Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak zarządzać cienką skórą

Skóra staje się cieńsza w miarę starzenia się osoby lub w wyniku uszkodzeń słonecznych, leków lub czynników związanych ze stylem życia. Zwykle nie jest on odwracalny, ale istnieje kilka sposobów ochrony skóry i zapobiegania powikłaniom.

Cienka skóra na rękach jest stosunkowo powszechna. Jednak, gdy osoba się starzeje, mogą również rozwinąć cienką, papierową skórę na rękach i nogach. Cienka skóra stłucza się łatwiej.

W tym artykule przyjrzymy się przyczynom cienkiej skóry, możliwym zabiegom i zapobieganiu oraz kiedy zobaczymy się z lekarzem.

Czym jest cienka skóra?

Starszy człowiek z cienką skórą na rękach

Skóra jest naturalnie cieńsza w niektórych częściach ciała. Skóra na powiekach ma tylko 0,5 milimetra (mm) grubości, podczas gdy skóra na piętach może mieć grubość do 4 mm.

Skórka składa się z trzech warstw, z których każda ma inną rolę:

 • Podskórna jest najbardziej wewnętrzną warstwą, zbudowaną z tkanki, tłuszczu i gruczołów potowych.
 • Skóra właściwa jest następną warstwą, która zawiera nerwy i dopływ krwi.
 • Naskórek jest najbardziej zewnętrzną warstwą skóry, która stanowi barierę dla brudu i bakterii.

Cienka skóra oznacza, że ​​naskórek nie jest tak gruby, jak powinien. Podskórna może również mieć mniej tłuszczu, co powoduje, że ta warstwa jest również cieńsza.

Sam cienka skóra nie powinna powodować żadnych problemów zdrowotnych. Jednak dana osoba może stwierdzić, że jej skóra ulega uszkodzeniu lub stłuczeniu.

Objawy cienkiej skóry

Jeśli dana osoba ma cienką skórę, może wyglądać bardziej przezroczysto i może wyraźniej widzieć żyły, kości lub ścięgna.

Cienka skóra może być łatwo uszkodzona. Po niewielkich obrażeniach dana osoba może zauważyć siniaki lub łzy.

Utrata tkanki tłuszczowej z podskórnej powoduje, że skóra staje się mniej pulchna lub pełna, przez co skóra wydaje się być cieńsza.

Przyczyny

Kobieta opalająca się na plaży, która może zwiększyć cienką skórę

Przyczyny przerzedzania się skóry obejmują:

 • Starzenie się jest najczęstszą przyczyną cienkiej skóry. Cienka skóra jest naturalną częścią starzenia się, wraz z bruzdami i zmarszczkami, mniejszą elastycznością skóry i suchą lub łatwo uszkodzoną skórą.
 • Światło słoneczne odgrywa znaczącą rolę w rozrzedzaniu skóry w czasie. Promienie UVA i UVB mogą zabijać lub uszkadzać komórki skóry.
 • Palenie i picie alkoholu przyspieszają starzenie się skóry i mogą z czasem przyczyniać się do przerzedzania skóry.
 • Kremy steroidowe mogą sprawić, że komórki w naskórku będą mniejsze. Lek może również wpływać na tkankę łączącą komórki skóry. Może to sprawić, że skóra będzie wyglądała na pomarszczoną lub luźną.
 • Inne leki mogą powodować przerzedzenie skóry jako efekt uboczny. Może się to zdarzyć w przypadku miejscowych sterydów, które ludzie stosują bezpośrednio na skórę. Ten lek ma zwykle postać kremu lub maści i jest stosowany w leczeniu chorób skóry, takich jak egzema.

Miejscowe sterydy mogą powodować jedynie przerzedzanie, jeśli dana osoba używa ich przez dłuższy czas. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcjami, jak korzystać z leku.

Skóra powinna powrócić do swojej zwykłej grubości, gdy osoba przestanie używać leku. Może to jednak zająć kilka tygodni, ponieważ odnowa komórek skóry wymaga czasu.

Leczenie

Nie ma możliwości odwrócenia przerzedzania się skóry. Jednak nawilżenie skóry może uczynić ją bardziej elastyczną i mniej podatną na pękanie.

Wszystko, co powoduje, że skóra jest zaczerwieniona lub rana, może ją uszkodzić. Osoba o cienkiej skórze może potrzebować jej ochrony przed uszkodzeniem. Na przykład powinni unikać kontaktu z ostrymi substancjami chemicznymi.

Osoba o cienkiej skórze może łatwiej znaleźć siniaki lub uszkodzenia skóry. Pomocna może być ochrona skóry przez noszenie długich rękawów i długich spódnic lub spodni.

Stosowanie kremów zawierających witaminę A, zwanych także retinolem lub retinoidami, może pomóc w zapobieganiu nadmiernemu pocienieniu skóry. Kremy Retinol są dostępne w drogeriach lub online jako produkty kosmetyczne.

Badania opublikowane w 2018 roku sugerują, że w niektórych przypadkach retinol może pomóc w normalizacji grubości skóry. Jednak należy go stosować ostrożnie i nie jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów skóry.

Chociaż nie ma jednoznacznych dowodów na to, że stosowanie boosterów kolagenu poprawia stan skóry lub pogrubia skórę, niektórzy ludzie uważają je za korzystne.

Zrównoważona dieta może wesprzeć ogólny stan zdrowia. Obejmują dużo owoców i warzyw, pełnych ziaren i białek.

Witamina E, znajdująca się w żywności, takiej jak migdały i awokado, może również wspomagać zdrowie skóry. Tłuszcze zawarte w tych produktach mogą pomóc w utrzymaniu elastyczności skóry.

Picie wystarczającej ilości wody pomaga utrzymać nawilżenie skóry. Sucha skóra może być łatwiej podrażniona lub uszkodzona i często jest mniej elastyczna.

Zapobieganie

krem nawilżający używany ze szklanej doniczki

Nie można uniknąć oznak starzenia. Drobne linie i zmarszczki oraz skóra, które stają się cieńsze i bardziej suche, pojawiają się naturalnie wraz z wiekiem. Jednak może być możliwe zmniejszenie lub spowolnienie niektórych widocznych oznak starzenia się.

Możliwe jest zapobieganie niektórym związkom związanym z wiekiem, chroniąc skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, regularnie nawilżając skórę i nie paląc.

Promieniowanie UV ze słońca jest jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry. Chroń skórę przed słońcem poprzez:

 • filtr przeciwsłoneczny o współczynniku zużycia SPF 30 lub wyższy, który chroni przed promieniowaniem UVA i UVB
 • siedząc w cieniu lub spędzając czas w pomieszczeniu podczas najgorętszej części dnia
 • noszenie długich rękawów i długiej spódnicy lub spodni
 • wybierając kapelusz, który ociepli szyję i twarz

Nawilżanie skóry może pomóc w zapobieganiu suchości i uszkodzeniom. To dlatego, że zatrzymuje wodę przed opuszczeniem skóry. Nawilżona skóra jest bardziej elastyczna i zdrowsza.

Alkohol również wysusza skórę, więc unikaj nadmiernego picia. Picie szklanki wody pomiędzy napojami alkoholowymi może pomóc osobie utrzymać nawodnienie.

Kiedy iść do lekarza

Zwykle nie ma potrzeby wizyty u lekarza w przypadku cienkiej skóry, która jest spowodowana starzeniem i nie powoduje żadnych problemów zdrowotnych. Jeśli dana osoba odkryje, że często siniaczą lub uszkadzają jej skórę, mogą poprosić o poradę lekarską.

Niektóre leki mogą powodować cienką skórę. Lekarz może doradzić, czy przerwać stosowanie leku i zaproponować możliwe alternatywy.

Jeśli przerzedzenie skóry nie ma widocznej przyczyny, uzyskanie porady lekarskiej może pomóc. Możliwe, że czynniki związane ze stylem życia, takie jak ekspozycja na światło słoneczne lub palenie, sprawiły, że skóra się rozrzedziła.

Specjalne traktowanie nie jest dostępne dla cienkiej skóry, więc zapobieganie jest najlepszą opcją. Ochrona skóry przed działaniem promieni słonecznych i utrzymywanie nawilżonej skóry może pomóc w uniknięciu dalszego ścienienia skóry.

Wybraliśmy powiązane produkty w oparciu o jakość produktów i wyszczególniliśmy ich wady i zalety, aby pomóc Ci ustalić, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza. Współpracujemy z niektórymi firmami, które sprzedają te produkty, co oznacza, że ​​Healthline UK i nasi partnerzy mogą otrzymać część przychodów, jeśli dokonasz zakupu za pomocą linku (ów) powyżej.

Like this post? Please share to your friends: