Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Słodzik do żucia może powodować niebezpieczne odchudzanie

Wiele bezcukrowych gum do żucia zawiera substancję słodzącą o nazwie sorbitol. Sorbitol jest środkiem przeczyszczającym, który jest słabo wchłaniany przez jelito cienkie. Artykuł w tym tygodniu w British Medical Journal (BMJ) ostrzega przed niebezpieczeństwami nadmiernego spożycia sorbitolu.

Ostrzeżenie pojawiło się po tym, jak lekarze natknęli się na dwóch pacjentów cierpiących na przewlekłą biegunkę, bóle brzucha i niebezpiecznie nadmierną utratę wagi. Po długich badaniach, które nie pozwoliły ustalić, dlaczego pacjenci tracą tak dużo masy ciała i mają przewlekłą biegunkę i bóle, szczegółowa analiza nawyków żywieniowych sprawia, że ​​problem ogranicza się do jedzenia zbyt dużej ilości gumy do żucia z sorbitolem.

Jedna z pacjentek, 21-letnia kobieta, jadła dziennie równowartość 18-20 g sorbitolu. Średni kij gumy zawiera około 1,25 g sorbitolu – tak więc żuła 15-18 sztyftów gumy dziennie. Inny pacjent, 46-letni mężczyzna, żuł około 20 sztyftów gumy zawierającej sorbitol i około 200 g słodyczy (słodyczy) każdego dnia – jego całkowite dzienne spożycie sorbitolu wynosiło około 30 g, napisali autorzy.

Gdy tylko spożycie sorbitolu zostało zatrzymane, obaj pacjenci zaczęli mieć prawidłowe wypróżnienia (biegunka ustąpiła) i uzyskano normalny przyrost masy ciała.

Autorzy twierdzą, że konsumenci na ogół nie są świadomi możliwych skutków ubocznych sorbitolu, nawet jeśli szczegóły są zawarte w małym druku zawierających je żywności. Gdy konsumenci mają problemy z gastronomią, nie zdają sobie sprawy, że mogą być spowodowane przez przeczyszczające działanie sorbitolu.

Autorzy wyciągają wniosek, że spożycie sorbitolu może nie tylko powodować przewlekłą biegunkę i czynnościowe dolegliwości jelitowe, ale także znaczną nieplanowaną utratę wagi o około 20% masy ciała. Każde badanie niewyjaśnionego spadku masy ciała powinno obejmować szczegółową historię diety w odniesieniu do żywności zawierającej sorbitol.

Czym jest sorbitol?
(Źródło – Wikipedia)

Sorbitol lub glukitol jest alkoholem cukrowym, który nasz organizm powoli metabolizuje.

Sorbitol można znaleźć w syropach na kaszel, miętach bez cukru, gumie do żucia, pokarmach dietetycznych, napojach dietetycznych i lodach. Sorbitol występuje naturalnie w niektórych kamiennych owocach i jagodach z drzew rodzaju Sorbus. Jabłka i gruszki mają również naturalne ilości sorbitolu.

Sorbitol, który zachowuje 60% swojej słodyczy, dostarcza energię dietetyczną 2,6 kilokalorii (11 kilodżuli) na gram, w porównaniu do cukru, który zapewnia około 4 kilokalorii (17 kilodżul).

Jako dodatek do żywności, sorbitol ma numer E E420.

Sorbitol jest również stosowany jako środek pobudzający nie pobudzający. Jest to albo zawiesina doustna albo czopek. Stymuluje wypróżnienia poprzez wciąganie wody do jelita grubego.

„Lekcja tygodnia – Ciężka utrata wagi spowodowana gumą do żucia”
Juergen Bauditz, Kristina Norman, Henrik Biering, Herbert Lochs, Matthias Pirlic
BMJ 2008; 336: 96-97 (12 stycznia), doi: 10,1136 / bmj.39280.657350.BE
Abstrakcyjny

Napisane przez: Christian Nordvqist

Like this post? Please share to your friends: