Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Rak piersi: dieta niskotłuszczowa może poprawić perspektywy osób, które przeżyły

Nowe badania sugerują obecnie, że spożywanie mniejszej ilości tłuszczu w diecie po zdiagnozowaniu raka piersi może znacznie poprawić współczynnik przeżycia danej osoby.

senior woman eating

Szacunki pokazują, że około 1 na 8 kobiet w Stanach Zjednoczonych zostanie zdiagnozowanych z inwazyjnym rakiem piersi w pewnym momencie ich życia.

Jeśli rak zostanie znaleziony tylko w piersi i nie rozprzestrzenił się na inne części ciała, 99 procent ludzi, którzy otrzymują taką diagnozę, kontynuuje życie wolne od raka przez co najmniej 5 lat.

A jeśli rak rozprzestrzenił się na otaczające węzły chłonne, 85 procent pacjentów z rakiem piersi ma takie samo 5-letnie przeżycie. Jednak wskaźnik ten spada do 27 procent, jeśli rak podróżował do odległych części ciała.

Ale jakie są niektóre z czynników, które wpływają na perspektywy osób, które przeżyły? Niektóre badania wykazały, że np. Otyłość zwiększa ryzyko nawrotu raka piersi, a nawet zgonu o 35-40 procent.

Czy to oznacza, że ​​przestrzeganie diety o niskiej zawartości tłuszczu wpłynie na szanse pacjenta na nawrót choroby i ogólne przeżycie? Naukowcy pod kierunkiem dr Rowan T. Chlebowski – z Narodowego Centrum Medycznego Miasta Hope w Duarte w Kalifornii – przystąpić do badania.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie

„Znacznie większe ogólne przeżycie”

Dr Chlebowski i jego współpracownicy postanowili ponownie przeanalizować wyniki randomizowanego badania klinicznego z inicjatywy Women’s Health Initiative (WHI), które wykazały wstępne powiązanie między lepszym ogólnym przeżyciem a dietą o niskiej zawartości tłuszczu po rozpoznaniu raka piersi.

W badaniu WHI zbadano 48 835 kobiet w wieku pomenopauzalnym, które zapisały się do badania w latach 1993-1998. W tym czasie jednak badanie nie dało wglądu w to, czy poprawa perspektywy wynikała z nawyków żywieniowych kobiet, które chorowały na raka piersi.

Ponadto istniała możliwość, że dieta niskotłuszczowa poprawiła inne wyniki zdrowotne, które nie są związane z rakiem piersi. Dlatego dłuższa żywotność mogła być spowodowana tymi innymi wynikami.

Aby wyjaśnić te wątpliwości, dr Chlebowski i współpracownicy przeprowadzili obecne badanie – które jest również randomizowanym badaniem.

W szczególności badacze przeanalizowali 19 541 kobiet z rozpoznaniem raka piersi, którzy zmniejszyli spożycie tłuszczu o 20 procent i zwiększyli ilość spożywanych owoców i warzyw.

Naukowcy zbadali także grupę kontrolną złożoną z 29 294 pacjentów z rakiem piersi, którzy kontynuowali swoją zwykłą dietę. Interwencje dietetyczne trwały przeciętnie 8,5 roku, podczas gdy analiza przeprowadzona przez naukowców miała miejsce średnio 11,5 roku po diagnozie.

Badanie ujawniło, że „całkowite przeżycie raka piersi było znacznie większe w przypadku kobiet w grupie interwencji dietetycznych niż w grupie porównującej zwykłą dietę”.

W rzeczywistości 10-letnie przeżycie dla kobiet, które spożywały mniej tłuszczu, wynosi 82%, w porównaniu z 78% w grupie kontrolnej.

Ponadto zanotowano znacznie mniej zgonów w grupie, która spożywała mniej tłuszczu w porównaniu ze zwykłą grupą żywieniową. W szczególności 120 kobiet zmarło w grupie kontrolnej, w porównaniu z zaledwie 68 w grupie interwencyjnej.

„Zmiana diety może mieć wpływ na wyniki raka piersi” – wyjaśniają naukowcy, którzy stwierdzili, że „konieczna jest długotrwała interwencja dietetyczna”, aby utrzymać ten pozytywny efekt.

Like this post? Please share to your friends: