Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: [email protected]

Rak: Żywność „ultra przetworzona” może zwiększać ryzyko

Duże badanie sugeruje, że zwiększone spożycie ultra-przetworzonej żywności – takiej jak napoje gazowane i napoje słodzone, makaron instant, pakowane przekąski i niektóre odtworzone mięsa – może być powiązane z proporcjonalnym wzrostem ryzyka zachorowania na raka.

przetworzone produkty spożywcze na stole

Jednak w swoim raporcie z ustaleń, które zostały niedawno opublikowane przez naukowców z uniwersytetów w Paryżu, Francji i São Paulo w Brazylii, należy pamiętać, że odkrycie pochodzi z badania obserwacyjnego i że teraz należy przeprowadzić dalsze badania, aby to potwierdzić.

Badania obserwacyjne nie mają na celu wykazania przyczyny i skutku – ale mogą dostarczyć wgląd w powiązania między zmiennymi, takimi jak dieta i choroba.

W tym przypadku naukowcy przeanalizowali dietę i zdrowie 105 000 osób w średnim wieku w badaniu kohortowym NutriNet-Santé. Uczestnicy podali informacje na temat ich typowego spożycia tysięcy różnych produktów spożywczych.

Naukowcy odkryli, że na każde 10-procentowe zwiększenie proporcji spożywanych ultra-przetworzonych pokarmów ryzyko zachorowania na raka było o 12% wyższe.

Dalsza analiza wykazała 11-procentowy wzrost ryzyka raka piersi, ale nie ma istotnego związku ze zwiększonym ryzykiem raka prostaty lub raka jelita grubego.

„Jako światowy spożywania wysoko przetworzonej żywności wzrasta,” Raport Martin Lajous i Adriana Monge, z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Meksyku, w połączonej redakcji, „zrozumienie wpływu na zdrowie tych pokarmów stało się właściwe i terminowe temat. „

Z nowych odkryć zauważają, że chociaż oferują „wstępny wgląd w możliwy związek między ultra-przetworzoną żywnością a rakiem […], daleko nam do zrozumienia pełnego wpływu przetwarzania żywności na zdrowie i dobre samopoczucie. . „

Wysokie wskaźniki zachorowalności na raka i ultra-przetworzonej żywności

Najnowsze dane liczbowe na całym świecie wskazują, że w 2012 r. Było 14,1 miliona nowych przypadków raka, a do 2035 r. Liczba ta wzrośnie do 24 milionów.

W Stanach Zjednoczonych – gdzie rak jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci – American Cancer Society (ACS) szacuje, że w 2018 r. Będzie około 1,7 miliona nowo zdiagnozowanych przypadków raka i ponad 609 000 zgonów na tę chorobę.

Według ACS można zapobiec co najmniej 42 procentom nowo zdiagnozowanych przypadków raka. Należą do nich 19 procent, w których palenie jest główną przyczyną, a 18 procent, które wynikają z połączenia czynników, w tym „złego odżywiania”.

W swoim nowym opracowaniu naukowcy przytaczają dowody sugerujące, że wiele krajów przesuwa się w stronę większej konsumpcji „żywności ultra-przetworzonej” lub żywności, która przeszła kilka „fizycznych, biologicznych i / lub chemicznych procesów”.

Szereg ankiet – w tym niektóre wykonane w USA, Europie, Brazylii, Kanadzie i Nowej Zelandii – ujawniło, że 25-50% dziennego spożycia energii pochodzi z żywności ultra-przetworzonej, takiej jak napoje gazowane, pakowane przekąski i wypieki, gotowe posiłki, słodkie zboża i odtworzone mięsa.

Konieczność zbadania łącza

Naukowcy sugerują, że należy badać konsekwencje zdrowotne tego trendu, ponieważ ultra-przetworzona żywność ma wiele cech, które mogą powodować choroby.

Na przykład, są one wyższe w dodatku cukru i soli, jak również tłuszczu całkowitego i tłuszczów nasyconych, i są one niższe w błonniku i witaminach.

Innym problemem jest to, że z powodu kontaktu z materiałami opakowaniowymi, ultra przetworzona żywność może zostać skażona potencjalnie szkodliwymi substancjami.

Ponadto, te produkty spożywcze zawierają dodatki, które, mimo że zostały zatwierdzone do stosowania w żywności, pozostają kontrowersyjne, ponieważ niektóre badania na zwierzętach i komórkach sugerują, że mogą powodować raka. Dodatki te obejmują przetworzony dodatek azotynowy mięsa i biały ditlenek tytanu w postaci pigmentu spożywczego.

Badanie skutków zdrowotnych ultra-przetworzonej żywności to stosunkowo nowa dziedzina. Niektóre badania podniosły możliwość, że mogą być powiązane z wyższym ryzykiem otyłości, wysokiego ciśnienia krwi i wysokiego poziomu cholesterolu, ale mocne dowody są „nadal bardzo rzadkie”.

Autorzy piszą, że zgodnie z ich wiedzą, ich badanie obserwacyjne „jest pierwszym, który zbadał i podkreślił wzrost ryzyka ogólnego – a konkretnie raka piersi związanego z ultra-przetworzonym przyjmowaniem pokarmu.”

Szczegółowa klasyfikacja żywności

W ramach swoich badań naukowcy przeanalizowali dane od osób, które wypełniły kwestionariusze dotyczące żywności, którą spożywały w ciągu 24 godzin co najmniej dwa razy. Zebrane dane pozwoliły im zmierzyć typowe spożycie 3300 różnych pokarmów.

Częstość występowania raka mierzono średnio przez 5 lat. Dane zostały zaczerpnięte z informacji o raportach uczestników i zostały sprawdzone pod kątem dokumentacji medycznej i krajowych baz danych.

Naukowcy podzielili żywność na cztery grupy, zgodnie z „zakresem i celem przemysłowego przetwarzania żywności”.

Żywność ultra przetworzona to taka, która zgodnie z systemem klasyfikacji stosowanym w badaniu przechodzi najbardziej przemysłowe przetwarzanie żywności.

W opracowaniu przedstawiono długą listę ultra-przetworzonych produktów spożywczych, w tym: nuggets ryb; pakowane słodkie i pikantne przekąski; pakowane pieczywo; produkty mięsne odtworzone za pomocą azotynów lub innych niesolnych konserwantów; i żywności „wyprodukowanej przeważnie, lub w całości z cukru, olejów i tłuszczów.”

Niektóre przykłady substancji dodawanych podczas przemysłowego przetwarzania obejmują środki smakowe, barwniki, środki pochłaniające wilgoć, emulgatory i sztuczne słodziki. Często są one dodawane do „naśladowania właściwości sensorycznych” lub do „ukrywania niepożądanych cech”.

Brak związku raka z mniej przetworzoną żywnością

Na drugim końcu spektrum produktów znajdują się podstawowe produkty, takie jak „owoce, warzywa, rośliny strączkowe, ryż, makaron, jaja, mięso”, które zostały poddane minimalnej obróbce lub nie zostały poddane obróbce. Są one zazwyczaj „świeże lub suszone, mielone, schłodzone, zamrożone, pasteryzowane lub fermentowane”.

W międzyczasie mniej przetworzonej żywności, która obejmuje „warzywa w puszkach z dodatkiem soli, suszone owoce pokryte cukrem” i mięso, które zostało „zachowane tylko przez solenie”, a także „sery i świeżo wykonane nieopakowane chleby”.

W badaniu nie stwierdzono istotnego związku między rakiem a spożywaniem mniej przetworzonej żywności oraz niższym ryzykiem ogólnego raka i raka piersi z przyjmowaniem świeżej i minimalnie przetworzonej żywności.

Pochwalając badaczy za szczegółowe dane, które przeanalizowali i zgromadzili na temat diety i raka, a także dokonali wielu analiz statystycznych, które przeprowadzili, Lajous i Monge zauważają jednak, że „interesujące wyniki wymagają replikacji i dalszego udoskonalenia”.

Podkreślają również, że chociaż system klasyfikacji żywności zastosowany w badaniach „może być przydatny do celów opisowych i do powielania”, to niekoniecznie dostarcza tego rodzaju szczegółów, które są przydatne dla konsumentów i decydentów.

Lajous i Monge podsumowują:

„Należy dołożyć starań, aby przekazać szeroką opinię siłę i ograniczenia tej najnowszej analizy oraz zwiększyć wiedzę społeczeństwa na temat złożoności związanej z badaniami żywieniowymi w wolnych populacjach żywych”.

Like this post? Please share to your friends: