Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak bezpiecznie spłukać oko

Gdy substancje chemiczne dostaną się do oka lub obcy obiekt utknie w jednym, ważne jest, aby działać szybko. W większości przypadków osoba powinna przepłukać obszar tak szybko, jak to możliwe.

Brud, pył, kurz i inne zabłąkane cząsteczki powinny zostać wypłukane z oczu, podobnie jak chemikalia i płyny ustrojowe, takie jak krew.

Płucając oczy, osoba powinna wezwać kogoś na pogotowie lub przygotować się do podjęcia natychmiastowej pomocy medycznej.

W tym artykule dowiesz się, jak przepłukać oczy bez powodowania dalszych uszkodzeń i jakie objawy mogą wskazywać na nagły wypadek medyczny.

Co robić

Stacja do przemywania oczu, aby spłukać oko

Oto instrukcje krok po kroku dotyczące przepłukiwania oka:

 • Rozpoznaj obcy obiekt: przedmiot w oku może być tak mały, że człowiek go nie zauważa. Objawy mogą obejmować zaczerwienienie, swędzenie, ból i inne rodzaje podrażnień. Jeśli osoba jest spryskana płynem ustrojowym lub substancją chemiczną, powinna wypłukać oko tak szybko, jak to możliwe.
 • Zidentyfikuj niezbędne materiały: W pobliżu może znajdować się rozwiązanie awaryjnego przemywania oczu, szczególnie gdy osoba znajduje się w laboratorium lub kuchni. Te rozwiązania można kupić online. Jeśli nie jest dostępny, osoba może używać czystej, pozbawionej zanieczyszczeń wody z kranu, węża lub prysznica. Niektóre miejsca pracy, szkoły i szpitale mają stanowiska do przemywania oczu.
 • Usuń soczewki kontaktowe. Jeśli to możliwe, należy to zrobić przed płukaniem oka. W przeciwnym razie soczewka kontaktowa mogłaby zatrzymać substancje chemiczne lub resztki, co pogorszyłoby objawy.
 • Znajdź właściwą pozycję. Zacznij od pochylenia głowy w dół, z uszkodzonym okiem w najniższym punkcie. Zapobiega to rozprzestrzenianiu się materiałów na przeciwne oko. Woda lub roztwór powinien płynąć z wewnętrznego oka do zewnętrznego rogu.
 • Przepłukać oko. Użyj płynu przez 10 do 15 minut. Trzymaj oko otwarte tak długo, jak to możliwe, pozwalając płynowi podróżować przez oko. Spoglądaj w górę, w dół i na boki, przepłukując oko, aby upewnić się, że pod powiekami nie uwięzione żadne substancje chemiczne ani gruz. Ciśnienie płynu powinno być stabilne, ale nie tak silne, aby bolało oko.

Osoba będzie prawdopodobnie zmoczyć podczas płukania oczu. Jeśli ktoś inny jest obecny, pomocne może być przekazanie osobie spłukującej ręcznik lub worek na śmieci, aby zapobiec wilgoci.

Wskazówki bezpieczeństwa

Po tym, jak osoba zaczerwieniła się z oka, powinna natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską. Jeśli przyczyną były substancje chemiczne, powinny one przynieść próbkę do lekarza w celu identyfikacji.

Może być konieczne dłuższe płukanie oka, w zależności od rodzaju zastosowanej substancji chemicznej. Czas płukania dla określonych chemikaliów obejmuje:

 • 15 do 20 minut dla umiarkowanych i ciężkich substancji drażniących i chemikaliów, które mogą powodować ostrą toksyczność po wchłonięciu przez skórę, takich jak kwas octowy, wybielacz i formaldehyd
 • 30 minut dla większości żrących substancji chemicznych, takich jak kwas siarkowy
 • 60 minut dla silnie zasadowych materiałów, takich jak wodorotlenek sodu, potasu lub wapnia

Środki do czyszczenia piekarników i spustów są również bardzo alkaliczne, a osoba może przepłukać oko przez wiele godzin, aby nie dopuścić do zapalenia się powierzchni oka.

Pierwsza pomoc oka

Jeśli jakikolwiek materiał przenika gałkę oczną, płukanie oka może spowodować dalsze uszkodzenia.

W takim przypadku należy poszukać pomocy medycznej w nagłych wypadkach i chronić oko, przykrywając je gazikiem lub styropianowym kubkiem.

Nie pocieraj oczu, nawet jeśli są swędzące lub bolesne, ponieważ może to wepchnąć przedmiot głębiej w oko.

Kiedy szukać pomocy w nagłych wypadkach

Człowiek z bolesnym okiem zastanawia się, jak spuścić oko

Każdy, kto doznał urazu oka, powinien szukać pomocy medycznej w nagłych przypadkach, nawet jeśli obszar ten przestaje boleć po zaczerwienieniu.

Następujące objawy wymagają również pomocy medycznej w nagłych wypadkach, gdy następują obrażenia oczu:

 • podwójne widzenie i inne zmiany w widzeniu
 • obrzęk oka
 • ból głowy
 • silny ból w oku

Skontaktuj się ze służbami ratunkowymi, jeśli metal, szkło lub inny przedmiot wystają z oka.

Perspektywy

Każdy, kto pracuje z narzędziami, chemikaliami lub płynami ustrojowymi, powinien zawsze nosić okulary ochronne. Jeśli wystąpi uraz, osoba powinna spłukać oko tak szybko, jak to możliwe, przez co najmniej 15 minut.

Po przepłukaniu oka skontaktuj się ze służbami ratunkowymi lub znajdź przejazd do szpitala. Jest to szczególnie ważne, gdy oko zostało wystawione na działanie chemikaliów.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: