Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Siemię lniane jest królem, ale nie pomoże objawy menopauzy, rak piersi

Siemię lniane ma wysoką zawartość związków fitochemicznych, w tym wiele przeciwutleniaczy. Jest to prawdopodobnie nasze najlepsze źródło lignanów, które przekształcają się w naszych jelitach w substancje, które mają tendencję do równoważenia hormonów żeńskich. Jednak według Mayo Clinic i The North Central Cancer Treatment Group (NCCTG), to potężne „ziarno” (nie technicznie) nie przynosi korzyści w łagodzeniu uderzeń gorąca u pacjentów z rakiem piersi i kobiet po menopauzie.

Siemię lniane są nieco większe niż nasiona sezamu i mają twardą skorupkę, która jest gładka i błyszcząca. Ich kolor waha się od głębokiego bursztynu do czerwonawo-brązowego, w zależności od tego, czy len pochodzi ze złotej, czy brązowej odmiany. Podczas gdy całe siemię lniane cechuje delikatny chrupnięcie, składniki odżywcze w mielonych nasionach są łatwiej wchłaniane.

Siemię lniane zawiera ligany, a istnieją dowody na to, że lignany mogą sprzyjać płodności, zmniejszać objawy okołomenopauzalne i być może pomagać w zapobieganiu rakowi piersi. Jednak to nowe badanie jest odmienne.

Sandhya Pruthi, M.D., z kliniki Breast Diagnostic Clinic Mayo Clinic i badaczka z NCCTG wyjaśnia:

„Uderzenia gorąca są częstym objawem podczas przejścia menopauzy lub po leczeniu raka piersi Podczas gdy nasze wstępne dane z naszego badania pilotażowego z 2007 roku wykazały zmniejszenie uderzeń gorąca związanych ze spożyciem zmielonego siemienia lnianego, nasze nowe badanie nie spowodowało znaczącego spadku w uderzeniach gorąca z jedzeniem siemię lniane w porównaniu z placebo. „
Randomizowane, kontrolowane placebo badanie przeprowadzono na 188 kobietach w okresie od października do grudnia 2009 r. I nie stwierdzono statystycznie istotnej różnicy średniego wyniku gorącego błysku u kobiet przyjmujących nasiona lnu i osób przyjmujących placebo. Wstępne dane opublikowane przez badaczy z Mayo Clinic w 2007 r. Sugerują, że codzienne spożywanie 40 gramów zmiażdżonego siemię lnu może pomóc w zwalczaniu uderzeń gorąca.

Siemię lniane ma podobny profil witaminowo-mineralny do ziaren, natomiast ilość błonnika, przeciwutleniaczy i kwasów tłuszczowych omega-3 w lnie pozostawia ziarna w pyle. Dodatkowo, siemię lniane ma bardzo niską zawartość węglowodanów, dzięki czemu jest idealny dla osób, które ograniczają spożycie skrobi i cukrów. A połączenie zdrowej tkanki tłuszczowej i wysokiej zawartości błonnika sprawia, że ​​jest to doskonały pokarm do odchudzania i konserwacji. Wielu dietetyków odkryło, że siemię lniane jest kluczem do zapewnienia im satysfakcji.

Osoby, które nie jedzą ryby lub chcą przyjmować suplementy oleju rybnego, olej lniany stanowią dobrą alternatywę. Badanie opublikowane w Journal of Nutrition wykazało, że kapsułki oleju lnianego dostarczające 3 gramów kwasu alfa-linolenowego dziennie przez 12 tygodni, ilość, która byłaby zapewniona przez 3 łyżki stołowe oleju lnianego dziennie, podwyższyłoby poziom EPA we krwi o 60% w przeważnie afroamerykańska populacja z przewlekłą chorobą.

Tłuszcze Omega-3 są również potrzebne do produkcji elastycznych błon komórkowych. Błony komórkowe są odźwiernymi komórki, pozwalając na potrzebne składniki odżywcze, jednocześnie promując eliminację odpadów. Chociaż ważne dla wszystkich, elastyczne membrany komórkowe są krytyczne dla osób z cukrzycą, ponieważ elastyczne membrany komórkowe są znacznie lepiej zdolne do reagowania na insulinę i do wchłaniania glukozy niż sztywne membrany, które powstają, gdy dieta jest nasycona i / lub uwodorniona (trans) tłuszcze. W okrężnicy tłuszcze omega-3 pomagają chronić komórki okrężnicy przed rakotwórczymi toksynami i wolnymi rodnikami, co prowadzi do zmniejszenia ryzyka raka okrężnicy.

Źródła: The Mayo Clinic i The Journal of Nutrition

Napisane przez Sy Kraft

Like this post? Please share to your friends: