Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Olejki eteryczne na ból gardła: cytryna, mięta pieprzowa i inne

Ból gardła zwykle ustępuje bez leczenia. Jednak leki dostępne bez recepty nie zawsze są skuteczne w leczeniu bólu gardła, a ból gardła może trwać kilka dni. Olejki eteryczne to alternatywne podejście, które może przynieść ulgę w bólu gardła.

Olejki eteryczne są wytwarzane z liści, kwiatów lub korzeni konkretnych roślin. Poprzez proces znany jako destylacja, olejki eteryczne są ekstrahowane jako wysoce skoncentrowana postać rośliny. Zawierają wiele oryginalnych właściwości leczniczych roślin.

Olejki eteryczne mają długą historię stosowania w medycynie alternatywnej do leczenia chorób tak różnorodnych jak schorzenia skóry czy depresja. W tym artykule przyjrzymy się 10 olejkom eterycznym, które mogą być pomocne w leczeniu bólu gardła.

Dziesięć olejków eterycznych na ból gardła

Następujące olejki eteryczne mogą pomóc w bólu gardła:

1. Mięta pieprzowa

olejki eteryczne, takie jak mięta pieprzowa, są dobre na ból gardła

Mięta pieprzowa jest jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych do leczenia bólu gardła. W badaniu z 2013 r. Znaleziono olejek miętowy o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych przeciwko patogenom, które dostają się do organizmu przez usta.

Nowsze badania sugerują, że olejek z mięty pieprzowej działa również jako środek przeciwbakteryjny, co oznacza, że ​​może pomóc w walce z bakteriami. Mięta zawiera także mentol, który jest podstawowym składnikiem wielu leków na ból gardła, takich jak tabletki do ssania.

2. Lawenda

Przegląd z 2005 r. Sugerował, że lawenda ma właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Te właściwości mogą wspierać lawendę jako leczenie bólu gardła.

3. Echinacea

Przegląd z 2007 roku dowodził, że części rośliny Echinacea mogą pomóc w leczeniu objawów przeziębienia. Olejek eteryczny pochodzi z rośliny Echinacea i może przynieść podobne korzyści.

4. Eukaliptus

Eukaliptus jest szeroko stosowany w kosmetykach, czyszczeniu i medycynie alternatywnej. Badania wykazały, że olej z liści eukaliptusa jest antybakteryjny. Niektóre badania sugerowały nawet jego stosowanie jako naturalnego antybiotyku w leczeniu zakażeń.

5. Imbir

Imbir jest powszechnym składnikiem wielu różnych kuchni. Jest również szeroko stosowany w medycynie alternatywnej, szczególnie w leczeniu problemów żołądkowo-jelitowych, takich jak nudności i wymioty.

Badania sugerują, że imbir ma właściwości przeciwzapalne, które mogą być również pomocne w leczeniu bólu gardła.

6. Cytryna

Wiele leków na gardło, w tym pastylki do ssania gardła, są aromatyzowane cytryną. Badanie przeprowadzone w 2017 r. Wykazało, że olejki eteryczne z cytryny mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwutleniające, co może pomóc w leczeniu bólu gardła i zapobieganiu infekcjom.

7. Tymianek

Badania z lat 2008 i 2014 wykazały, że olejki eteryczne tymianku mają silne właściwości przeciwdrobnoustrojowe, co może pomóc w zwalczaniu szkodliwych patogenów. Tymianek może być przydatny w leczeniu bólu gardła spowodowanego infekcjami bakteryjnymi.

8. Gorzka pomarańcza

Gorzka pomarańcza była wcześniej stosowana jako suplement diety, aby wspomóc odchudzanie. Jedno z badań sugerowało, że może również mieć właściwości przeciwdrobnoustrojowe i przeciwutleniające, które mogą pomóc złagodzić ból gardła.

9. Drzewo herbaciane

Olejek z drzewa herbacianego jest najczęściej stosowany w produktach do pielęgnacji skóry, ale może również być przydatny w leczeniu bólu gardła. W badaniu z 2013 r. Stwierdzono, że oleje z drzewa herbacianego mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, które chronią przed patogenami, które dostają się do organizmu przez usta.

