Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Rak piersi i wkładka Mirena: Jaki jest związek?

Mirena to hormonalne urządzenie wewnątrzmaciczne. Podobnie jak inne hormonalne wkładki, uwalnia lewonorgestrel, syntetyczną formę naturalnie występującego hormonu progesteronu.

Progesteron często stymuluje raka piersi. W związku z tym pojawiło się pytanie o związek między rakiem piersi a hormonalnymi IUD, w szczególności Mireną.

Szybkie fakty dotyczące raka piersi i systemu Mirena

  • Mirena jest stosowana długoterminowo i może zapobiegać ciąży nawet do 5 lat.
  • Istnieją różne doniesienia o związku między stosowaniem Mireny i rakiem piersi.
  • Inne marki hormonalnych IUD na rynku mają podobne ostrzeżenia jak Mirena o raku piersi. Wszyscy odnotowują badania, ale stwierdzają, że nie ma żadnych ostatecznych dowodów.
  • Mirena jest tylko jedną z opcji długoterminowej kontroli urodzeń. Jeśli kobiety mają obawy związane ze zdrowiem na temat ich stosowania, przed podjęciem decyzji powinny porozmawiać z lekarzem i poruszyć wszelkie obawy.

Wkładka Mirena

IUD Mirena działa poprzez zagęszczanie szyjki macicy, która zatrzymuje plemniki przed dotarciem do jaj uwolnionych z jajników. Łagodzi również ściany macicy, co oznacza, że ​​u niektórych kobiet owulacja jest tłumiona.

Co mówią badania na temat związku ze zwiększonym ryzykiem raka piersi?

Mirena IUD - Image credit: Sarahmirk, (2016, 8 grudnia). </ Br>„></p> <p align=Najnowsza ulotka informacyjna zawierająca informacje wskazuje na potencjalne ryzyko dla kobiet. Stwierdza, że ​​kobiety:

„którzy obecnie chorują na raka piersi lub są podejrzani o raka piersi, nie powinni stosować hormonalnej antykoncepcji, ponieważ niektóre raki piersi są wrażliwe na hormony”.

Twórcy Mirena zauważają ponadto, że badania nad zwiększonym ryzykiem nie są jednoznaczne.

Badania mówią, że nie ma połączenia

Mirena istnieje na rynku od ponad 15 lat, a dalsze badania są nadal potrzebne, aby dostarczyć rozstrzygającej odpowiedzi na temat jej związku z rakiem piersi.

Jedno z wcześniejszych badań dotyczących związku między produktem Mirena a rakiem piersi miało miejsce w 2005 r. I zostało opublikowane w czasopiśmie. Wyniki tego badania nie sugerowały żadnego związku między stosowaniem Mireny a ryzykiem raka piersi.

Inne badanie z 2011 r. Opublikowane w czasopiśmie również nie wykazało zwiększonego ryzyka raka sutka u kobiet stosujących system Mirena.

Badania mówią, że istnieje link

Badanie obserwacyjne z 2014 r. Dotyczyło kobiet w wieku 30-49 lat z Finlandii, które stosowały system Mirena do kontrolowania ciężkich krwawień menstruacyjnych. Odkryli, że Mirena zmniejszyła ryzyko raka endometrium, jajnika, trzustki i płuc. Jednak wiązało się to z większą częstością występowania raka piersi.

Duże badanie z 2015 r., Odnotowane w czasopiśmie, również znalazło związek między zwiększonym ryzykiem raka piersi a używaniem Mireny.

Raport z 2016 r., Uzgodniony z wcześniejszymi ustaleniami, że kontrola urodzeń z udziałem progestagenów wiązała się z większą częstością występowania raka piersi. Ale naukowcy zauważyli, że większość badań była ograniczona wielkością próbek.

Potrzeba więcej badań, aby potwierdzić te odkrycia i lepiej zrozumieć, jak syntetyczny progesteron wpływa na kobiety i jak lekarze mogą używać tych informacji podczas przepisywania środków antykoncepcyjnych, zawierających syntetyczny progesteron.

Nowszy raport opublikowany wcześniej w 2017 r. W raporcie, że jakakolwiek zależność między rakiem piersi a hormonalną antykoncepcją jest stosunkowo niewielka, a korzyści płynące ze stosowania środków antykoncepcyjnych przeważają nad ryzykiem.

Rak piersi i inne IUD

IUD wymaga więcej badań

Wydaje się, że nie ma żadnych badań wskazujących na zwiększone ryzyko raka sutka związane z korzystaniem z wkładki ParaGard. Jeśli kobiety chcą całkowicie uniknąć hormonalnej kontroli urodzeń, ParaGard może być dla nich lepszym rozwiązaniem.

Kilka badań, w tym niedawny raport w czasopiśmie, donosi o zwiększeniu zapadalności na raka piersi u kobiet, stosując hormonalną doustną kontrolę urodzeń.

W badaniu przeprowadzonym w 2017 r. Dokonano przeglądu danych z 12 oddzielnych badań hormonalnej kontroli stężenia estradiolu i progesteronu zawierających hormonalną kontrolę urodzeń u kobiet w wieku od 19 do 40 lat.

Naukowcy odkryli, że ryzyko raka piersi zwiększyło się dzięki ekspozycji hormonalnej. Ale zauważyli, że ich wyniki dotyczą wyłącznie hormonalnej kontroli urodzeń, którą badali, i nie byli świadomi zwiększonego ryzyka związanego z innymi hormonalnymi metodami kontroli urodzeń.

Poziom hormonów zależy od produktu, dlatego ważne jest, aby kobiety omawiały swoje wątpliwości z lekarzem, aby określić, czy ryzyko przewyższa korzyści.

Na wynos

Kontrola urodzeń jest osobistym wyborem. Chociaż niektóre metody mogą być bardziej niezawodne niż inne, ważne jest, aby kontrola urodzeń była zawsze używana prawidłowo. Co więcej, najważniejsze jest, aby kobiety wybierały coś, co jest skuteczne i idealne dla ich życia.

Podejmując decyzję, najlepszym sposobem działania kobiety jest porozmawianie z lekarzem o wszelkich obawach, jakie może ona mieć, aby ustalić, jaka jest dla niej najlepsza opcja.

Like this post? Please share to your friends: