Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy spanie ze skarpetkami jest dla ciebie dobre?

Choć może wydawać się to dziwne, spanie w skarpetkach może pomóc w szybszym śnie. Wynika to z faktu, że regulacja temperatury jest niezbędną częścią cyklu snu.

Sen jest istotną częścią życia każdego człowieka. W końcu ludzie spędzają około jednej trzeciej swoich dni na spaniu.

Narodowy Instytut Zdrowia mówi, że sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i ciała.

Większość ludzi ma trudności z zasypianiem od czasu do czasu. Jedną sztuczką, której mogli nie spróbować, jest spanie przy skarpetkach.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach i ryzyku spania przy skarpetach.

Skarpety pomagają zasnąć

osoba w łóżku śpi z różowymi skarpetkami, wystaje z kołdry.

Może się wydawać, że noszenie skarpet w łóżku mogłoby doprowadzić do przegrzania stóp. Ale w rzeczywistości ten nawyk może wspomagać wewnętrzną regulację temperatury ciała.

Badanie z 2007 roku dowiodło, że dorośli, którzy nosili normalne lub podgrzewane skarpety w łóżku, szybciej spali.

Dzieje się tak dlatego, że główna temperatura ciała spada w nocy, osiągając najniższą temperaturę około 4 rano. Średnia temperatura ciała wynosi 98,6 stopni Celsjusza (° F), ale zmienia się ona o 1-2 stopnie w ciągu 24 godzin.

Rozgrzewka stóp i dłoni sprawia, że ​​naczynia krwionośne rozszerzają się, co jest nazywane rozszerzeniem naczyń. To uwalnia ciepło przez skórę i pomaga obniżyć temperaturę ciała. To z kolei wysyła wiadomość do mózgu, że jest pora snu.

Badania sugerują, że ciepła skóra jest związana z szybszym zaśnięciem.

Sen i temperatura ciała

Na temperaturę ciała człowieka wpływa jego zegar biologiczny, zwany również rytmem dobowym. Rytm dobowy kontroluje czas snu, sprawiając, że osoba czuje się śpiąca w nocy i budzi się rano.

Temperatura ciała stopniowo wzrasta w ciągu dnia, osiągając szczyt późnym popołudniem, kiedy ludzie czują się najbardziej czujni i czujni. Temperatura ciała zmniejsza się w nocy, sprawiając, że osoba czuje się śpiąca.

Kiedy ktoś zaczyna zasypiać, temperatura ich ciała zmniejsza się o 1 do 2 stopni. Może tak być, ponieważ ciało zachowuje energię dla innych funkcji.

Jeśli dana osoba śpi z założonymi skarpetkami, może to pomóc w ich cyklach regulacji temperatury.

Dobra regulacja temperatury w organizmie jest również powodem, dla którego zwykle sugeruje się, aby ludzie utrzymywali w swoich sypialniach temperaturę między 60 a 67 ° F.

Inne zalety noszenia skarpet w łóżku

Zmniejszenie objawów Raynauda

Osoba na ciemnym materacu i niebieskim prześcieradle z nogami wystającymi z końca, ubrana w niebieskie i białe skarpetki.

Dłonie i stopy, które często są zimne, mogą być oznaką choroby Raynauda.

Raynaud jest stanem, który wpływa na naczynia krwionośne w skórze. Ataki zwykle mają miejsce, gdy dana osoba czuje się przeziębiona lub zestresowana.

Podczas ataku zmniejsza się przepływ krwi do rąk i stóp. W rezultacie palce u rąk i nóg zaczynają odczuwać zimno i odrętwienie. Mogą również zmienić kolor na biały lub niebieski.

Osoby doświadczające ataku Raynauda po raz pierwszy powinny porozmawiać z lekarzem. Noszenie skarpet w łóżku może pomóc w zmniejszeniu objawów, a także utrzymaniu ciepła przez cały dzień.

Zapobieganie uderzeniom gorąca

Wiele kobiet przechodzących menopauzę odczuje uderzenia gorąca lub zaczerwienienia. Objawy obejmują:

  • nagłe uczucie intensywnego ciepła, które rozprzestrzenia się w ciele
  • wyzysk
  • kołatanie serca
  • zaczerwienienie twarzy

Zdolność skarpetek do obniżania temperatury ciała w nocy może być również korzystna w zapobieganiu uderzeniom gorąca.

Wynika to z faktu, że uderzenia gorąca są spowodowane fluktuacjami hormonalnymi, które wpływają na regulację temperatury ciała.

Lepszy seks

Według popularnej wiadomości z 2005 roku, jedno z badań wykazało, że pary, które nosiły skarpety w łóżku, częściej uprawiały orgazm podczas seksu.

W badaniu podobno badano reakcje mózgu podczas seksu i odkryto, że zimne stopy zniechęcają ludzi. Jednak badanie cytowane w raporcie było niewielkie, wykorzystując tylko 13 par.

Alternatywy dla skarpet w łóżku

Czerwona gorąca butelka wody w białym łóżku.

Osoby, które nie chcą nosić skarpetek w łóżku, mogą również spróbować:

  • ciepłą kąpiel stóp przed snem
  • noszenie ciepłej pary pantofli przed pójściem do łóżka
  • spanie z termoforem w pobliżu stóp
  • spanie z kocem u stóp łóżka
  • kąpać się 1 lub 2 godziny przed snem

Jeśli używasz podgrzewanych skarpetek, ważne jest, aby ich nie przegrzewać. Jeśli są zbyt gorące, mogą nie tylko spalić skórę, ale także stwarzają zagrożenie pożarowe.

Pomimo tego, co się często mówi, noszenie skarpet w łóżku nie jest niehigieniczne. Jednak ważne jest, aby wybrać parę skarpet, które nie są zbyt ciasne, ponieważ może to zmniejszyć krążenie.

Unikaj noszenia skarpetek kompresyjnych w łóżku, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Na wynos

Dorośli zwykle potrzebują od 7 do 9 godzin snu każdej nocy. Brak wystarczającej ilości snu może negatywnie wpłynąć na koncentrację, pamięć i nastrój. Chroniczny brak snu może również zwiększać ryzyko chorób serca, depresji i otyłości.

Regulacja temperatury jest ważną częścią zasypiania. Noszenie skarpet w łóżku zwiększa przepływ krwi do stóp i utratę ciepła przez skórę, co pomaga obniżyć temperaturę ciała. To z kolei pomaga osobie szybciej spać.

Z podobnych powodów noszenie skarpet w łóżku może również pomóc w zapobieganiu atakom u osób z objawem Raynauda i uderzeniami gorąca u kobiet przechodzących przez menopauzę.

Like this post? Please share to your friends: