, ponieważ niektóre osoby, w tym osoby posiadające wózki inwalidzkie i skutery, nie mogą zarządzać schodami. Ludzie z spacerowiczami, laskami i kulami mogą również stwierdzić, że podjazdy zapewniają łatwiejszy dostęp niż stopnie.
 • Windy schodowe. Urządzenia te poruszają ludzi i wózki inwalidzkie po schodach, zarówno przez podłogę, jak i schody.
 • Szyny ręczne. Specjalne poręcze są zamontowane w wielu toaletach i wejściach, aby zapewnić wsparcie i stabilność osobom z problemami z mobilnością.

Kto może skorzystać z pomocy mobilności?

Każdy, kto ma problem mobilności, tymczasowy lub długoterminowy, może skorzystać z pomocy mobilności. Rodzaj używanej pomocy w zakresie mobilności będzie zależał od potrzeb osoby.

Pomoce w zakresie mobilności mogą być korzystne dla osób z:

 • artretyzm
 • porażenie mózgowe
 • zaburzenia rozwojowe
 • cukrzycowe wrzody i rany
 • trudności z utrzymaniem równowagi
 • złamania lub złamania kości w kończynach dolnych
 • dna
 • problemy z sercem lub płucami
 • obrażenia nóg, stóp lub pleców
 • otyłość
 • rozszczep kręgosłupa
 • skręcenia i odkształcenia
 • zaburzenie chodu z powodu urazu mózgu lub udaru mózgu
 • zaburzenia widzenia lub ślepota

Starsi dorośli, osoby, które przeszły amputację, oraz osoby po zabiegu chirurgicznym korzystają również z pomocy w zakresie mobilności.

Ryzyka

Podczas gdy urządzenia ułatwiające poruszanie się zapewniają użytkownikom wiele korzyści, istnieje ryzyko obrażeń związanych z ich użyciem.

Na przykład, kule pod pachami mogą prowadzić do stanu zwanego paraliżem kuli, które jest spowodowane nadmiernym naciskiem na nerwy w pachach.

Niewłaściwe lub nadmierne korzystanie z urządzeń ułatwiających poruszanie się może przyczyniać się do innych obrażeń. Badania wskazują, że wielu użytkowników nie jest odpowiednio przeszkolonych w zakresie korzystania z ich pomocy w zakresie mobilności, a tylko jedna trzecia użytkowników otrzymuje pomoc w zakresie mobilności od personelu medycznego, a tylko 20 procent otrzymuje szkolenie.

Osoby korzystające z nowej pomocy w zakresie mobilności powinny umówić się z lekarzem lub fizjoterapeutą, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo korzystać z urządzenia.

Like this post? Please share to your friends: