Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Środki przeczyszczające na zaparcia: Wszystko, co musisz wiedzieć

Środki przeczyszczające są rodzajem leku, który pomaga osobie opróżnić wnętrzności. Są one zwykle używane do łagodzenia zaparć. Większość z nich można kupić w aptekach i sklepach bez recepty i bez recepty.

Środki przeczyszczające można przyjmować doustnie (doustnie) w postaci płynów, tabletek lub kapsułek. Można je również pobrać przez odbytnicę – na przykład czopki lub lewatywy.

Niektórzy ludzie muszą poruszać wnętrznościami 2-3 razy dziennie, a inni 2-3 razy w tygodniu; nie ma „normalnej” liczby razy. Ważniejsze jest zauważenie zmian w zwyczajach jelit.

Zaparcia są wtedy, gdy stolce stają się twarde, przez co stają się trudne lub bolesne.

Szybkie fakty dotyczące środków przeczyszczających:

 • Środki przeczyszczające są powszechnie stosowane w celu łagodzenia zaparć.
 • Większość jest dostępna bez potrzeby jakiejkolwiek recepty.
 • Niektóre środki spożywcze mają działanie przeczyszczające.
 • Poprawa diety i zwiększenie aktywności fizycznej mogą zmniejszyć zaparcia, a tym samym zmniejszyć potrzebę stosowania środków przeczyszczających.

Zaparcia i jak pomagają środki przeczyszczające

Środki przeczyszczające są często stosowane w celu złagodzenia zaparcia, powszechnej dolegliwości żołądkowo-jelitowej.

Zaparcia mogą powodować skurcze w jamie brzusznej i mogą powodować uczucie wzdęcia lub wymiotów. Można go podzielić na dwa różne typy:

 • Pierwotne zaparcia – powolne ruchy jelit spowodowane przez problem anatomiczny. Często wiąże się to z brakiem wystarczającej ilości błonnika lub brakiem wystarczającej ilości płynów.
 • Wtórne zaparcia – związane z chorobą metaboliczną (np. Cukrzycą), chorobami neurologicznymi (udar, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane), zaburzeniami tkanki łącznej lub zaburzeniami jedzenia.

Niektóre leki mogą również przyczyniać się do zaparć; należą do nich leki przeciwdepresyjne, żelazo, bizmut, leki antycholinergiczne, opioidy, leki zobojętniające, blokery kanałów wapniowych, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), sympatykomimetyki i leki przeciwpsychotyczne.

Rodzaje środków przeczyszczających

Różne rodzaje środków przeczyszczających działają na różne sposoby. Wybór środka przeczyszczającego zależy od wielu różnych czynników.

Istnieją cztery główne typy:

 • Środki przeczyszczające tworzące luz – znane również jako suplementy błonnika, działają w taki sam sposób, jak zwykle ma to miejsce w diecie. Zwiększają one masę stolca poprzez zatrzymywanie płynów, co zachęca je do wypchnięcia. O ile nie ma konkretnego powodu, dlaczego nie, osoby dorosłe z zaparciem powinny zacząć najpierw przyjmować środki przeczyszczające tworzące luz. Zwykle trwają one od 12 do 24 godzin.
 • Osmotyczne środki przeczyszczające – te zmiękczają stolec, zwiększając ilość wody wydzielanej do jelit, dzięki czemu łatwiej przejść. Mogą one zająć do 2-3 dni przed rozpoczęciem pracy.
 • Pobudzające środki przeczyszczające – stymulują ściany przewodu pokarmowego, przyspieszając ruchy jelit. Zwykle działają one w ciągu 6-12 godzin.
 • Środki przeczyszczające na stolcu – zmniejszają napięcie powierzchniowe stolca, dzięki czemu wchłaniają więcej wody, przez co stają się bardziej miękkie. Zwykle działają w ciągu 12-72 godzin.

Istnieje również kilka mniej popularnych rodzajów środków przeczyszczających:

 • Środki przeczyszczające – te nawilżają jelita, zmniejszając ilość wody wchłanianej przez jelita.
 • Środki przeczyszczające na bazie soli – są używane, gdy nie ma blokady w jelitach. Często są to lewatywy stosowane do opróżnienia jelita przed inwazyjnymi zabiegami lub zabiegami chirurgicznymi.
 • Prokinetyczne środki przeczyszczające – stosowane są w przypadku ciężkich zaparć w stanach takich, jak zespół jelita drażliwego (IBS) i przewlekłe zaparcia idiopatyczne.

Skutki uboczne

Negatywne skutki uboczne to wzdęcia, nudności i dyskomfort w jamie brzusznej.

Jak każdy lek, środki przeczyszczające mogą powodować działania niepożądane. Dokładnie jakie skutki uboczne odczuje dana osoba zależeć będzie od rodzaju przyjmowanych leków.

Istnieją pewne typowe działania niepożądane, które obejmują:

 • bębnica
 • skurcze w jamie brzusznej
 • źle się czuć
 • wzdęcia
 • odwodnienie – może powodować uczucie pustki w głowie, bóle głowy i ciemniejszy mocz

Większość działań niepożądanych zniknie, gdy pacjent przestanie przyjmować lek; w większości przypadków można ich uniknąć rozpoczynając od małej dawki i stopniowo zwiększając dawkę.

Poważne działania niepożądane występują rzadko. Jednak nadmierne lub długotrwałe stosowanie środków przeczyszczających może powodować biegunkę lub niedrożność jelit, gdzie stolce stają się duże i suche. Długotrwałe stosowanie może również powodować zaburzenia równowagi poziomów soli i minerałów w organizmie.

Niektóre środki przeczyszczające reagują z innymi lekami, więc jeśli pacjent przyjmuje inne leki, najlepiej skonsultować się z lekarzem przed zażyciem środków przeczyszczających.

Jeśli objawy nasilają się po przyjęciu środków przeczyszczających, należy udać się do lekarza.

Nadużywanie

Środki przeczyszczające mogą być przyjmowane z niewłaściwych powodów, a niewłaściwe stosowanie jest stosunkowo powszechne; na przykład niektórzy ludzie próbują schudnąć poprzez częste i powtarzane stosowanie środków przeczyszczających.

Często zdarza się to po zjedzeniu bingów pod błędnym przekonaniem, że jedzenie i kalorie będą rzucane przez ciało, zanim zostaną zaabsorbowane. Tak nie jest, a nadużywanie środków przeczyszczających może prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych.

Osoby z anoreksją i bulimią czasami używają dużych ilości środków przeczyszczających w ramach szkodliwych zachowań żywieniowych.

Podczas gdy osoby niewłaściwie używające środków przeczyszczających mogą zauważyć utratę masy ciała, dzieje się tak zazwyczaj z powodu utraty płynów; nie zmniejszają masy ciała, tłuszczu ani kalorii.

Powikłania zdrowotne związane z nadużywaniem środków przeczyszczających obejmują:

 • Brak równowagi elektrolitów i minerałów (szczególnie potasu) – są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania nerwów i mięśni, w tym okrężnicy i serca. Brak równowagi może wpływać na te narządy.
 • Ciężkie odwodnienie – może to spowodować drżenie, osłabienie, niewyraźne widzenie i uszkodzenie nerek. W skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci.
 • Laxative dependency – okrężnica przestaje reagować na zwykłe dawki, co oznacza, że ​​wymagane są większe i większe dawki.
 • Wewnętrzne uszkodzenie narządów – okrężnica może się rozciągnąć, a ściana mięśni staje się cienka i wiotka.

Infekcja okrężnicy, IBS i uszkodzenie wątroby są również związane z nadużywaniem. Przewlekłe nadużywanie środków przeczyszczających może również przyczyniać się do raka jelita grubego.

Nadużywanie środków przeczyszczających często wymaga pomocy medycznej zarówno w zakresie leczenia fizycznego, jak i psychicznego. Lekarz będzie mógł udzielić porady na ten temat. Oto kilka podstawowych wskazówek dotyczących rezygnacji z środków przeczyszczających:

 • jedz dużo owoców i warzyw, pokarmy bogate w błonnik i produkty pełnoziarniste
 • pić dużo wody
 • unikać dużych ilości otrąb

Bezpieczeństwo

To, jak ktoś przyjmuje środki przeczyszczające i jak często je przyjmują, będzie się różnić w zależności od formy, w jakiej się znajdą.

Dlatego ważne jest uważne przeczytanie instrukcji przed zażyciem środków przeczyszczających. Każdy, kto ma wątpliwości, powinien zawsze poprosić o pomoc farmaceutę lub pracownika służby zdrowia.

Jest jeszcze kilka ważnych rzeczy do rozważenia:

 • Pij dużo płynów – środki przeczyszczające mogą powodować odwodnienie; ważne jest, aby pić co najmniej 2 litry wody dziennie.
 • Unikaj przyjmowania zbyt dużej dawki – zażywanie zbyt wielu środków przeczyszczających może prowadzić do biegunki i zatorów w jelitach.

Środki przeczyszczające powinny być stosowane tylko okazjonalnie i przez krótki czas. Osoby z chorobą Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy nie powinny przyjmować środków przeczyszczających, chyba że lekarz zalecił inaczej.

Alternatywy

Istnieją naturalne alternatywy dla środków przeczyszczających i zmiany stylu życia, które mogą pomóc w zmniejszeniu zaparcia:

 • regularne ćwiczenia
 • zwiększenie dziennego spożycia błonnika
 • picie większej ilości wody
 • dodawanie środków wypełniających, takich jak otręby, do diety
Like this post? Please share to your friends: