Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak długo trwają objawy menopauzy?

Menopauza jest naturalnym zjawiskiem biologicznym, sygnalizującym koniec zdolności reprodukcyjnej kobiety. Dzieje się tak z końcem jej ostatniej miesiączki. Medycznie, menopauza ma się wydarzyć 12 miesięcy po menstruacji kobiety po raz ostatni.

Menopauza jest normalną częścią życia kobiety, podobnie jak okres dojrzewania. Chociaż kobieta może doświadczać wielu objawów podczas menopauzy, nie jest chorobą ani stanem. Każda kobieta doświadcza menopauzy w różny sposób, chociaż istnieje wiele powszechnych objawów.

Kiedy zaczyna się menopauza?

Kobieta ma gorący błysk.

Chociaż menopauza jest definiowana jako rozpoczynająca rok po zakończeniu ostatniego okresu, kobieta może wcześniej doświadczać objawów.

Według Kliniki Mayo średni wiek kobiety, który osiągnął menopauzę w Stanach Zjednoczonych, wynosi 51 lat. Jednak ten przedział wiekowy jest różny.

Menopauza może wystąpić wcześnie, gdy kobieta ma około 40 lat lub później, kiedy ma 50 lat.

Objawy menopauzy często utrzymują się przez wiele lat. Mogą rozpocząć się na wiele lat przed menopauzą i często trwają przez wiele lat.

Objawy

Objawy menopauzy zwykle zaczynają się, gdy poziom estrogenu u kobiet zaczyna spadać. Zwykle dzieje się to na 3-5 lat przed rozpoczęciem menopauzy. Jest to znane jako perimenopauza.

 • Nieregularne miesiączki: Wraz ze spadkiem poziomu estrogenu, cykl menstruacyjny kobiety może się zmienić. Może ona ominąć okresy lub przeżyć dłuższe okresy między okresami. Miesiączka może być również cięższa lub lżejsza niż poprzednio.
 • Suchość pochwy: Zmniejszenie poziomu estrogenu może spowodować zmianę lub zmniejszenie pochwy w pochwie. W miarę jak zmniejsza się smarowanie, tkanki pochwy stają się cieńsze. Może to prowadzić do bólu podczas stosunku, a kobieta może również doświadczać zapalenia pochwy.
 • Zmniejszona płodność: Wraz ze spadkiem poziomu estrogenów w okresie okołomenopauzalnym ciąża staje się trudniejsza dla kobiety. Kiedy kobieta osiąga menopauzę, jej ciało nie wypuszcza już jaj. Oznacza to, że nie może już zajść w ciążę.
 • Przyrost masy ciała: metabolizm kobiety ma tendencję do spowolnienia w okresie menopauzy, a ona może nagle przybrać na wadze, szczególnie w okolicy brzucha. Ten przyrost masy ciała może się zdarzyć, gdy kobieta nie zmieni diety lub rutyny ćwiczeń.
 • Uderzenia gorąca: Wahania poziomu hormonów mogą powodować uderzenia gorąca lub nagłe uczucie gorąca i zaczerwienienia. Te błyski mogą być łagodne, występujące głównie w górnej części ciała kobiety lub mogą rozprzestrzeniać się po całym ciele. Uderzenia gorąca mogą trwać od kilku sekund do wielu minut.
 • Nocne poty: Nocne poty są spowodowane uderzeniami gorąca, które zdarzają się podczas snu i mogą powodować tak intensywne pocenie się, że budzą kobietę.
 • Niski nastrój: niektóre kobiety mogą doświadczać zmian nastroju podczas menopauzy. Może to być spowodowane zmianami hormonalnymi, ale może być również pogorszone przez zwykłe okoliczności życiowe, które mają tendencję do występowania w czasie menopauzy. Niski nastrój może być również związany z uczuciem zmęczenia w wyniku kłopotów ze snem lub z żałobą po utracie płodności.
 • Problemy z zasypianiem: Menopauza często utrudnia zasypianie. Wiele kobiet stwierdza, że ​​zaburzenia snu występują częściej w okresie menopauzy. Zakłócenia mogą, ale nie muszą, być związane z nocnymi potami.
 • Problemy z uwagą: wiele kobiet uważa, że ​​mają problemy z koncentracją, a może być trudniej pamiętać podczas menopauzy. Naukowcy nie są pewni, czy jest to spowodowane spadkiem poziomu estrogenu lub starzeniem.
 • Łuszczenie skóry i włosów: ekstremalne wahania poziomu hormonów mogą powodować cienką skórę. U niektórych kobiet może wystąpić utrata włosów.
 • Częstotliwość i nietrzymanie moczu: W okresie menopauzy u kobiet mogą wystąpić zmiany w moczu wywołane osłabieniem mięśni, które kontrolują dno miednicy.

Możliwości leczenia

Tabletki hormonalnej terapii zastępczej.

Sam menopauza nie wymaga leczenia, ale wiele kobiet stara się złagodzić objawy. Mogą chcieć zapobiec niektórym zdrowotnym efektom starzenia, które często pojawiają się w czasie, gdy zaczyna się menopauza.

Wiele kobiet uważa terapię estrogenową za najskuteczniejszą metodę łagodzenia objawów gorączki związanych z menopauzą. Lekarze często przepisują najniższą dawkę estrogenu możliwą do złagodzenia objawów. Czasami potrzebny jest również progestagen.

Oprócz łagodzenia uderzeń gorąca hormonalna terapia zastępcza (HTZ) może pomóc w zapobieganiu utracie kości i osteoporozie.

Badania są mieszane, czy HTZ jest pomocna w ochronie przed chorobami serca. Niektórzy sugerują, że niskie dawki estrogenu mogą chronić przed chorobami serca, jeśli zostaną rozpoczęte w ciągu 5 lat od menopauzy.

Dostępnych jest wiele innych metod leczenia, które łagodzą objawy i zapobiegają problemom związanym ze starzeniem. Opcje obejmują:

 • Leki stosowane w leczeniu uderzeń gorąca: leki przeciwdepresyjne w małej dawce i niektóre leki przeciwpadaczkowe mogą zmniejszać uderzenia gorąca. Lek przeciwdepresyjny w małej dawce może nie tylko pomóc w zwalczaniu uderzeń gorąca, ale także może pomóc kobietom w radzeniu sobie ze zmianami nastroju, które występują również w okresie menopauzy.
 • Estrogen dopochwowy: estrogeny dopochwowe pomagają złagodzić niewygodną suchość pochwy spowodowaną spadkiem stężenia estrogenu w okresie menopauzy. Estrogen można podawać bezpośrednio do pochwy za pomocą kremu, tabletki lub wstawionego pierścienia. Tkanki pochwowe pochłaniają tylko tyle estrogenu, aby złagodzić suchość i dyskomfort podczas stosunku. Może również pomóc w problemach z moczem, które wystąpią w tym czasie.
 • Leki zapobiegające osteoporozie: Ponieważ gęstość kości zaczyna gwałtownie spadać w okresie menopauzy, niektórzy lekarze przepisują leki zapobiegające utracie gęstości kości.

Kiedy iść do lekarza

Menopauza nie jest przyczyną natychmiastowej pomocy medycznej, ale kobieta powinna zaplanować regularne wizyty u lekarza w celu profilaktycznej opieki zdrowotnej rozpoczynającej się w okresie okołomenopauzalnym.

W okresie okołomenopauzalnym większość lekarzy zaleca pewne badania lekarskie, takie jak kolonoskopia, mammografia i niektóre badania krwi.

Kobieta nie powinna wahać się, czy poszukać porady lekarza i poradzić sobie z upośledzającymi objawami menopauzy. Jeśli krwawienie z pochwy występuje po menopauzie, kobieta powinna zwrócić się o pomoc lekarską.

Co dzieje się po menopauzie?

Obraz macicy, jajników i komórek rakowych.

Po menopauzie zwiększa się ryzyko niektórych chorób.

Obejmują one:

 • Choroba sercowo-naczyniowa: Wraz ze spadkiem poziomu estrogenu zwiększa się ryzyko chorób serca.
 • Osteoporoza: osteoporoza jest stanem, który powoduje osłabienie kości, co powoduje zwiększone ryzyko złamań. Przez pierwsze lata po menopauzie kobiety bardzo szybko tracą gęstość kości. Zwiększa to ryzyko osteoporozy i powiązanych złamań.
 • Niektóre nowotwory: Ryzyko raka piersi i jajnika wzrasta po menopauzie. Przyczyny są różne, ale może to wynikać ze starzenia się, zmian hormonalnych związanych z menopauzą i HTZ, jeśli są stosowane.

Oprócz tych zagrożeń większość kobiet nadal cieszy się zdrowym życiem, o ile zachowuje zdrowie, jedząc zdrowo, ćwicząc, utrzymując prawidłową wagę i regularnie odwiedzając lekarza.

Objawy raka jajnika

Rak jajnika ma kilka objawów przypominających objawy menopauzy.

Objawy te pojawiają się tylko wtedy, gdy rak rozprzestrzenił się, a najpowszechniejsze pokrywają się z objawami menopauzy.

Zawierają:

 • Pilne lub częste oddawanie moczu
 • Zmęczenie
 • Ból podczas stosunku
 • Zmiany menstruacyjne

Jeśli kobieta doświadcza któregokolwiek z tych objawów, oprócz wzdęcia, bólu pleców, rozstroju żołądka i obrzęku brzucha z utratą wagi, powinna skonsultować się z lekarzem. Objawy te niekoniecznie wskazują na raka jajnika, ponieważ mogą wynikać z innych chorób.

Like this post? Please share to your friends: