Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Ścieki z słodkich ziemniaków mogą pomóc w utracie wagi

Słodkie ziemniaki są kremowe i wystarczająco słodkie, aby można je było zrobić z pysznych wakacyjnych ciast, ale są również zaskakująco zdrowe i pożywne. Oprócz tego nowe badania sugerują, że nawet woda do gotowania ze słodkich ziemniaków może pomóc w trawieniu i utracie wagi.

[Słodkie ziemniaki na patelni z wodą]

Słodkie ziemniaki są wyjątkowo pożywnym warzywem. Wysoko w karotenoidy, słodkie ziemniaki są doskonałym źródłem witaminy A, która jest świetna dla zdrowia oczu, ma właściwości przeciwutleniające i przeciwstarzeniowe, a także jest powiązana z zapobieganiem rakowi.

Dodatkowo słodkie ziemniaki są bogate w szeroką gamę witamin z grupy B, w tym B-1 lub tiaminę, B-2 i B-3 – odpowiednio ryboflawinę i niacynę – a także B-5 i B-6. Według National Institutes of Health witaminy z grupy B pomagają naszemu organizmowi przetwarzać jedzenie w energię, a także wytwarzają czerwone krwinki.

Nowe badania – opublikowane w czasopiśmie – sugerują, że skrobia woda pozostałaby po gotowaniu słodkich ziemniaków, może mieć działanie odchudzające i wspomagać trawienie.

Zespół naukowców – kierowany przez dr Koji Ishiguro z National Agricultural and Food Research Organization w Japonii – poszukiwał sposobów ponownego wykorzystania ścieków powstałych w wyniku przetwarzania słodkich ziemniaków na skalę przemysłową. W związku z tym pomyśleli o przetestowaniu ich wartości odżywczej i skutków dietetycznych.

Wpływ na środowisko wykorzystania przemysłowego słodkich ziemniaków

Według Międzynarodowego Centrum Ziemniaka, słodkie ziemniaki są jedną z najważniejszych na świecie roślin spożywczych, z czego 105 milionów ton rocznie produkuje się na całym świecie, a 95 procent uprawianych jest w krajach rozwijających się.

Słodkie ziemniaki są bardzo odpowiednie do przetwarzania ze względu na wysoką zawartość skrobi. Słodkie ziemniaki są obecnie używane do produkcji mąki, makaronu, chleba, słodyczy, pektyn, likierów i innych produktów przemysłowych na bazie skrobi i skrobi.

W Japonii około 15 procent słodkich ziemniaków jest używanych do wytwarzania produktów pochodnych skrobi, a także przetworzonej żywności i destylowanych alkoholi.

Rezultatem jest duża ilość ścieków, która zawiera pozostałości organiczne i jest zwykle odrzucana w rzekach i oceanach. Może to spowodować poważne problemy środowiskowe.

Ponieważ ścieki zawierają również białka, dr Ishiguro i zespół postanowili zbadać jego wpływ na trawienie u myszy.

„Wyrzucamy ogromne ilości ścieków zawierających białka słodkich ziemniaków – postawiliśmy hipotezę, że mogą one wpływać na masę ciała, tkankę tłuszczową i inne czynniki. Znalezienie alternatywnych zastosowań słodkich białek ziemniaczanych w ściekach może być dobre dla środowiska i przemysłu, i również potencjalnie dla zdrowia. „

Dr Koji Ishiguro

Białka znajdujące się w słodkich ziemniakach mają działanie odchudzające u myszy

Naukowcy karmili trzy grupy myszy o wysokiej zawartości tłuszczu. Jedna z grup otrzymała białko peptydowe ze słodkich ziemniaków (SPP) w wysokim stężeniu, a inna grupa w niskim stężeniu.

Po 28 dniach naukowcy zważyli myszy i wykonali serię pomiarów. Zbadali masę wątroby i zmierzyli ich tkankę tłuszczową, poziom cholesterolu tłuszczowego i poziomy triglicerydów. Naukowcy zmierzyli także poziom leptyny i adiponektyny, które regulują metabolizm organizmu i odgrywają kluczową rolę w otyłości i zespole metabolicznym.

Myszy karmione wyższymi poziomami SPP miały istotnie niższą masę ciała i masę wątroby.

Te myszy miały również niższe poziomy cholesterolu i trójglicerydów, a także wyższe poziomy metabolitów, leptyny i adiponektyny.

Odkrycia sugerują, że SPP tłumi apetyt i kontroluje metabolizm lipidów u myszy.

Potrzebne są dalsze badania, aby zobaczyć, czy te same efekty dotyczą ludzi, ale dr Ishiguro mówi, że wyniki są „bardzo obiecujące”.

„Byliśmy zaskoczeni, że SPP obniżyło poziom cząsteczek tłuszczu u myszy i wydaje się, że bierze udział w kontrolowaniu cząsteczek hamujących apetyt, które są bardzo obiecujące, dostarczają nowych możliwości wykorzystania tych ścieków zamiast ich odrzucania. dla funkcjonalnego materiału spożywczego w przyszłości. ”

Dr Koji Ishiguro

Przeczytaj o korzyściach zdrowotnych słodkich ziemniaków.

Like this post? Please share to your friends: