Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Próbowałem terapii pijawek i było to nieprzyjemne

Podczas mojej niebezpiecznej podróży przez dziwne praktyki medyczne ostatnio spróbowałem terapii pijawek. Nie było to szczególnie przyjemne i nie zapomnę tego w pośpiechu.

Terapia pijawkowa wprowadzona do ramienia

Terapia pijawkami brzmi całkowicie średniowiecznie – jednak przed upływem epoki średniowiecza znaczna część czasu.

Starożytni Egipcjanie, Indianie, Arabowie i Grecy używali pijawek terapeutycznie.

Choroby skóry, problemy z zębami, problemy układu nerwowego, stany zapalne i inne były traktowane jak pijawka.

Praktyka ta była szeroko rozpowszechniona w wielu częściach świata, aż do niedawna. Na przykład w Infirmary Manchester Royal w Wielkiej Brytanii użyto 50 000 pijawek w ciągu 1831 roku.

Terapia pijawkami – zwana również hirudotherapy – jest nadal stosowana przez wielu lekarzy. Pijawka odrodziła się popularnością w latach 70. i była stosowana z pewnym powodzeniem po procedurach ponownego zakładania palców i operacji na miękkich tkankach twarzy. Czasami stosuje się go również po mikrochirurgii, na przykład w chirurgii plastycznej lub rekonstrukcyjnej.

Pijawki pomagają poprawić przepływ krwi w regionach, w których nastąpiło spowolnienie lub zatrzymanie, zapobiegając w ten sposób śmierci tkanek.

„Alternatywne” zastosowania w terapii pijawek

W dzisiejszych czasach – dzięki alternatywnym i komplementarnym zabiegom popularniejszym niż kiedykolwiek – domniemane korzyści pijawek lekarskich zostały znacznie rozszerzone.

Jedna klinika twierdzi, że hirudoterapia może być stosowana w leczeniu stanów obejmujących migrenę, miażdżycę tętnic, chorobę Alzheimera, niepłodność, zapalenie wątroby, zapalenie pęcherza, zapalenie zatok, jaskrę, przewlekłą niewydolność nerek i wiele innych.

Wśród szerokiej listy zastosowań zauważyłem zapalenie skóry. Miałem egzemę odkąd byłem dzieckiem i, w miesiącach zimowych, to się pogarsza. Miałem więc nadzieję, że hirudotherapy może mi to wyjaśnić. Muszę przyznać, pomimo mojego zdrowego sceptycyzmu, poczułem promyk nadziei.

W jaki sposób pijawki produkują swoją magię?

Gdy zbierają swój lunch z żył, pijawki uwalniają szereg aktywnych związków – do których należą:

  • Miejscowe znieczulenie: To, na szczęście dla mnie, zmniejsza ból. Pozwala pijawkom ssać kolację z naszych żył bez odczuwania dyskomfortu.
  • Lokalne środki rozszerzające naczynia krwionośne: Pobudza to przepływ krwi w okolicy ugryzienia, zwiększając podaż pokarmu.
  • Środki przeciwzakrzepowe (hirudyna): Te produkty zapewniają, że krew nie krzepnie, tak jak karma pijawka.
  • Inhibitory agregacji płytek (na przykład kalina): zapobiegają sklejaniu się płytek krwi podczas ich gojenia się ran.

W rzeczywistości istnieje oszałamiająca liczba substancji chemicznych występujących w ślinie pijawki, w tym około 60 różnych białek. To właśnie ten koktajl substancji chemicznych ma rzekomo mieć daleko idące korzyści zdrowotne po uwolnieniu do krwioobiegu.

Chociaż społeczność naukowa jest sceptycznie nastawiona do większości twierdzeń współczesnych handlarzy pijawek, istnieją uzasadnione powody, aby dalej badać wykorzystanie pijawek.

Na przykład, jedno badanie wykazało, że pijawki mogą poprawiać funkcję tętnic u seniorów, podczas gdy inne małe badanie (bez grupy kontrolnej) wykazało poprawę objawów egzemy.

Istnieją nawet pewne dowody na to, że chemikalia ekstrahowane ze śliny śliny mogą pomóc w zapobieganiu przerzutom nowotworowym i łagodzić ból związany z rakiem.

Inni naukowcy są zainteresowani tym, czy hirudyna może być użyteczna w leczeniu zapalenia stawów. Miłośnicy pijawek, którzy kochają piszczel, zgłębiają z tymi facetami szeroki zakres chorób.

Nadchodzi dzień (w końcu)

Było wiele fałszywych początków w mojej podróży w kierunku tej sesji pijawek. Przed dokonaniem rezerwacji musiałem podać wyniki niedawnego badania krwi (aby sprawdzić, czy nie byłem anemiczny lub nosił wirusa HIV).

Szklany słoik pijawek

Ale wtedy – dzień przed moim spotkaniem – hirudoterapeuta musiał mnie odwołać; miał problemy z ubezpieczeniem się przez oficjalną organizację hirudoterapii, ponieważ odmówił kupowania „zbyt drogich” pijawek.

Standardowe towarzystwa ubezpieczeniowe nie są całkowicie zainteresowane angażowaniem się w hirudoterapię, więc pozostawiono go w frustrującej limbo bez snu.

Następnie, po nawiązaniu kontaktu z innym hirudoterapeutą, również odwołała w ostatniej chwili; „sławny” piłkarz został ranny i wymagał „pilnego” leczenia.

Z powodu tego długiego nagromadzenia, moje nerwy były trochę kunsztowne, gdy czekałem na terapeuta w moim domu (fakt, że była to wizyta domowa, z jakiegoś powodu uczynił ją jeszcze bardziej surrealistyczną).

Grałem też w myślach, że był to żałosny doświadczenie kolegi z dziką pijawką. Nie będę wchodził w szczegóły, ale jego historia zaczyna się od znacznej utraty krwi i kończy się masową infekcją.

Hirudoterapeuta był energiczną i rozmowną kobietą z Europy Wschodniej. Miała wiedzę na temat pijawki i uspokoiła mój umysł, gdy moja kuchnia-jadalnia została szybko przekształcona w prowizoryczne studio hirudoterapii.

Widząc, jak stwory wiją się w szklanym słoju, nerwy mnie brzęczą. Jest coś niepokojącego w sposobie, w jaki pijawka bada jego otoczenie. Wreszcie, po podpisaniu prawnego zrzeczenia się (które nie uspokoiło mnie w żaden sposób), byłem gotowy na moje pijawki.

Uspokoiłem się, gdy przedstawiono mnie mojemu nowemu przyjacielowi: „pijawce uzdrawiającej”.

Na każdym z moich przedramion umieszczono dwie pijawki i rozpoczęło się upuszczanie krwi. Czytałem, że nie będzie bólu, ale nie była to prawda.

Gdy ich ostre jak brzytwa zęby, z których mają setki, sprawiły, że praca mojej skóry była szybka, czułam się jak ukłucie igłą. Ale to wszystko, naprawdę. Naturalny środek znieczulający istoty kopnął cudownie.

Tutaj są w akcji:

W ciągu godziny pijawki obżerały się płynami. Zmarnowali bardzo mało; tylko niewielka ilość klarownej limfy spływała mi czasami po ramieniu. I, wbrew powszechnej opinii, pijawki nie są umieszczane na żyłach. To, jak mi powiedziano, spowoduje poważne obrażenia wymagające chirurgii naczyniowej.

Kiedy ich migoczące, pulsujące ciała przybierały coraz większą część mojej krwi, zaczęły puchnąć imponująco, ponad dwukrotnie więcej.

Jeśli tak, to uczucie ich falujących ciał na mojej skórze było najgorsze. To nie było okropne, ale z pewnością było niezwykłe – i nie w dobrym tego słowa znaczeniu.

Zauważyłem, że czasami zdarzają mi się pijawki i tłumię nagłe uczucie paniki, które unosiło się w mojej klatce piersiowej.

Zadziałało?

Miałem nadzieję, że sesja oczyści mój wyprysk, ale powiedziano mi, że będzie to wymagało wielu odwiedzin, aby dobroć pijawek wyzwoliła mój układ odpornościowy i zabrała się do pracy.

Jednak, aby być uczciwym, nie można spodziewać się żadnego leczenia, które rozwiąże problem trwający całe życie podczas jednego posiedzenia.

Jednak zauważyłem zmiany w moim usposobieniu mentalnym, gdy sesja zbliżała się do końca. Czułem się lekko oszołomiony – nie jest to zaskakujące, gdy chodzi o utratę krwi, jak sądzę. Ponadto czułem się zrelaksowany i chichocząc. Szczęśliwy, że żyje.

Niektóre z tego bez wątpienia wiązały się z ulgą, że pijawka wkrótce zniknie z mojej skóry, ale nie byłbym zaskoczony, gdyby produkty czterech pijawek w moich żyłach przez godzinę nie zrobiły nic na moją perspektywę w życiu.

Powiedziawszy to, piszę ten paragraf wciąż pod wpływem wspomnianych pijawek, więc być może nie jestem najlepszy, by osądzać w tym momencie.

Kiedy byłem ucztowany, mój umysł powracał do innych faktów opartych na pijawkach, które zdobyłem z moich badań. , niegdyś powszechne w Wielkiej Brytanii i Europie, jest obecnie dość rzadkie na wolności.

Częściowo jest to spowodowane kolekcjonerami pijawek, którzy zarabiali na życie, zaokrąglając pijawki, by sprzedać je lekarzom w XIX wieku.

Często kolekcjonerami pijawek byli starsi ludzie, którzy nie mieli innego sposobu na zarabianie pieniędzy, więc wielu z nich używało własnych nóg jako przynęty, narażając się na wiele szkód. Chociaż pijawka nie pobiera dużej ilości krwi z karmy, rany, które tworzą, mogą krwawić przez 10 godzin lub dłużej. Ponadto infekcja stanowiła realne niebezpieczeństwo.

Następnym razem, gdy masz dość swojej pracy, oszczędzaj myśli o kolekcjonerach pijawek, którzy żyli i zmarli na bagnach i jeziorach Krainy Jezior w północnej Anglii.

Hirudoterapia z pewnością nie jest wegańska

Pod koniec każdej sesji pijawki muszą być zawsze zabijane. Dzieje się tak dlatego, że nie można ich używać na innej osobie, ani nie można ich wypuścić na wolność.

Po tym, jak stworzenia wypełniły się, wyskoczyły z własnej woli lub delikatnie zostały wyrwane z mojej skóry. To było bezbolesne, cieszę się, że mogę to zgłosić. Potem, przed moimi oczami, nabrzmiałe pijawki wysyłano, jeden po drugim.

Terapeuta wylał na nich płyn do przesuszania i wymiotowali ostatni posiłek i zmarli. To było brutalne. Trupy pijawek unosiły się bez życia w szkarłatnym morzu.

Poniższa galeria dokumentuje sesję. Zwróć uwagę, że niektóre z poniższych zdjęć zawierają krew, umieranie pijawek i mój dyskomfort, dlatego zaleca się widzowi dyskrecję.

pijawki w słoikupijawki na ludzkiej ręcepijawki zaczynają ssaćpijawka pijaweksurowy Tim ze swoim przyjacielem z Leechbliska pijawekpijawki makroPołknięte pijawkiPijawka i jego ostatni posiłekBandażowanyRana pijawkiDwie godziny po pijawkachDwie godziny po opróżnieniu bandaża

Czy zrobiłbym to jeszcze raz?

Właściwie nie. Intryguje mnie koktajl chemikaliów, które mogą wytwarzać te śliskie odrosty krwi, ale ilość krwi, która wypłynęła ze mnie w ciągu kilku godzin po pijawkach, była nieprzyjemna, denerwująca i bardzo brudna.

Nawet 2-3 godziny po tym, jak pijawki skończyły lunch, przepływ był znaczny i zacząłem się martwić. Napisałem SMS-a do terapeuty (który był w drodze powrotnej, aby traktować więcej piłkarzy). Powiedziała, że ​​niektórzy ludzie mogą krwawić przez 24 godziny po zabiegu i nie powinienem się martwić.

Zmieniłem mój opatrunek krwi pięć razy tego dnia i, jak zmieniłem to po raz ostatni – około 10 godzin po zakończeniu zabiegu – krew wciąż płynęła swobodnie z jednej z ran.

Jestem prawie pewna, że ​​euforyczny zawód, który odczuwałem wcześniej, mógł być w końcu przypisany utracie krwi. Czy terapia pijawkami działa nadal jest przedmiotem debaty, ale ja, na przykład, nie zrobię tego ponownie.

Like this post? Please share to your friends: