Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Osiem środków zaradczych dla domu, aby oczyścić twoje uszy

Uszy są ważnymi organami. Interpretują fale dźwiękowe dla słuchu, a także pomagają utrzymać równowagę w ciele.

Uszy mają kanał, który pozwala na napływ fal dźwiękowych i wypływ woskowiny.

Niestety zdarzają się sytuacje, w których uszy mogą się zatkać z powodu czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Zatkane uszy mogą wpływać na słuch i poczucie równowagi, a także powodować ból i dyskomfort.

W tym artykule przyjrzymy się różnym przyczynom zatkanych uszu, niektórym środkom zaradczym w domu dotyczącym tego schorzenia oraz sposobowi wizyty u lekarza.

Przyczyny

Niektóre z częstszych przyczyn zablokowanych i zatkanych uszu obejmują:

Barotrauma ucha

Znany również jako „ucho samolotu”, ten stan występuje, gdy ucho nie może prawidłowo zwiększać ciśnienia ze względu na zmieniające się ciśnienie powietrza w samolocie.

Infekcja ucha

Kobieta trzyma jej lewe ucho w bólu z powodu infekcji.

Znany również jako zapalenie ucha środkowego, infekcja ucha występuje, gdy płyn gromadzi się w uchu i wirus lub bakteria zaczynają się namnażać w płynie. Powoduje to ból i uczucie zatkania uszu.

Ludzie często doświadczają infekcji ucha po wystąpieniu przeziębienia lub jakiejś innej choroby, która powoduje zwiększoną produkcję śluzu w głowie.

Dodatkowy płyn i śluz mogą wpływać na uszy i przyczyniać się do infekcji ucha.

Wbijanie woskowiny

Nadmierne wytwarzanie woskowiny może powodować gromadzenie się wosku, który może blokować przewód słuchowy, wywołując wrażenie zatkania uszu.

Noszenie aparatów słuchowych może prowadzić do wciągania woskowiny, ponieważ woskowina nie może uciec, tak łatwo, z powodu umieszczenia aparatów słuchowych.

Obcy przedmiot w uchu

Czasami małe urządzenia, z których dana osoba może skorzystać w celu oczyszczenia uszu, takie jak gaziki nasączone wacikiem, mogą utkwić w kanale słuchowym.

Dzieci mogą również przyklejać małe przedmioty do uszu, powodując uczucie zatkania.

Ucho pływaka

Ten stan występuje, gdy ucho osoby jest narażone na działanie wody, a woda zostaje uwięziona w uchu, powodując infekcję.

Chociaż pływacy najczęściej doświadczają tego stanu, możliwe jest uzyskanie ucha pływaka z prysznica lub innych wilgotnych środowisk.

Wskazówki

Zasadniczo ważne jest, aby używać tylko minimalnie inwazyjnych metod leczenia zatkanych uszu w domu.

Oto osiem wskazówek dotyczących odblokowywania uszu, w zależności od przyczyny zatkania.

Nadmiar woskowiny

Uszy naturalnie wytwarzają woskowinę. Naturalne ruchy ciała, takie jak żucie i mówienie, zazwyczaj pomagają wydostać woskowinę z kanału słuchowego.

Czasami osoba wytwarza nadmiar woskowiny. W takim przypadku niektóre zabiegi wykonywane w domu obejmują:

1. Zmiękczenie wosku

Woskowina może być zbyt twarda i zapakowana, aby naturalnie opuścić przewód słuchowy. Kiedy to nastąpi, kilka kropli niektórych płynów, takich jak olej dla niemowląt, gliceryna lub olej mineralny, może pomóc. Wkładanie 2-3 kropli do ucha może pomóc zmiękczyć wosk, aby łatwiej mógł uciec.

2. Syringing uszu

Po strzykawce może następować zmiękczenie wosku. Osoba może zakupić zestaw do strzykawki w lokalnej aptece lub skontaktować się z lekarzem.

Około 15 do 30 minut po nałożeniu kropli, aby złagodzić woskowinę, osoba może użyć zestawu do strzykawki, aby wprowadzić wodę do ucha. Woda powinna mieć temperaturę pokojową, aby uniknąć zawrotów głowy.

Osoba nie powinna nigdy próbować używać strzykawek do uszu, jeśli mają otwór w bębenku lub mają rurki uszne, które mogłyby wprowadzić wodę głębiej do kanału słuchowego.

Ucho samolotu

Jeśli uszy staną się zatkane lub bolesne z powodu zmian ciśnienia w samolocie, poniższe kroki mogą pomóc:

3. Manewr Valsalvy

Ten manewr może pomóc w dostosowaniu ciśnienia w uszach.

Aby wykonać manewr, osoba powinna wziąć głęboki oddech, uszczypnąć nozdrza, zamknąć usta i spróbować wydychać z uszczypniętych nozdrzy. Oddech nie musi być zbyt mocny, aby ta technika działała.

4. Techniki pasywne

Kobieta w domu ziewanie i obejmujące jej usta.

Techniki te mogą biernie pomóc otworzyć trąbki Eustachiusza, które są w uchu i zmniejszyć uczucie pełności lub zatkania.

Przykłady technik pasywnych obejmują:

 • woda pitna
 • guma do żucia
 • ziewanie
 • często połyka

5. Zatyczki do uszu

Niektóre zatyczki do uszu są sprzedawane tym, którzy doświadczają ucha samolotu. Urządzenia te mają specjalne filtry, które mają na celu promowanie przepływu powietrza i wyrównanie ciśnienia w uszach.

Chociaż nie ma żadnych dowodów naukowych wskazujących, że są one skuteczne, anegdotyczne raporty sugerują, że te zatyczki do uszu mogą działać.

6. Leki udrożniające naczynia

Przyjmowanie leków obkurczających przed lotem może pomóc w zmniejszeniu obrzęku błon śluzowych, które mogą wywierać dalszy nacisk na uszy.

University of California, Berkeley zaleca przyjmowanie doustnego leku zmniejszającego przekrwienie w godzinę przed odlotem i kolejną dawkę na godzinę przed zejściem samolotu na dłuższy lot. Pochodzenie samolotu jest najczęstszym okresem na problemy z ciśnieniem w uchu.

Jeśli chcesz kupić leki zmniejszające przekrwienie, to istnieje doskonały wybór online z tysiącami opinii klientów.

Ucho pływaka

Utrzymywanie ucha w czystości i suchości może pomóc zmniejszyć uczucie zatkania, które pojawia się w uchu pływaka, infekcji kanału słuchowego.

Osoba może użyć wielu preparatów, aby „wysuszyć” błonę bębenkową i zapobiec zakażeniu. Przykłady obejmują:

7. Tarcie alkoholu lub alkoholu i octu

Kilka kropli ociekającego alkoholu lub mieszanina jednego kawałka octu i jednej części alkoholu może pomóc wysuszyć uszy.

8. Preparaty komercyjne

Wiele drogerii sprzedaje pakowane krople do uszu przeznaczone do usuwania wody z uszu.

Jeśli ktoś ma dziurę w bębenku, nie powinien używać kropli do uszu.

Oprócz tych wskazówek, osoba może użyć suszarki do włosów lub delikatnie osuszyć uszy ręcznikiem po ekspozycji na wodę, aby utrzymać ucho suche.

Noszenie zatyczek do uszu podczas pływania lub kąpieli może również pomóc zmniejszyć ryzyko przedostania się wody do wnętrza kanału słuchowego.

Bezpieczeństwo

Niektóre typowe narzędzia sprzedawane w celu usuwania woskowiny usznej i odsuwania uszu mogą być niebezpieczne, a nawet mogą powodować utratę słuchu.

Jednym z przykładów jest świecenie uszu. W tym procesie używa się świecy usznej, pustej świecy wkładanej do ucha. Osoba oświetla odsłonięty koniec świecy, a ssanie powoduje „wyciąganie” woskowiny.

Jednak ludzie zostali ranni i spaleni przy użyciu świec na uszy. W rezultacie Amerykańska Akademia Otolaryngologii – Chirurgia Głowy i Szyi nie akceptuje używania świec na uszy.

Przedmioty takie jak waciki bawełniane i szpilki do włosów nie powinny być używane do czyszczenia uszu. Narzędzia te mogą wepchnąć woskowinę głębiej do ucha i wprowadzić nowe bakterie, kurz lub brud.

Większe ryzyko korzystania z tych przedmiotów polega na tym, że mogą powodować skaleczenia w kanale słuchowym, które mogą ulec zakażeniu lub uszkodzić błonę bębenkową lub kości ucha środkowego.

Kiedy iść do lekarza

Doktorski spełnianie uszaty egzamin na starszym męskim pacjencie.

Różne przyczyny zatkanych uszu wymagają różnych metod leczenia.

W wielu przypadkach najlepiej jest zobaczyć lekarza, który oczyści uszy. Czasami osoba może nieumyślnie spowodować dalsze szkody i uszkodzenia metodami domowymi.

Jeśli zatkane uszy nie ustępują łatwo w domu, należy skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli wystąpi którykolwiek z następujących objawów:

 • gorączka większa niż 101 ° F u osoby dorosłej
 • umiarkowany do ciężkiego bólu ucha
 • ból ucha pogarsza się
 • drenaż z ucha, który jest krwawy lub wypełniony ropą
 • zmiany w przesłuchaniu
 • silne zawroty głowy, które nie ustępują

Lekarz prawdopodobnie zapyta o następujące rzeczy:

 • objawy ucha, których doświadczyła dana osoba
 • wszelkie wykonywane zabiegi w domu
 • co powoduje, że objawy są gorsze lub lepsze

Lekarz zbada ucho za pomocą specjalnego narzędzia zwanego otoskopem. To urządzenie jest przeznaczone do wkładania do ucha, aby pomóc lekarzowi zobaczyć błonę bębenkową tuż wewnątrz kanału słuchowego.

Jeśli ucho jest zainfekowane, lekarz może przepisać antybiotyk w celu zmniejszenia liczby bakterii w uchu.

Zapobieganie

Niestety, nie ma znanych sposobów zapobiegania nadmiernemu gromadzeniu woskowiny, która powoduje zatkanie uszu.

Ludzie mogą ćwiczyć profilaktyczną konserwację, widząc specjalistę od ucha, nosa i gardła (ENT) co 6 do 12 miesięcy w przypadku regularnego czyszczenia woskowiny.

Specjalista laryngologiczny może również przepisać krople do uszu, które zmiękczają woskowinę i zapobiegają gromadzeniu się.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

PLMedBook