10. Sage

Wykazano, że kombinacja echinacei i szałwii łagodzi dyskomfort związany z bólem gardła. Gdy są używane jako olejki eteryczne, mogą mieć ten sam efekt.

Jak stosować olejki eteryczne

Olejki eteryczne można stosować aromatycznie, rozpraszając je w powietrzu lub rozcieńczając olejem nośnikowym i nakładając miejscowo, ale nigdy nie powinny być spożywane.

Aromatyczne zastosowania

olejki eteryczne na ból gardła można rozproszyć przed wdychaniem

Olejki eteryczne mogą być stosowane aromatycznie, co oznacza, że ​​osoba je wdycha. Można to zrobić na kilka różnych sposobów, w tym:

  • Używanie dyfuzora pokojowego do rozprowadzania olejku eterycznego w otaczającym powietrzu.
  • Do miski wrzuć do 7 kropli olejku na 2 szklanki wrzącej wody, kładąc ręcznik na głowie i wdychając parę.
  • Dodanie do 3 kropli olejku na bawełnianą kulkę lub szmatkę i wdychanie oparów.
  • Dodawanie olejków eterycznych do środków czyszczących do powierzchni gospodarstwa domowego lub ładunku prania.

Ludzie powinni być bardzo ostrożni w używaniu olejków eterycznych wokół dzieci i zwierząt domowych. Wiele olejków eterycznych jest toksycznych lub śmiertelnych dla zwierząt domowych, a zwłaszcza dla kotów.

Miejscowe zastosowania

Wymieszaj kilka kropli olejku z olejem nośnikowym, takim jak rozgrzany orzech kokosowy lub olej ze słodkich migdałów, i nałóż bezpośrednio na zewnątrz gardła. Delikatne masowanie obszaru ułatwi wchłanianie.

Zaleca się rozpoczęcie od 1 lub 2 kropli przed zwiększeniem dawki. Pomoże to zapobiec niepożądanym reakcjom skórnym, takim jak wysypka lub swędzenie.

Ryzyka

Należy zauważyć, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie monitoruje ani nie reguluje jakości olejków eterycznych. Oznacza to, że nie zawsze można dokładnie określić, jakich składników użyli producenci. Z tego powodu ludzie powinni kupować oleje z renomowanego źródła.

Ludzie powinni zawsze zrobić plastry testowe przed użyciem olejków na ich ciele, ponieważ mogą one mieć reakcję alergiczną. Aby wykonać łatkę testową, nałóż kroplę wielkości rozcieńczonego oleju na ramieniu wewnętrznym. Jeśli po 24 godzinach nie wystąpi reakcja, olej jest bezpieczny w użyciu.

Olejki eteryczne są silnie skoncentrowane i powinny być stosowane tylko w małych ilościach. Nawet w małych dawkach nie są całkowicie bezpieczne i mogą powodować niepożądane skutki uboczne, w tym:

  • reakcje alergiczne
  • podrażnienie skóry (w przypadku stosowania miejscowego)
  • wrażliwość na słońce
  • przyspieszone tętno
  • duszność

Jeśli ktokolwiek odczuje jakiekolwiek niepożądane skutki uboczne, powinien przestać używać olejków eterycznych i porozmawiać z lekarzem.Każdy, kto przyjmuje leki, powinien również porozmawiać z lekarzem, aby sprawdzić, czy olejki eteryczne będą reagować z lekami.

Nie jest jasne, czy wiele olejków eterycznych jest bezpiecznych dla kobiet w ciąży i dzieci.

Na wynos

Olejki eteryczne są obiecującą alternatywą dla leków dostępnych bez recepty w leczeniu bólów gardła. Jednak potrzebne są dowody wyższej jakości, aby wesprzeć użycie i skuteczność olejków eterycznych.

Olejki eteryczne są często mylone jako pozbawione ryzyka formy terapii. Należy pamiętać, że są one wysoce skoncentrowanymi substancjami i mogą mieć niepożądane skutki uboczne.

PLMedBook