Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Łupina kostnego: Objawy i leczenie

Zaburzenie kostne mięśni jest stanem, w którym tkanka kostna tworzy się wewnątrz mięśnia lub innej tkanki miękkiej po urazie. Ma tendencję do rozwoju u młodych dorosłych i sportowców, którzy częściej doświadczają urazów.

W większości przypadków mięśniowe zapalenie mięśni występuje w dużych mięśniach ramion lub nóg.

Przyczyny

Uraz sportowy może powodować kostnienie mięśni

Zaburzenia kostne związane z mięśniami mięśniowymi zwykle występują, gdy osoba doznała pojedynczego urazu, takiego jak utrzymywanie trafienia podczas gry w piłkę nożną lub piłkę nożną, co powoduje głębokie siniaki mięśni.

Może się również zdarzyć, gdy występuje powtarzające się uszkodzenie tego samego obszaru, na przykład w udach jeźdźców. Bardzo rzadko po podaniu silnego napięcia mięśniowego może wystąpić kostnienie mięśni.

Bez względu na przyczynę, kostrzewa mięśniowa ma miejsce, gdy ciało popełnia błąd w procesie gojenia. Komórki mięśniowe, znane również jako fibroblasty, są przypadkowo zastępowane przez niedojrzałe komórki kostne w miejscu urazu.

W końcu może to spowodować powstanie twardego guza lub guza w mięśniu. Jest to proces stopniowy i rozpoczyna się w ciągu kilku tygodni po początkowych obrażeniach.

Trudno jest przewidzieć, u kogo wystąpią objawy zapalenia mięśni, ale stan ten występuje częściej u aktywnych młodych osób dorosłych i sportowców.

Skurcze mięśni gładkokomórkowych występują u osób, które uczestniczą w sporcie na wszystkich poziomach, od tych, którzy grają tylko dla zabawy, poprzez wysoce konkurencyjnych lub profesjonalnych sportowców.

Ponadto, osoby, które są sparaliżowane od pasa w dół, są bardziej narażone na rozwój zapalenia mięśni, nawet jeśli nie mają konkretnego urazu.

Objawy

W przeciwieństwie do innych typowych napięć lub urazów mięśniowych, osoby ze skurczami mięśniowymi mogą zauważyć, że ich ból pogarsza się z czasem, zamiast poprawiać się.

Ktoś z tym stanem może również zauważyć zmiany w dotkniętym mięśniu, w tym:

 • ciepło
 • obrzęk
 • guzek lub guz
 • zmniejszony zakres ruchu

Diagnoza

Noga MRI może pomóc w diagnozowaniu kosteczek mięśniowych

Przed rozpoznaniem kosteczek mięśniowych lekarz zapyta o to, co się stało, jak dawno temu doszło, o objawy i jakie kroki podjął człowiek, aby poradzić sobie z bólem lub urazem.

Jeśli minęło co najmniej 2-3 tygodnie od momentu pojawienia się bólu lub innych objawów, lekarz może zlecić wykonanie niektórych badań obrazowych w celu znalezienia dowodów na wzrost kości w tkance miękkiej.

Rodzaje testów, które lekarz może stosować, obejmują:

 • Zdjęcie rentgenowskie: Rozpoznanie kosteczek mięśniowych na wczesnym etapie może być trudne tylko z prześwietlenia. Większość zdjęć rentgenowskich nie będzie wykazywać żadnych nieprawidłowości w ciągu pierwszych 2-3 tygodni po urazie, ale po 3-4 tygodniach pokażą zmiany.
 • Ultradźwięki: Ultradźwięki wykorzystują fale dźwiękowe do patrzenia na tkanki miękkie. Są to wczesne testy diagnostyczne, które można wykorzystać do poszukiwania zmian związanych z czynnikami kostnymi mięśni. Ultrasonografia zależy od umiejętności osoby czytającej skany, więc wielu lekarzy często nie zaleca jej jako pierwszego testu.
 • Tomografia komputerowa (CT): Lekarze zazwyczaj widzą wczesny rozwój tkanki kostnej w tkankach miękkich. Jednak nie jest to w 100% wiarygodne, a jeśli lekarz podejrzewa, że ​​ktoś ma kostne zapalenie mięśni, może przeprowadzić dodatkowe testy w celu postawienia diagnozy.
 • Rezonans magnetyczny (MRI): MRI jest preferowaną metodą patrzenia na wzrost tkanek miękkich. Lekarz może nadal zamówić dodatkowe testy w celu porównania i potwierdzenia diagnozy.

Biopsję wzrostu można również pobrać i ocenić w laboratorium.

Czasami wczesne testy diagnostyczne mogą mylić zapalenie mięśni z mięśniakiem z pewnymi typami nowotworów tkanek miękkich. W rezultacie lekarz może zlecić dodatkowe badania w celu potwierdzenia rozpoznania.

Leczenie

Zaburzenia mięśniówki zwykle ustępują samoistnie. Przyjmowanie leków przeciwbólowych, takich jak naproksen czy ibuprofen, może pomóc w złagodzeniu dyskomfortu.

Inne rzeczy, które osoba może zrobić w domu to:

 • odpoczynki
 • oblodzenie kontuzji
 • podniesienie dotkniętego obszaru
 • delikatne rozciąganie
 • owinięcie dotkniętego mięśnia elastycznym bandażem, aby zmniejszyć obrzęk

Po pierwszych 48 do 72 godzinach osoba może rozpocząć fizjoterapię, aby wzmocnić siłę mięśni.

Terapię należy rozpoczynać od wspomaganego zakresu ćwiczeń ruchowych – polega to na poruszaniu stawami powoli i delikatnie we wszystkich kierunkach, aby zobaczyć, jak daleko się posuną – i stopniowo przechodzimy do pełnego dynamicznego ćwiczenia, gdy mięśnie odzyskują siłę.

Jeśli leki przeciwbólowe, fizykoterapia i inne środki do pielęgnacji domowej nie są skuteczne w leczeniu kosteczek mięśniowych, może być konieczne chirurgiczne usunięcie wzrostu.

Chirurgia jest zwykle stosowana tylko w przypadkach:

 • silny ból
 • wzrosty, które zakłócają pobliskie nerwy, stawy lub naczynia krwionośne
 • słaby zakres ruchu, który utrudnia wykonywanie codziennych czynności

Lekarz lub chirurg może zalecić odłożenie operacji na czas, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu kosteczek mięśniowych.

Zapobieganie

Pakiet lodowy może pomóc w leczeniu zapalenia mięśniówki oskrzeli.

O ile trudno jest przewidzieć, u kogo wystąpią objawy zapalenia mięśni, ważne jest, aby każdą ranę traktować natychmiast, stosując R.I.C.E. metoda. To jest:

 • Odpoczynek
 • lód
 • Kompresja
 • Podniesienie

Zawodnik, który odniesie obrażenia, może być zmuszony do opuszczenia gry lub zdarzenia, szczególnie w przypadku znacznego obrzęku lub siniaków.

Łagodne rozciąganie i zakres ćwiczeń ruchowych są również niezbędne po kontuzji; mięśniowe zapalenie mięśni jest bardziej prawdopodobne, że wpływa na mięsień, który nie jest używany.

Jeśli objawy nie ustępują samoistnie lub z należytą opieką domową, należy udać się do lekarza.

Perspektywy

Perspektywy dla osoby z łuszczycą mięśniową są dobre. Stan ten zwykle ustępuje po opiece domowej, choć niektórzy ludzie odczuwają sztywność lub dyskomfort przez okres do roku po początkowym urazie.

Ważne jest, aby odpocząć po kontuzji i zastosować plan leczenia zalecony przez lekarza lub fizjoterapeutę.

Ktoś, kto ma kostki oskrzelowe, powinien upewnić się, że przestrzega wszystkich instrukcji dotyczących aktywności, rozciągania i innych ćwiczeń, aby nie uszkodzić kończyny.

Like this post? Please share to your friends: