Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Korzyści z oleju z ryb na zapalenie stawów

Olej z wątroby dorsza jest tradycyjnie uważany za zdrowy dla kości ludzi. Ale czy tran z wątroby dorsza i inne oleje rybne mogą odgrywać rolę w leczeniu zapalenia stawów?

Zapalenie stawów jest częstym schorzeniem, które dotyka 1 na 5 dorosłych w Stanach Zjednoczonych i jest główną przyczyną niepełnosprawności. Zapalenie stawów dotyka stawów ludzi, albo poprzez stany zapalne, albo przez degenerację chrząstki.

Ten artykuł bada, czy olej z ryb może być korzystny w leczeniu zapalenia stawów i jak go używać.

Czy olej z ryb pomaga w zapaleniu stawów?

kapsułki oleju rybnego i ryby

Istnieją dwa powszechne rodzaje zapalenia stawów, które mogą powodować ból stawów, sztywność i problemy z poruszaniem. To są:

 • Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS): Zapalenie stawów spowodowane przez problem w układzie odpornościowym.
 • Choroba zwyrodnieniowa stawów (OA): choroba zwyrodnieniowa atakująca chrząstkę stawową i kości.

Olej z wątroby dorsza i olej rybny zawierają wysokie poziomy dwóch rodzajów kwasów tłuszczowych omega-3: DHA (kwas dokozaheksaenowy) i EPA (kwas eikozapentaenowy). Naukowcy odkryli, że zarówno EPA, jak i DHA zmniejszają stan zapalny.

Rola kwasów tłuszczowych w zmniejszaniu stanu zapalnego sugeruje, że mogą one pomóc w leczeniu RA. Naukowcy zbadali również, czy olej z ryb może odgrywać rolę w leczeniu OA. Te badania są również badane tutaj.

Omega-3 i artretyzm

W 2012 r. Dokonano przeglądu poprzednich badań dotyczących korzyści płynących z oleju z ryb na leczenie zapaleniem stawów. W szczególności zbadano rolę EPA i DHA w zmniejszaniu obrzęku stawów i bólu.

Przegląd wykazał, że istnieją spójne dowody na to, że EPA i DHA pochodzące ze źródeł morskich miały pozytywny wpływ na obrzęk stawów i ból. Stwierdzono również, że kwasy tłuszczowe omega-3 przyczyniły się do poprawy sztywności porannej w stawach, kolejny objaw RA.

Badanie przeprowadzone w 2016 r. Wykazało, że codzienna suplementacja omega-3 ma tak pozytywny wpływ na RA, że zmniejsza zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe. Środki przeciwbólowe są rodzajem leków przeciwbólowych, które są stosowane w celu zmniejszenia bólu stawów.

Olej rybny i choroba zwyrodnieniowa stawów

Zgodnie z przeglądem aktualnych dowodów naukowych z 2015 r., Wiele badań na zwierzętach sugeruje, że olej z ryb jest obiecujący jako leczenie OA.

W przeglądzie stwierdzono jednak, że potrzebne są dalsze badania, aby stwierdzić z całą pewnością, czy olej z ryb jest skutecznym lekiem na OA u ludzi.

Omega-3 i inne warunki

Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, olej z ryb może również pomóc w leczeniu innych stanów zapalnych, w tym:

 • choroba serca
 • Zespół Raynauda
 • toczeń

Olej z ryb może również pomóc w redukcji niektórych tłuszczów znajdujących się w krwioobiegu i obniżyć ciśnienie krwi u ludzi. Stwierdzono również, że działa dobrze obok leków przeciwdepresyjnych w leczeniu depresji.

Dodatki do oleju rybnego

Makrela jest jedną z ryb używanych w oleju z ryb

Najlepszym sposobem na uzyskanie niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 jest spożywanie tłustych ryb zimnowodnych. Suplementy mogą być przyjmowane, ale nie są monitorowane przez Food and Drug Administration (FDA) pod względem jakości lub czystości.

Olej z ryb to suplement diety z tłustych ryb, w tym:

 • makrela
 • Tuńczyk
 • śledź
 • łosoś
 • z wątroby dorsza

Zawiera również niewielkie ilości witamin i minerałów, w tym:

 • żelazo
 • wapń
 • witaminy B, A i D

Olej rybny różni się od oleju z wątroby dorsza, który zawiera tylko olej z tłoczonych wątróbek dorsza. Olej z wątroby dorsza zawiera dużo więcej witamin A i D niż olej rybny. Witaminy te są zazwyczaj zdrowe, ale mogą być szkodliwe, jeśli są spożywane w dużych ilościach.

Osoby przyjmujące olej rybi lub tran z wątroby dorodnej na zapalenie stawów potrzebują dużych ilości tego kwasu, aby uzyskać wystarczającą ilość kwasów tłuszczowych omega-3, aby były korzystne. Jako taki, olej z ryb jest lepszym źródłem omega-3 niż olej z wątroby dorsza, ponieważ ludzie mogą spożywać duże dawki bez przyjmowania szkodliwych poziomów witaminy A i D.

Suplementy oleju z ryb mogą być przyjmowane jako:

 • kapsułki
 • pastylki
 • tabletki do żucia
 • ciekły

Zarówno dla RA, jak i OA, Fundacja stawów zaleca przyjmowanie do 2,6 gramów dwa razy dziennie. Ważne jest znalezienie wersji suplementu, która zawiera co najmniej 30 procent aktywnych składników EPA i DHA, aby uzyskać jak największe korzyści.

Inne ryby na zapalenie stawów

pieczona makrela na patelni

Zamiast przyjmować olej rybny, niektórzy ludzie mogą preferować włączenie do diety wielu ryb. Jest to kolejny sposób na uzyskanie dużej ilości omega-3, aby pomóc w zapaleniu stawów.

Dobrymi źródłami kwasów omega-3 są:

 • łosoś
 • Tuńczyk
 • sardynki
 • makrela

Według Fundacji Arthritis, jedzenie 3-6 uncji porcji jednej z tych ryb od dwóch do czterech razy w tygodniu pomaga zmniejszyć stan zapalny i chronić serce.

Ważne jest, aby ludzie rozważali zawartość rtęci w rybach, które jedzą, ponieważ spożywanie zbyt dużej ilości rtęci nie jest zdrowe.

Perspektywy

Zapalenie stawów może być bolesne i może prowadzić do problemów z poruszaniem. Przestrzeganie planu leczenia lekarskiego może pomóc ludziom radzić sobie z bólem stawów i zmniejszyć ryzyko powikłań.

Olej z ryb może być korzystny w leczeniu zapalenia stawów poprzez zmniejszanie stanu zapalnego w stawach. Podczas gdy pozytywne efekty oleju z ryb na RZS są dobrze poparte dowodami naukowymi, potrzebne są dalsze badania, aby udowodnić, że poprawia objawy OA.

Olej rybny może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami przeciwzapalnymi stosowanymi w leczeniu zapalenia stawów, dlatego ważne jest, aby ludzie przedyskutowali najpierw podjęcie tego z lekarzem.

Like this post? Please share to your friends: