Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Jak obniżyć poziomy kreatyniny

Kreatynina jest naturalnym produktem odpadowym w organizmie, który powstaje w wyniku codziennego ruchu mięśni. Kreatynina znajduje się we krwi i moczu i jest przetwarzana z organizmu przez nerki.

Krew musi być tak czysta, jak to tylko możliwe, aby organizm mógł funkcjonować w najlepszym wydaniu. Krew, która jest bogata w kreatyninę, naraża osobę na potencjalnie zagrażające życiu zaburzenia nerek, takie jak mocznica.

Lekarze często stosują test kreatyniny, aby określić, jak dobrze funkcjonuje nerka, ponieważ wysoki poziom kreatyniny we krwi lub moczu może sygnalizować problem z nerkami.

Najlepszym sposobem obniżenia poziomu kreatyniny jest leczenie podstawowej przyczyny. Istnieje również wiele zmian w diecie i stylu życia, które mogą pomóc w zmniejszeniu stężenia kreatyniny.

Co powoduje wysoki poziom kreatyniny?

Herbata z mniszka lekarskiego

Rutynowe badania krwi mogą mierzyć stężenie kreatyniny. Lekarz zazwyczaj zleca więcej niż jedno badanie w celu zdiagnozowania wysokiego stężenia kreatyniny, ponieważ niektóre leki, suplementy i pokarmy mogą przejściowo podnieść poziom kreatyniny w organizmie.

Wysokie stężenie kreatyniny może również wystąpić w wyniku spożywania dużej ilości białka lub wykonywania ciężkich ćwiczeń fizycznych.

Jeśli wiele testów wykaże, że dana osoba ma nieprawidłowo wysoki poziom kreatyniny w swoim ciele, może to oznaczać, że ich nerki nie działają prawidłowo.

Poważna infekcja mogła uszkodzić nerki lub być może cierpi na słabe krążenie. Zmniejszony przepływ krwi lub niskie ciśnienie krwi spowodowane chorobą tętnic lub ciężkim odwodnieniem mogą również uszkodzić nerki.

Osoby z przewlekłą chorobą nerek mogą również wykazywać oznaki wysokiego stężenia kreatyniny.

Możliwe jest także uszkodzenie filtra w nerce, zwanego kłębuszkiem nerkowym. Jeśli dana osoba ma wysoki poziom kreatyniny we krwi, ale niski poziom kreatyniny w moczu, może to oznaczać, że kłębuszek nie działa skutecznie.

Niektóre choroby mogą również wpływać na nerki i kłębuszki nerkowe i mogą prowadzić do wysokiego poziomu kreatyniny. Obejmują one:

 • cukrzyca
 • zaburzenia autoimmunologiczne, takie jak toczeń
 • Zespół Goodpasture
 • dna
 • rabdomioliza
 • dystrofia mięśniowa
 • utrata krwi spowodowana wstrząsem

Dla każdego, kto ma wysoki poziom kreatyniny, istotne jest, aby współpracował bezpośrednio z lekarzem, aby podjąć kroki prowadzące do leczenia schorzenia leżącego u podłoża problemu. Dobrym pomysłem jest również rozpoczęcie pracy nad naturalnym obniżaniem poziomów kreatyniny.

Wskazówki dietetyczne dotyczące obniżenia stężenia kreatyniny

Istnieje kilka zmian w diecie, które osoba może wprowadzić w celu zmniejszenia poziomu kreatyniny, w tym:

Zmniejszenie spożycia białka

Wegańskie źródła białka, w tym fasola, orzechy, mleko sojowe, tofu i warzywa.

Spożywanie zbyt dużej ilości białka może powodować chwilowy wzrost poziomu kreatyniny, nawet u osoby, która jest zdrowa. U kogoś, kto już ma podwyższony poziom kreatyniny, może on dalej podnosić poziom.

Gotowane czerwone mięso wydaje się szczególnie kłopotliwe. Czerwone mięso jest tkanką mięśniową zwierzęcia, które w naturalny sposób zawiera kreatynę. Gotowanie tego mięsa powoduje rozkład kreatyny na kreatyninę, więc gdy osoba zje mięso, poziom kreatyniny wzrośnie.

Ludzie, którzy regularnie spożywają duże ilości białka, mogą mieć wyższy poziom kreatyniny w organizmie. Osoba może zająć się tym poprzez zmniejszenie ilości czerwonego mięsa i produktów mlecznych, które spożywają, lub poprzez zamianę ich na białka roślinne, takie jak fasola.

Zwiększenie błonnika pokarmowego

Większość ludzi wie, że jedzenie błonnika pomaga zrównoważyć układ trawienny, ale błonnik może być również korzystny dla osób obniżających poziom kreatyniny.

Systematyczny przegląd odnotował, że błonnik pokarmowy pomógł osobom z przewlekłą chorobą nerek obniżyć ich poziom kreatyniny.

Naukowcy wezwali do przeprowadzenia dalszych długofalowych badań na ten temat, ale te wstępne badania stanowią mocne argumenty przemawiające za włączeniem błonnika do diety.

Wiele pokarmów roślinnych, w tym owoców, warzyw, nasion i pełnych ziaren zawiera błonnik.

Mając świadomość płynów

Podczas gdy za dużo płynów może stanowić problem dla osób z chorobą nerek, odwodnienie i brak płynów może podnieść poziom kreatyniny w organizmie. Najlepiej jest, aby osoba pracowała bezpośrednio ze swoim lekarzem, aby określić ilość płynu, którą należy wypić.

Jeśli woda nie jest przyjemna do picia, spróbuj dodać plasterek cytryny lub ogórka do wody, aby była bardziej aromatyczna. Wiele osób uważa, że ​​mogą zwiększyć spożycie płynów poprzez picie ziołowych herbat i zielonej herbaty.

Biorąc pod uwagę suplementy chitozanu

Chitosan jest składnikiem szeregu mieszanek odchudzających lub suplementów zaprojektowanych dla cholesterolu.

Jedno z badań wykazało, że chitozan znacząco zmniejsza stężenie kreatyniny u szczurów z niewydolnością nerek.

Suplementy chitozanu mogą być dobrym wyborem dla osób, które chcą naturalnie zmniejszyć poziom kreatyniny, ale zawsze najlepiej przedyskutować z lekarzem odpowiednie opcje przed przyjęciem suplementu.

Unikanie suplementów opartych na kreatynie

Podczas gdy niektóre suplementy mogą pomóc w obniżeniu poziomu kreatyniny, inne mogą pogorszyć sytuację. Na przykład wielu sportowców i kulturystów bierze suplementy zawierające kreatynę, aby zwiększyć wytrzymałość swoich mięśni.

Mięśnie zużywają kreatynę na energię, ale jeśli nie zostaną zużyte, zostaną przekształcone w kreatyninę.

Osoby o wysokim stężeniu kreatyniny powinny unikać suplementów kreatyny i kreatyny.

Korzystanie z ziół

Na rynku dostępnych jest wiele ziół i preparatów ziołowych zawierających wiele oświadczeń zdrowotnych. Należy zauważyć, że amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) nie zatwierdziła wielu z tych ziół w celu leczenia jakichkolwiek schorzeń.

Szałwia jest jednym z najbardziej znanych ziół stosowanych w leczeniu wysokiego poziomu kreatyniny. Jest często stosowany w tradycyjnej medycynie chińskiej, aby pomóc osobom z zaburzeniami czynności nerek.

Niedawne badania wykazały, że szałwia może chronić ludzi przed niektórymi rodzajami niewydolności nerek, co może pomóc w wzmocnieniu nerki, aby mogła ona przetwarzać kreatyninę.

Szałwia ma właściwości psychoaktywne, dlatego należy jej używać z rozwagą i pod kierunkiem lekarza.

Inne naturalne leki moczopędne mogą pomóc w eliminacji kreatyniny w organizmie, ale każdy, kto chce je wypróbować, zawsze powinien najpierw porozmawiać z lekarzem, zwłaszcza jeśli przyjmuje leki.

Wspólne naturalne zioła, które mogą być pomocne, to:

 • mniszek lekarski
 • cynamon
 • liść pokrzywy
 • astragalus
 • żeń-szeń
 • cykoria
 • rumianek

Wskazówki dotyczące stylu życia zmniejszające stężenie kreatyniny

Oprócz obserwacji tego, co dzieje się w organizmie, ważne jest, aby dostosować zachowania, aby jeszcze bardziej zmniejszyć poziom kreatyniny.

Ograniczenie forsownych ćwiczeń

Kobiety mienia dumbbell ciężar robić niektóre siłu udźwigowi i trenować.

Aktywność mięśni wytwarza kreatyninę; im bardziej działają mięśnie, tym więcej kreatyniny znajduje się we krwi. Podczas gdy regularne ćwiczenia są niezbędne dla dobrego zdrowia, nadmierna aktywność może spowodować wzrost poziomu kreatyniny we krwi.

W badaniu z 2012 r. Zauważono, że intensywne ćwiczenia chwilowo zwiększają poziom kreatyniny we krwi. Najlepszym rozwiązaniem dla ludzi może być uniknięcie ciężkiej aktywności, dopóki nie zakończą leczenia z powodu wysokiego poziomu kreatyniny.

Jednak ludzie nie powinni unikać ćwiczeń w ogóle, z wyjątkiem pewnych ekstremalnych okoliczności.

Aby utrzymać reżim ćwiczeń, osoby, które lubią ćwiczenia siłowe lub ćwiczenia oporowe, mogą przełączyć się na ćwiczenia jogi i masy ciała podczas leczenia. Osoby preferujące ćwiczenia cardio, takie jak bieganie lub jazda na rowerze, mogą rozważyć zmianę na chodzenie lub pływanie.

Perspektywy

Perspektywy wysokiego poziomu kreatyniny są dobre w wielu przypadkach, zwłaszcza jeśli dana osoba pracuje z lekarzem, aby określić plan leczenia.

Wprowadzanie zmian w diecie i stylu życia często prowadzi do obniżenia poziomu kreatyniny, ale leczenie podstawowej przyczyny jest jedynym sposobem, aby upewnić się, że poziom pozostaje zrównoważony w dłuższej perspektywie.

Like this post? Please share to your friends: