Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Wrastające włosy: leczenie i zapobieganie

Wrastające włosy mogą być bolesne i dokuczliwe. Zazwyczaj dotykają one ludzi o grubych, kręconych włosach i mogą ulec zakażeniu, jeśli nie są leczone. Ale jak powinny być traktowane i czy można im zapobiegać?

Zapobieganie wrastającym włosom często można opanować w domu, chociaż zdarzają się sytuacje, w których wizyta u lekarza może być odpowiednia.

W tym artykule opisano sposoby leczenia i zapobiegania wrastającym włosom, aby zmniejszyć dyskomfort u osób, które je doświadczają.

Jakie są wrastające włosy?

pani wyrywanie włosów

Wrastające włosy to włosy, które zwinęły się z powrotem w skórę zamiast wyrastać z powierzchni skóry. Najczęściej występuje u osób o grubych, szorstkich lub kręconych włosach. Medycznie wrastające włosy są znane jako „pseudofolliculitis barbae”.

Wrastające włosy mogą pojawić się w dowolnym miejscu na ciele. Wrastające włoski często występują w obszarach, w których skóra jest golona lub poddawana silnemu tarciu, w tym:

 • zarost
 • nogi
 • pachy
 • Klatka piersiowa
 • miejsce publiczne

Objawami wrastającego włosa są:

 • swędzenie skóry lub podrażnienie otaczające włosy
 • wysypki
 • palić razor

Miejsce wrastających włosów uformuje się w wystający guzek na skórze, który może zacząć wyglądać jak pryszcz. Guz często staje się czerwonawy, staje się podrażniony i wrażliwy i może wypełniać się ropą.

Co powoduje wrastające włosy?

Wszystko, co nie pozwala normalnie rosnąć włosom, może powodować wrastanie włosków i zwykle wynika to z jednego z następujących powodów:

Niewłaściwe usuwanie włosów

Najczęstszą przyczyną wrastających włosów jest niewłaściwa technika golenia. Przycinanie włosów bardzo blisko skóry tworzy bardzo ostry koniec na końcu każdego włosa.

Większość tych włosów wyjdzie bez problemu. Jednak niektóre włosy mogą się zwijać i wrastać w skórę. Kiedy tak się dzieje, ciało reaguje na włosy tak, jakby były intruzem, powodując stan zapalny, który jest typowym objawem wrastającego włosa.

Golenie to nie jedyny sposób wrastania włosków. Woskowanie i wyrywanie włosów również często powoduje wrastanie włosków.

Oskubane włosy odrastają przez pęcherzyk. W związku z tym może nie dojść do powierzchni skóry przed przekręceniem i zatkaniem pęcherzyka.

Zapchane mieszki włosowe

Możliwe jest również zablokowanie mieszków włosowych przez:

 • martwa skóra
 • brud i gruz.

Kiedy tak się stanie, włosy w mieszku włosowym mogą utknąć lub wyrosnąć na bok, powodując wrastanie włosów. W niektórych przypadkach można zauważyć włosy rosnące pod powierzchnią skóry.

Tarcie

Tarcie spowodowane przez noszenie ciasnej odzieży przez dłuższy czas może również powodować wrastanie włosów.

Tarcie wywołane ruchem ciała w ciągu dnia może również stale trącać włosy na skórze. To powoduje, że włosy się odwracają i wsuwają z powrotem w mieszek włosowy.

Jak leczyć wrastające włosy w domu

Wrastające włosy są irytujące, ale przez większość czasu można je łatwo leczyć w domu.

Za pomocą ciepłej ściereczki lub miękkiej szczoteczki do zębów

Lady gospodarstwa myjka do twarzy

Jeśli czekanie nie jest możliwe, istnieją inne metody, które ludzie mogą chcieć wypróbować. Włosy, które wyrosły z powrotem w mieszku włosowym, można delikatnie wygładzić za pomocą ciepłej ściereczki i miękkiej szczoteczki do zębów.

Po namoczeniu myjki w ciepłej wodzie, nałóż ją na wrastające włosy, aby ogrzać i rozluźnić pory i mieszki włosowe. Pocieranie myjki delikatnym ruchem okrężnym może pomóc rozprostować włosy.

Jeśli to nie zadziała, pocieranie bardzo miękkiej szczoteczki do zębów w podobnym ruchu na tym obszarze może pomóc odblokować mieszek włosowy i uwolnić uwięzione włosy.

Unikanie podrażnień

Pierwszym krokiem do leczenia wrastającego włosa jest powstrzymanie się od robienia rzeczy, które mogą go drażnić. Ludzie mogą być zmuszeni do przerwania golenia, woskowania lub zrywania obszaru wokół wrastających włosów.

Należy również unikać drapania i swędzenia włosów. Ponadto ludzie powinni nosić luźne ubrania na obszarach otaczających włosy, aby uniknąć tarcia.

Te proste praktyki często wystarczają, aby wrastać we włosy. Kiedy włosy rosną do około 10 milimetrów długości, zwykle uwalniają się z pęcherzyka.

Korzystanie z pincety

Gdy jakakolwiek część włosów pojawi się nad linią skóry, można użyć sterylnej igły lub pincety, aby wyciągnąć włosy prosto.

Zrób to tylko wtedy, gdy włosy znajdą się nad skórą. Wkopanie się w skórę w celu wyciągnięcia włosów może spowodować infekcję.

Ważne jest również, aby nie wyrywać włosów, ponieważ zwiększa to szansę, że włosy będą wrastać ponownie, gdy odrastają. Zapalny obszar otaczający włosy potrzebuje czasu, aby całkowicie się wyleczyć, zanim ponownie zdejmiesz włosy.

Używaj łagodnych mydeł do czyszczenia obszarów wokół wrastających włosów i zapobiegania infekcji. Korzystanie z naturalnych złuszczeń wokół włosów może również pomóc w usuwaniu martwych komórek skóry. Złuszczanie pomaga również oczyścić zapalną i podrażnioną skórę wokół włosów.

Zapobieganie wrastaniu włosów

Czasami wrastające włosy są drażniące, aby poradzić sobie lub stać się zwykłym problemem. Kiedy tak się dzieje, niektórzy ludzie przestają usuwać włosy w obszarze problemowym.

Osoby, które wrastają w wrastające włosy na szyję z golenia, mogą zamiast tego przełączyć się na przycinanie. Problematyczne włosy łonowe można przyciąć na krótko, zamiast całkowicie usunąć, aby zapobiec wrastaniu włosków. Dostępnych jest również kilka produktów i zabiegów, aby zapobiec wrastaniu włosków.

Jeśli jednak problem jest trwały, ludzie powinni skontaktować się z lekarzem w sprawie innych środków zapobiegawczych. Te metody mogą obejmować intensywną terapię światłem lub kremy na receptę, aby zmniejszyć wzrost włosów. Taki środek zapobiegawczy może pomóc zmniejszyć ryzyko głębszych infekcji i blizn.

Produkty bez recepty

olejek z drzewa herbacianego

Istnieją również produkty bez recepty, które mogą pomóc zatrzymać lub leczyć wrastające włoski.

Stosowanie kremów z kwasem salicylowym może pomóc w otwarciu porów i mieszków włosowych, zapobiegając ich zatykaniu.

Niektóre raporty zauważają, że rozcieńczony olejek z drzewa herbacianego może pomóc wrastając włosy poprzez:

 • zabijając bakterie
 • zmniejszenie zaczerwienienia
 • obniżenie obrzęku

Naturalne złuszczanie

Niektórzy ludzie regularnie używają domowych złuszczaczy, aby zmniejszyć wrastające włosy. Niektóre składniki mogą być szorowane w skórze, aby zmniejszyć martwe komórki skóry. Produkty te obejmują:

 • cukier
 • Kawa
 • Sól
 • proszek do pieczenia

Przygotowanie do depilacji

Właściwe przygotowanie do depilacji może również pomóc w zapobieganiu wrastaniu włosków. Przed goleniem dokładnie przemyj miejsce delikatnym mydłem. Używaj nawilżającego kremu do golenia lub żelu, aby zmniejszyć tarcie.

Podczas golenia używaj świeżej brzytwy, która wykona precyzyjne cięcia. Tępe ostrza pozostawiają postrzępione kawałki, które mogą zwiększać ryzyko wrastania włosów. Pomocne może być również unikanie golenia.

Alternatywne opcje usuwania włosów

Niektórzy ludzie zwracają się do innych sposobów usuwania włosów, aby uniknąć ryzyka wrastania włosów, które pochodzą z golenia, woskowania lub wyrywanie. Obejmują one:

 • Laserowe usuwanie owłosienia: To może być kosztowny proces, ale rezultatem są zazwyczaj półtrwałe wypadanie włosów i brak wrastających włosków. Laserowe usuwanie włosów uszkadza mieszek włosowy na głębokim poziomie, zapobiegając w ogóle wzrostowi włosów.
 • Depilacja chemiczna: Te produkty są również dostępne dla niektórych osób.
 • Elektroliza: Jest to kolejna trwalsza forma depilacji. Jest przeznaczony do niszczenia korzenia włosów i wymaga kilku sesji.

Każda z tych metod może podrażnić skórę i powinna być przedyskutowana z dermatologiem przed użyciem.

Kiedy iść do lekarza

W większości przypadków wrastające włosy są leczone w domu i nie wymagają pomocy medycznej. Istnieje kilka razy, kiedy lekarz może być zaangażowany.

Jeśli wrastające włosy zostaną zainfekowane, guzy mogą nadal rosnąć i napełniać się większą ilością ropy. Mogą być bardziej bolesne, czerwone i podrażnione niż kiedykolwiek wcześniej. Osoby, które doświadczają wrastania włosów na dużych obszarach mogą również wymagać leczenia.

Jeśli wrastające włosy zostaną zainfekowane, może być konieczna wizyta u lekarza w celu leczenia. Lekarz może przepisać maści antybiotykowe, kremy steroidowe lub myjące środki lecznicze do stosowania na danym obszarze. W ciężkich przypadkach lekarz może skierować osobę do specjalisty od skóry.

Stosować miejscowe zabiegi tylko na obszarze zagrożonym, ponieważ mogą powodować suchość skóry i inne działania niepożądane. W przypadku ciężkich zakażeń lekarz może przepisać doustne antybiotyki.

Czasami wrastający włos nie jest zainfekowany, ale jest bardzo trwały. W takich przypadkach lekarze mogą przepisywać retinoidy. Retinoidy mogą szybciej usuwać obumarłe komórki skóry niż mycie i złuszczanie. Retinoidy nie są dla wszystkich. Każdą opcję leczenia należy omówić z lekarzem lub dermatologiem przed użyciem.

PLMedBook