Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Kontaktowe zapalenie skóry: Wyzwalacze i leczenie

Większość osób doświadcza nieprzyjemnego swędzenia kontaktowego zapalenia skóry przynajmniej raz w życiu.

Podczas gdy większość ludzi nie doświadcza poważnej reakcji alergicznej, skutki kontaktowego zapalenia skóry mogą być nieprzyjemne, dopóki nie ustąpią.

Kiedy skóra osoby wejdzie w kontakt z drażniącą substancją, może rozwinąć się swędząca lub płonąca wysypka. Ta reakcja jest znana jako kontaktowe zapalenie skóry.

Rodzaje kontaktowego zapalenia skóry

kontaktowe zapalenie skóry od Urushiol

Podczas gdy kontaktowe zapalenie skóry może wydawać się, że rozwija się znikąd, istnieje kilka typowych typów:

Drażniące kontaktowe zapalenie skóry jest najczęstszym rodzajem kontaktowego zapalenia skóry. Zdarza się, gdy skóra dotyka drażniącego związku chemicznego, doświadcza zbyt dużego tarcia lub styka się z ciepłem.

Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry wywoływane jest przez reakcję alergiczną lub przez układ odpornościowy reagujący nadmiernie na substancję lub substancję chemiczną. Pokrzywka kontaktowa, znana również jako pokrzywka, jest mniej powszechnym rodzajem alergicznego kontaktowego zapalenia skóry, które pojawia się natychmiast po ekspozycji na alergen.

Zawodowe kontaktowe zapalenie skóry występuje w niektórych zawodach, w których pracownicy mogą być narażeni na powtarzające się częste narażenia na działanie drażniących lub alergenów, takich jak guma, lateks lub chemikalia. Do tych osób należą pracownicy służby zdrowia, fryzjerzy i serwery żywieniowe.

Fotokontaktowe zapalenie skóry występuje po kontakcie osoby z drażniącym lub alergenem, a obszar kontaktu w następstwie otrzymuje światło słoneczne, które wywołuje reakcję.

We wszystkich tych przypadkach, swędząca lub paląca wysypka pojawia się natychmiast lub w ciągu kilku dni. Ważne jest, aby ludzie leczyli wysypkę i wiedzieli, co ją wywołało, aby uniknąć kontaktu z zapaleniem skóry w przyszłości.

Objawy kontaktowego zapalenia skóry

W prawie wszystkich przypadkach kontaktowego zapalenia skóry wysypka rozwinie się po ekspozycji na alergen lub drażniący. W większości przypadków kontaktowego zapalenia skóry wysypka będzie czerwona, swędząca i może żądlić. Jeśli ekspozycja na drażniący lub alergen trwa, skóra może stać się ciemna i skórzasta.

Ponadto niektóre rodzaje kontaktowego zapalenia skóry mają następujące objawy:

 • pęcherze
 • sucha, popękana i łuszcząca się skóra
 • wysypka
 • czerwień
 • gorąca sensacja
 • ból lub swędzenie
 • obrzęk

Aby odróżnić rodzaje kontaktowego zapalenia skóry, osoba powinna zwracać uwagę na to, kiedy zaczynają się objawy.

W przypadku rozwoju kontaktowego zapalenia skóry wywołanego podrażnieniem, objawy mogą wystąpić natychmiast po kontakcie z drażniącym. Wrzody mogą również rozwinąć się w ciężkich przypadkach, co pozwala osobie zidentyfikować drażniący czynnik wywołujący.

W przypadku fotokontaktowego zapalenia skóry wysypka pojawia się tylko wtedy, gdy osoba jest narażona na działanie promieni słonecznych.

Typowe wyzwalacze

Wyzwalacze różnią się w zależności od osoby i rodzaju kontaktowego zapalenia skóry. Ważne jest, aby wiedzieć, co wywołuje reakcję, aby uniknąć kontaktu z substancją w przyszłości.

Oto niektóre z najczęstszych czynników wywołujących różne rodzaje kontaktowego zapalenia skóry.

Alergiczne wyzwalacze reakcji obejmują:

 Image credit: Nunyabb, 2006 </ br>„></p> <ul> <li>gumowy</li> <li>trujący bluszcz, trujący dąb i trucizna sumak</li> <li></li> <li>leki stosowane na skórę</li> <li></li> <li>zapachy w mydłach</li> <li></li> <li>środek do garbowania znajdujący się w produktach skórzanych</li> <li></li> <li>krem do skóry</li> <li></li> <li>dezodorant</li> <li></li> <li>krem do golenia</li> <li></li> <li>lateks</li> <li></li> <li>biżuteria niklowa lub złota</li> <li></li> <li>owoc cytrusowy</li> <li></li> <li>kosmetyki</li> <li></li> <li>Perfumy</li> <li></li> <li>farba do włosów</li> <li></li> </ul> <p align=W większości przypadków reakcje alergiczne nie występują przy pierwszym kontakcie z substancją. Przy pierwszym kontakcie osoba dąży do uzyskania wrażliwości na drażniący. Tylko przy drugiej ekspozycji osoba rozwinie wysypkę lub inne objawy.

Drażniące wyzwalacze reakcji obejmują:

 • gaz pieprzowy
 • wybielacz
 • odkażacz do rąk
 • kwas akumulatorowy
 • detergent
 • nafta oczyszczona
 • dren i inne środki czyszczące

Reakcje drażniące nie ograniczają się do toksycznych lub bardziej korozyjnych substancji.

W niektórych przypadkach częste narażenie na tę samą substancję powoduje reakcje. Na przykład ludzie, którzy często myją ręce, mogą uzyskać drażniącą odpowiedź na mydło, z którego korzystają.

Wyzwalacze reakcji fotokontaktu mogą obejmować:

 • krem do golenia
 • maść do skóry
 • niektóre oleje
 • niektóre leki

Reakcje fotokontaktowe występują rzadziej niż reakcje alergiczne lub drażniące.

Aby reakcja wystąpiła, osoba musi być najpierw narażona na działanie substancji, a następnie na słońce. Osoba, która używa kremu przed snem może nigdy nie wiedzieć, że jest światłoczuła na produkt, ponieważ jest dobrze wchłaniana przed kontaktem ze słońcem.

Leczenie

mydła

W większości przypadków wysypka i inne reakcje znikną po zakończeniu ekspozycji na substancję.

Wysypka może zająć trochę czasu, aby wyleczyć i całkowicie odejść. Na przykład wysypka z trującego bluszczu często utrzymuje się, ponieważ oleje z rośliny wsiąkły w skórę. Gdy olej zniknie, wysypka ustąpi.

Najlepiej dla osoby, która unika kontaktu z substancjami zidentyfikowanymi jako powodujące kontaktowe zapalenie skóry.

W przypadku kontaktu, dobrym pomysłem jest oczyszczenie obszaru delikatnym mydłem i wodą, aby potencjalnie zapobiec rozwojowi wysypki.

Większość opcji leczenia wiąże się z domowymi środkami zaradczymi. Zawierają:

 • nałożenie maści przeciw świądowi na zainfekowaną skórę
 • zażywanie kąpieli owsianej (lub podobnej)
 • przyjmowanie leków przeciwhistaminowych
 • unikanie drapania zainfekowanego obszaru w celu zapobiegania infekcjom

W skrajnych przypadkach dana osoba może potrzebować dermatologa, alergologa lub innego pracownika służby zdrowia. Mogą przepisać maści, kremy lub leki na receptę w leczeniu kontaktowego zapalenia skóry.

Zapobieganie

W większości przypadków zapobieganie jest tak proste, jak uniknięcie substancji lub przedmiotu, które spowodowały kontaktowe zapalenie skóry. Na przykład, osoba, która rozwija wysypkę po wejściu w kontakt z trującym bluszczem, powinna spróbować uniknąć tej rośliny.

Jednak osoba może nie wiedzieć, co spowodowało reakcję. Jeśli dokładna przyczyna nie jest znana, dana osoba może chcieć nagrać rzeczy, z którymi się zetknął, aby pomóc ustalić, co może powodować reakcję.

Często dana osoba może nie uważać, że zmiana w produktach do pielęgnacji skóry może być źródłem podrażnienia.

Alergolog może zidentyfikować alergen lub środek drażniący z listy substancji, z którymi dana osoba miała kontakt w ciągu ostatnich 24 do 48 godzin.

W innych przypadkach alergolog może użyć testów skórnych, aby określić przyczynę reakcji.

Like this post? Please share to your friends: