Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy zapalenie oskrzeli jest zakaźne?

Zapalenie oskrzeli jest stanem wpływającym na płuca i drogi oddechowe. Jest to zapalenie oskrzeli, które są głównymi kanałami oddechowymi w płucach. W niektórych przypadkach zapalenie oskrzeli może być zakaźne.

Przy ustalaniu, czy zapalenie oskrzeli jest zakaźne, pomaga zrozumieć różne rodzaje choroby.

Transmisja

kobieta boi się schwytać chorobę partnera

Istnieją dwa różne rodzaje zapalenia oskrzeli, ostre i przewlekłe. W większości przypadków ostre zapalenie oskrzeli jest spowodowane przez wirusa. Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest rodzajem przewlekłej choroby płuc.

Osoby z przewlekłą postacią zapalenia oskrzeli mogą również dostać ostre zapalenie oskrzeli poprzez wystawienie na działanie wirusa. Kaszel jest częstym objawem obu typów.

Osoba z ostrym zapaleniem oskrzeli może być zakaźna, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy.

We wczesnych stadiach często trudno jest określić, czy kaszel jest spowodowany zapaleniem oskrzeli, czy jakimś innym stanem. Jako takie, najlepiej jest, aby osoba założyła, że ​​są zaraźliwe.

Zazwyczaj ludzie są najbardziej zaraźliwi we wczesnych stadiach choroby.

Jak przenoszone jest zapalenie oskrzeli?

Wirus oskrzeli może być przenoszony z osoby na osobę, gdy są one blisko siebie.

Jeśli osoba z zapaleniem oskrzeli kaszle lub kicha, zainfekowane kropelki wylatują w powietrze i lądują na powierzchniach.

Te zainfekowane cząsteczki mogą zainfekować inną osobę i wywołać zapalenie oskrzeli, jeśli wejdą w kontakt z:

 • nos
 • usta
 • drogi oddechowe

Późne objawy

W wielu przypadkach ostrego zapalenia oskrzeli objawy takie jak trwający kaszel mogą utrzymywać się długo po ustaniu infekcji. W rzeczywistości kaszel może przetrwać kilka tygodni później.

Gdy infekcja zniknie, zapalenie oskrzeli nie jest już zakaźne. Ważne jest jednak, aby ludzie utrzymywali dobrą higienę i regularnie myli ręce.

Rodzaje

Głównym objawem zapalenia oskrzeli jest uporczywy kaszel. Głównym objawem zapalenia oskrzeli jest uporczywy, zwykle mokry kaszel, który zawiera dużo śluzu. Pojawia się mokry kaszel, ponieważ drogi oddechowe uległy stanowi zapalnym i wytwarzają w odpowiedzi śluz.

Główne różnice pomiędzy ostrym i przewlekłym zapaleniem oskrzeli wyjaśniono poniżej.

Ostre zapalenie oskrzeli

Ostre zapalenie oskrzeli definiuje się jako krótkotrwałe zapalenie płuc i dróg oddechowych, zwykle trwające krócej niż 3 tygodnie. Ostre zapalenie oskrzeli występuje najczęściej u osób starszych, niemowląt i małych dzieci.

Wirus zazwyczaj powoduje ostre zapalenie oskrzeli, co zwiększa prawdopodobieństwo, że dana osoba rozwinie chorobę w miesiącach zimowych, kiedy infekcje wirusowe są częstsze.

W przypadku ostrego zapalenia oskrzeli objawy mogą być podobne do objawów przeziębienia lub grypy. Z tego powodu jest często nazywany „chłodem w klatce piersiowej”. Oprócz kaszlu objawy mogą obejmować:

 • bolesność klatki piersiowej
 • bóle głowy
 • zmęczenie
 • bóle mięśni
 • ból gardła

Przewlekłe zapalenie oskrzeli

ręka z papierosem

W przeciwieństwie do ostrej zmiany, przewlekłe zapalenie oskrzeli jest diagnozowane, gdy objawy:

 • są w toku
 • trwały co najmniej 3 miesiące w ciągu jednego roku
 • występowały przez 2 kolejne lata

Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest jednym z wielu stanów zwanych również przewlekłą obturacyjną chorobą płuc lub POChP.

Jeśli objawy zapalenia oskrzeli są obecne i utrzymują się przez ponad 3 kolejne tygodnie, wymagana jest diagnoza medyczna. Ta diagnoza pomaga lekarzowi ustalić, czy stan jest przewlekłym zapaleniem oskrzeli.

W przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli objawy częściej obejmują:

 • długotrwały kaszel ze znaczącą produkcją śluzu i plwociny
 • trwająca duszność
 • historia POChP
 • historia palenia

Ponieważ objawy zapalenia oskrzeli mogą być podobne do szeregu innych chorób, specjalista medyczny będzie musiał zdiagnozować stan, aby leczyć go prawidłowo.

Przyczyny

Szereg różnych czynników może powodować ostre lub przewlekłe zapalenie oskrzeli. Przyczyny obu rodzajów zapalenia oskrzeli są omówione poniżej.

Wirus i bakterie

Ostre zapalenie oskrzeli jest zwykle spowodowane infekcją wirusową, podobną do wirusów wywołujących przeziębienie i grypę, co oznacza, że ​​ostre zapalenie oskrzeli może być zakaźne.

Rzadko, infekcje bakteryjne są przyczyną.

Czynniki środowiskowe

Niektóre czynniki środowiskowe mogą zwiększać szanse na rozwój ostrego zapalenia oskrzeli. Te stany powodują zapalenie dróg oddechowych i powodują, że płuca są bardziej podatne na infekcje.

W miarę możliwości najlepiej unikać następujących czynników drażniących:

 • Zanieczyszczenie powietrza: znane również jako smog.
 • Silne chemikalia: wdychanie może podrażnić płuca i drogi oddechowe.
 • Dym tytoniowy: osoba paląca zwiększa nie tylko własne szanse na rozwój zarówno ostrego i przewlekłego zapalenia oskrzeli, ale także ryzyko dla tych, którzy wdychają bierne palenie wokół nich.
 • Inne czynniki środowiskowe: inne czynniki, które rozpalają drogi oddechowe to kurz, dym i duże pożary.

Zapobieganie

Istnieje kilka kroków, które ludzie mogą podjąć, aby uniknąć lub zmniejszyć ryzyko rozwoju zarówno ostrego, jak i przewlekłego zapalenia oskrzeli. Obejmują one:

matka pomagająca córce myć ręce

 • Rzucenie palenia: Konieczne jest podjęcie kroków w celu rzucenia palenia i uniknięcia biernego palenia. Palenie osłabia układ odpornościowy, utrudniając zwalczanie zakażeń. Rzucenie palenia jest najlepszą rzeczą, jaką osoba może zrobić, aby poprawić stan zdrowia płuc.
 • Unikanie zanieczyszczenia: Unikanie obszarów o wysokim poziomie zanieczyszczenia powietrza, pyłu lub oparów może pomóc zmniejszyć ryzyko zapalenia oskrzeli i innych chorób płuc, takich jak astma.
 • Noszenie maski: maska, która zakrywa zarówno usta, jak i nos, może pomóc w zapobieganiu ekspozycji na środki drażniące dla płuc i zmniejszyć zapalenie dróg oddechowych.
 • Zaszczepienie: w większości przypadków ludzie powinni otrzymać coroczne szczepienia przeciwko grypie, a także rutynowe szczepienia na zapalenie płuc i krztusiec. Zapobieganie infekcjom płuc pozwala ludziom zdrowiej przez cały rok.
 • Mycie rąk: Regularne mycie rąk oraz utrzymywanie czystych powierzchni może pomóc w zapobieganiu infekcjom innych osób przez wirusy.

Leczenie

Leczenie zapalenia oskrzeli może być różne w zależności od tego, czy jest ostre czy przewlekłe.

Leczenie ostrego zapalenia oskrzeli

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), antybiotyki nie są stosowane w leczeniu ostrego zapalenia oskrzeli, ponieważ jest spowodowane przez wirusa, a antybiotyki działają tylko przed infekcjami bakteryjnymi.

W większości przypadków ostrego zapalenia oskrzeli stan minie w ciągu kilku tygodni.

Zalecane zabiegi obejmują:

 • dużo płynów
 • duzo odpoczynku
 • zimny nawilżacz mgły, aby złagodzić twój kaszel
 • para z prysznica lub miski z gorącą wodą
 • dostępne bez recepty leki zalecane przez lekarza

Palenie może zaostrzyć twoją chorobę, pogorszyć objawy i wydłużyć powrót do zdrowia. Jeśli to możliwe, ważne jest, aby zmniejszyć lub rzucić palenie.

Leczenie przewlekłego zapalenia oskrzeli

Niestety, przewlekłe zapalenie oskrzeli nie jest znane. Zamiast tego możliwości leczenia przewlekłego zapalenia oskrzeli obejmują opanowanie i zmniejszenie objawów.

Zmiany w stylu życia są często zalecane w celu kontrolowania objawów przewlekłego zapalenia oskrzeli. Należą do nich zapewnienie jeść zdrową dietę i ćwiczenia tolerowane.

Rehabilitacja płucna może być także przydatna dla wielu osób z przewlekłym zapaleniem oskrzeli. W niektórych przypadkach lekarze zalecają leki. Mogą one przybrać różne formy, w tym:

 • inhalatory i zabiegi oddechowe
 • leki mukolityczne
 • steroidy
 • leki rozszerzające oskrzela

Mukolityczne leki rozrzedzają śluz, podczas gdy leki rozszerzające oskrzela pomagają otworzyć drogi oddechowe. Steroidy pomagają leczyć stany zapalne.

Utrzymanie uwodnienia ma również kluczowe znaczenie w leczeniu zapalenia oskrzeli. Dobre przyjmowanie płynów zmniejsza wydzieliny, dzięki czemu łatwiej jest kaszleć.

Ważne jest, aby zasięgnąć porady lekarza, rozważając możliwości leczenia ostrego i przewlekłego zapalenia oskrzeli. Będą w stanie dostarczyć zalecenia, które są najlepsze dla ogólnego stanu zdrowia danej osoby i wszelkich istniejących wcześniej warunków.

Like this post? Please share to your friends: