Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Przyczyny i leczenie bólu jajnika

Podczas gdy większość kobiet nie jest regularnie świadomych swoich jajników, wiele kobiet od czasu do czasu doświadcza bólu lub dyskomfortu w tym obszarze.

Jajniki to dwa małe gruczoły usytuowane po obu stronach dolnej miednicy. Odgrywają istotną rolę w rozrodzie, cyklu menstruacyjnym i rozwoju cech płciowych u kobiet.

Każdego miesiąca jeden pęcherzyk dojrzewa w jajku, które uwalniane jest z jajnika w procesie zwanym owulacją. U większości kobiet występuje to regularnie od okresu dojrzewania do menopauzy.

Przyczyny bólu jajnika

Oto siedem najczęstszych przyczyn bólu jajników:

1. Owulacja

Ból jajnika

Ból owulacji jest również znany jako Mittelschmerz, który pochodzi od niemieckich słów „ból” i „środek”.

Owulacja to proces uwalniania jajeczka z jajnika i występuje w 14 dniu przeciętnego cyklu miesiączkowego lub w jego okolicach.

Niektóre kobiety nie czują niczego podczas owulacji, ale inne kobiety odczuwają silny dyskomfort przez kilka minut lub godzin, kiedy mają owulację.

Mittelschmerz może wystąpić na jednej lub obu stronach ciała i czasami towarzyszą mu nudności, krwawienie lub zwiększone wydzieliny z pochwy.

Leczenie

Mittelschmerz nie wymaga leczenia, chociaż niektóre kobiety przyjmują pigułkę antykoncepcyjną, aby zapobiec owulacji i dyskomfortowi, który się z nią wiąże.

2. Zapalna choroba miednicy mniejszej (PID)

Choroba zapalna miednicy (PID) to infekcja, która rozprzestrzeniła się na macicę, jajniki lub jajowody. Przez większość czasu bakterie wywołujące PID są przenoszone drogą płciową, na przykład z rzeżączki lub chlamydii.

Możliwe jest również uzyskanie PID z infekcji po porodzie, założeniu wkładki, poronieniu, aborcji lub innej inwazyjnej procedurze.

Leczenie

PID wymaga antybiotyków w leczeniu podstawowej infekcji. Łagodny PID można leczyć pojedynczym wstrzyknięciem, podczas gdy cięższy PID może wymagać pobytu w szpitalu w przypadku dożylnych antybiotyków.

3. Skręcanie

Jajnik jest połączony ze ścianą brzucha za pomocą cienkiego więzadła, przez które również przepływają naczynia krwionośne i nerwy, które dostarczają jajnik. Możliwe jest, że więzadło będzie się skręcać, a nawet pękać.

Skręcanie jest bardziej powszechne, jeśli na jajniku jest torbiel, ponieważ torbiel sprawia, że ​​jajnik jest cięższy lub większy niż zwykle.

Leczenie

Skręt jajnika powoduje ciężki ból jajnika i jest nagłym przypadkiem. Bez szybkiego leczenia jajnik może umrzeć z powodu utraty dopływu krwi.

4. Endometrioza

Endometrioza to nieprawidłowy wzrost tkanki menstruacyjnej poza macicą. Tkanka ta może rosnąć w dowolnym miejscu w jamie brzusznej lub miednicy, w tym na jajniku, i zachowuje się w taki sam sposób, jak w cyklu miesiączkowym.

Na początku cyklu tkanka rośnie w odpowiedzi na hormony w organizmie.

Po rozpoczęciu miesiączki tkanka zaczyna się złuszczać i zrzucać, podobnie jak wyściółka macicy. Może to powodować krwawienie wewnętrzne, blizny i silny ból brzucha lub miednicy.

Leczenie

Leczenie endometriozy może mieć charakter medyczny lub chirurgiczny, w zależności od stopnia zaawansowania. Nie ma lekarstwa na endometriozę, ale kobiety mogą poradzić sobie z lekami przeciwbólowymi, hormonalnymi i chirurgicznymi.

5. Torbiel jajnika

schemat jajnika

Torbiel jajnika jest wypełnionym płynem workiem, który rośnie na jajniku kobiety. Cysty jajników występują bardzo często iw większości przypadków nie powodują żadnych objawów.

Duża lub zerwana torbiel może jednak wywoływać różne objawy, w tym:

  • ból
  • wzdęcia
  • zmiany w okresach menstruacyjnych
  • częste zapotrzebowanie na oddawanie moczu
  • uczucie pełne
  • ogólny dyskomfort

Większość cyst jest łagodna (nie nowotworowa), ale w bardzo rzadkich przypadkach może być rakowa.

Leczenie

Jeśli torbiel jajnika jest niewielka, zalecaną metodą leczenia może być obserwacja i oczekiwanie, czy zniknie.

Niektórzy lekarze przepisują pigułki antykoncepcyjne, aby zmniejszyć torbiel. Jeśli torbiel jest bardzo duża, może być konieczna operacja usunięcia torbieli.

6. Zespół niedoboru jajników

Zespół niedoboru jajników występuje tylko u kobiet, u których usunięto chirurgicznie jajniki i jajowody.

Jeśli jakakolwiek z tkanek jajnika pozostaje w miednicy, może nadal reagować i wytwarzać hormony.

Może to powodować ból, który jest stały lub pojawia się i znika. Kobiety z zespołem resztkowym jajników mogą również odczuwać ból podczas seksu, oddawania moczu lub ruchy jelit.

Leczenie

Kobieta z zespołem resztek jajników może potrzebować leczenia farmakologicznego lub radiacyjnego, aby zniszczyć pozostałą tkankę jajnika. Zmniejszy to ilość hormonów wytwarzanych przez resztki tkanki.

7. Polecany ból

Jest możliwe, że stan zdrowia w innym narządzie może powodować ból, który wydaje się pochodzić z jajników. Mogą one obejmować zapalenie wyrostka robaczkowego, ciążę ektopową, kamienie nerkowe, zaparcia lub wczesną ciążę.

Leczenie

Lekarz najpierw będzie musiał ustalić, co powoduje ból, a następnie ustalić najlepszy sposób leczenia.

Może to oznaczać operację usunięcia wyrostka robaczkowego lub ciążę pozamaciczną, środki przeczyszczające łagodzące zaparcia lub uśmierzające ból do momentu, w którym kamień nerkowy minął.

Kiedy iść do lekarza

starsza kobieta pacjenta mówi do lekarza

Za każdym razem, gdy kobieta ma nietypowy ból miednicy, powinna zgłosić się do lekarza. Lekarz będzie mógł wykonać badanie miednicy lub zamówić dodatkowe testy diagnostyczne, aby pomóc w ustaleniu źródła bólu.

Powikłania związane z bólem jajników zależą od tego, co powoduje dyskomfort.

Na przykład nie ma żadnych komplikacji zdrowotnych ani długotrwałych problemów związanych z Mittelschmerz, ale pęknięty wyrostek może zagrażać życiu, jeśli nie zostanie szybko leczony.

Nieleczony skręt jajnika może prowadzić do śmierci jajnika, utraty płodności, a nawet ciężkiej infekcji lub śmierci. Ból związany ze skrętem jajnika jest zwykle bardzo silny i skłania kobietę do wezwania pomocy medycznej w nagłych wypadkach.

Endometrioza lub infekcje, takie jak PID, wymagają leczenia, aby nie powodowały innych długotrwałych problemów zdrowotnych, takich jak niepłodność.

Zapalenie wyrostka robaczkowego lub pęknięta torbiel jajnika może powodować infekcję lub bliznowacenie miednicy, a nawet pozostawić bez leczenia.

Szczególnie ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy medycznej, jeśli ból nagle stanie się bardzo poważny lub towarzyszą mu inne objawy, takie jak:

  • nudności
  • wymioty
  • gorączka
  • krwawienie z pochwy

Bardzo silny ból powinien być oceniany szybko, co może oznaczać pójście na pogotowie.

Na wynos

Ból jajnika może mieć lub nie mieć poważnej przyczyny. Nawet jeśli ból nie jest ciężki, należy wspomnieć o dyskomforcie u lekarza, aby można go było ocenić.

Może istnieć prosty sposób na złagodzenie bólu lub może być poważniejszy i wymagający leczenia. W obu przypadkach lepiej jest się sprawdzić, aby się upewnić.

Like this post? Please share to your friends: