Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Kawa w stylu włoskim może zmniejszyć o połowę ryzyko raka prostaty

Nowe badania przynoszą dobrą wiadomość dla mężczyzn lubiących kofeinę. Picie więcej niż trzech filiżanek kawy w stylu włoskim dziennie może o ponad połowę zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka prostaty.

[Starszy mężczyzna pije kawę]

Wyniki pochodzą z analizy prawie 7000 mężczyzn z Włoch – kraju, w którym kultura picia kawy.

Dla Włochów normalne jest rozpoczęcie dnia od cappuccino, a następnie caffè macchiato lub dwa w porze lunchu i espresso w godzinach wieczornych. W rzeczywistości przeciętny włoski spożywa około 600 filiżanek kawy rocznie, a liczba ta rośnie.

Wydaje się więc, że nie ma lepszej populacji, aby badać wpływ konsumpcji kawy na ryzyko raka prostaty.

Współautorem badania jest Licia Iacoviello, kierownik Laboratorium Epidemiologii Molekularnej i Żywienia w I.R.C.C.S. Neuromed we Włoszech i koledzy niedawno zgłosili swoje ustalenia w.

Uzyskanie „jaśniejszego obrazu” związku między kawą i rakiem prostaty

Rak prostaty jest najczęstszym nowotworem wśród mężczyzn w Stanach Zjednoczonych, po raku skóry. Według American Cancer Society około 1 na 7 mężczyzn zostanie zdiagnozowanych z chorobą za życia.

Podczas gdy wiele badań sugerowało, że spożycie kawy może pomóc w obniżeniu ryzyka raka prostaty, inni stwierdzili, że jest odwrotnie.

W ramach swoich badań, Iacoviello i współpracownicy zbadali związek między spożyciem kawy a ryzykiem raka gruczołu krokowego, analizując dane 6 989 mężczyzn z Włoch, w wieku 50 lat i starszych, którzy byli częścią projektu Moli-Sani.

„W ostatnich latach byliśmy świadkami wielu międzynarodowych badań na ten temat” – mówi pierwszy autor badań George Pounis z Wydziału Epidemiologii i Profilaktyki w I.R.C.C.S. Neuromed.

„Jednak dowody naukowe uznano za niewystarczające do wyciągnięcia wniosków, a w niektórych przypadkach wyniki były sprzeczne, dlatego naszym celem było zwiększenie wiedzy w tej dziedzinie i zapewnienie jaśniejszego obrazu.”

W ramach badania uczestnicy musieli zgłaszać dzienne spożycie kawy w stylu włoskim za pomocą kwestionariusza częstotliwości żywności.

Więcej niż trzy filiżanki kawy dziennie obniżało ryzyko raka prostaty

W ciągu średnio 4 lat obserwacji u mężczyzn stwierdzono około 100 nowych przypadków raka prostaty.

Naukowcy odkryli, że mężczyźni spożywający co najmniej trzy filiżanki kawy w stylu włoskim codziennie byli o 53 procent niższe ryzyko zachorowania na raka prostaty, w porównaniu z mężczyznami, którzy spożywają mniej niż trzy filiżanki dziennie.

Aby potwierdzić działanie przeciwnowotworowe kawy, zespół przetestował ekstrakty z kawy z kofeiną i bezkofeinową w stylu włoskim na komórkach raka prostaty w laboratorium.

Odkryli, że ekstrakty kawowe z kofeiną zmniejszają proliferację komórek nowotworowych – to jest zdolność do wzrostu i dzielenia się – i zmniejszają ich zdolność do przerzutów lub rozprzestrzeniania się. Efekty te prawie nie występowały w przypadku bezkofeinowych ekstraktów kawowych.

„Obserwacje na komórkach nowotworowych pozwalają stwierdzić, że korzystny efekt zaobserwowany wśród 7000 uczestników jest najprawdopodobniej spowodowany kofeiną, a nie wieloma innymi substancjami zawartymi w kawie” – zauważa współautorka badania Maria Benedetta Donati, również z Departament Epidemiologii i Profilaktyki.

Naukowcy podkreślają jednak, że badanie przeprowadzono na populacji włoskiej z silną kulturą kawową, która charakteryzuje się nie tylko ilością konsumowanej kawy, ale także sposobem, w jaki jest ona wytwarzana.

„Przygotowują ściśle [włoską] kawę: wysokie ciśnienie, bardzo wysoka temperatura wody i brak filtrów” – mówi Iacoviello. „Ta metoda, inna niż stosowana w innych częściach świata, może prowadzić do wyższej koncentracji substancji bioaktywnych.”

„To będzie bardzo interesujące, aby odkryć ten aspekt: ​​kawa jest nieodłączną częścią włoskiego stylu życia, który, jak pamiętamy, nie składa się tylko z pojedynczych pokarmów, ale także z tego, jak są przygotowane.”

Dowiedz się, dlaczego osoby pijące kawę mogą dłużej żyć.

Like this post? Please share to your friends: