Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Drenaż serochirurgiczny: czy to normalne?

Serochiniczny to termin określający wydzielanie, które zawiera zarówno krew, jak i klarowny żółty płyn znany jako surowica krwi.

Większość ran fizycznych powoduje pewien drenaż. Często obserwuje się krew przesączającą się z świeżego cięcia, ale są też inne substancje, które mogą również spłynąć z rany.

W tym artykule dowiesz się o drenażu seropodobnym i innych rodzajach drenażu. Kiedy powinieneś zobaczyć się z lekarzem?

Czym jest drenaż serosporczykowy?

Bandaże owijające wokół serosprężynującego drenażu i krwawienie na ramieniu kobiety

Drenaż seroswojowy jest powszechnie stosowanym typem drenażu ran. Zwykle pojawia się, gdy rana próbuje goić i może mieć blady czerwony lub różowy kolor.

Drenaż seroswojowy może również wydawać się klarowną cieczą wirującą z czerwoną krwią. Zmiany w wyglądzie zależą od ilości zakrzepłej krwi zmieszanej z surowicą krwi.

Ten rodzaj drenażu jest oznaką gojenia i zwykle nie budzi niepokoju, gdy pojawia się w normalnych ilościach.

Serosprężysty drenaż, który staje się bardziej czerwony, może wskazywać na aktywne krwawienie, ponowną ranę lub krwotok.

Przyczyny drenażu seropodobnego

Jeśli rana wyładowuje serozłoty, może to być spowodowane uszkodzeniem naczyń włosowatych. Jest to bardzo częste w przypadku ran o większych powierzchniach, które wymagają oczyszczenia opatrunków.

Stary drenaż może wyschnąć i przyczepić się do opatrunku lub bandaża i uszkodzić naczynia włosowate znajdujące się blisko skóry po jej wyciągnięciu.

Urazy, które wymagają od osoby regularnej zmiany opatrunku, mogą powodować drenaż serosporczyzny, choć może się to zdarzyć w przypadku ran o dowolnej wielkości.

Inne rodzaje drenażu

Istnieje kilka różnych rodzajów drenażu, które mogą pojawić się na ranie w trakcie leczenia. Niektóre z nich są częścią naturalnego procesu leczenia, ale zdarzają się sytuacje, kiedy drenaż jest oznaką infekcji.

Poniżej przedstawiono różne rodzaje drenażu ran:

Drenaż sanguineous

Drenaż kanonizacyjny jest pierwszym drenażem wytwarzanym przez ranę. To świeża czerwona krew pojawia się po urazie, kiedy po raz pierwszy pojawi się. Będzie gęstnieć, gdy krew zacznie krzepnąć.

Ten początkowy drenaż występuje, gdy rana znajduje się w pierwszym stadium gojenia, znanym jako stan zapalny. Drenaż kanonizacyjny może trwać dłużej podczas głębszych ran.

Drenaż kanonizacyjny, który pojawia się później w procesie gojenia rany może być oznaką dalszego uszkodzenia tkanek w okolicy. To późniejsze wypisanie może się zdarzyć w przypadku większych ran, które wymagają regularnej zmiany bandaży. Wyciągnięcie bandaża lub opatrunku może spowodować ponowne otwarcie rany, powodując czerwone, krwawe drenaż.

Odwodnienie krwotoczne

Pogotowie na ulicy w nocy

Drożdżak krwisty, który utrzymuje się lub gorzej, może być oznaką krwotoku. Dzieje się tak, gdy uszkodzone są głębsze tkanki pod powierzchnią skóry i odcięta jest tętnica lub żyła.

Jeśli tętnica zostanie odcięta, krew może wydawać się jasna i wyskoczyć z rany. Jeśli żyła jest uszkodzona, krew może być głębsza i zaczerwieniona.

Małe rany, którymi można wyleczyć krwawienie, stosując bezpośredni, mocny nacisk czystą szmatką. Gdy rana się zamknie, a krwawienie ustanie, obszar musi zostać oczyszczony i poddany zabiegowi, a następnie zakryty.

Duże lub głębokie rany, których krwotok często wymagają leczenia od lekarza. Jeśli krwawienie nie może być łatwo kontrolowane, należy skontaktować się ze służbami ratowniczymi. Każdy, kto nie jest pewien co do ciężkości rany, powinien zwrócić się o pomoc lekarską.

Poważne drenaż

Poważny drenaż składa się głównie z osocza. Jest często cienki i wodnisty i zwykle ma od jasno do żółtawego lub brązowawy wygląd. Małe ilości drenażu surowiczego są normalne podczas pierwszych etapów gojenia.

Ciągły drenaż surowiczy może oznaczać, że na powierzchni rany żyją wysokie poziomy bakterii. W takich przypadkach organizm produkuje dodatkową surowicę, aby zwalczyć bakterie. Każdy, kto doświadcza nadmiernego drenażu surowicy powinien zgłosić się do lekarza.

Ropne drenaż

Podczas gdy inne popularne rodzaje drenażu są normalne, aby zobaczyć podczas procesu gojenia, ropne drenaż nie jest. Ropne drenaż jest silnym wskaźnikiem, że rana jest zainfekowana.

Ropne drenaże często pojawiają się jako ciecz o nieco gęstszej strukturze przypominającej mleko. Kolor ropnego drenażu może różnić się od szaro-żółtej do zielonej lub brązowej.

Ropne drenaż jest spowodowany liczbą żywych i martwych komórek zakaźnych w okolicy, a także ciałem wysyłającym białe krwinki do walki z infekcją.

W miarę pogarszania się infekcji ilość wypisu często wzrasta. Ropne drenaż wymaga wizyty u lekarza w celu diagnozy i leczenia.

Seroprzepływny drenaż

Jak sugeruje nazwa, drenaż seroporulacyjny jest kombinacją drenażu surowiczego i drenażu ropnego. Występuje, gdy wyraźny drenaż surowcowy staje się zabarwiony mlecznym płynem o różnym zabarwieniu, podobnym do ropnego drenażu.

Seroprzepuszczalne drenaż może być wczesnym objawem infekcji, ale może również oznaczać, że infekcja się usuwa. Każdy, kto doświadcza drenażu seroporowatego, powinien mieć lekarza, który zdiagnozuje jego ranę.

Kiedy iść do lekarza

Lekarz biorąc notatki podczas słuchania pacjenta omówić problem medyczny.

Krwawe, surowicze i serozakustyczne wydzielanie są częścią procesu gojenia się ran. Pomagają utrzymać smarowane rany, aby ułatwić leczenie.

Tego typu drenaże pojawiają się zazwyczaj w pierwszych kilku dniach procesu gojenia się rany, a następnie znikają, gdy strupy się rozwarły.

Wiele małych skaleczeń lub ran można łatwo leczyć w domu lub przy użyciu kremów dostępnych bez recepty, ale wciąż są czasy, kiedy konieczna może być wizyta u lekarza.

Bez względu na rodzaj wyładowania, każdy, kto czuje, że doświadcza zbyt dużego rozładowania w stosunku do wielkości rany, powinien zgłosić się do lekarza. W takich przypadkach może istnieć podstawowa kwestia lub głęboki uraz tkanki, który należy leczyć, zanim leczenie będzie można kontynuować.

Każdy z grubym, mlecznym drenażem pochodzącym z rany powinien udać się do lekarza. Jest to zwykle oznaką infekcji w okolicy i wymaga leczenia, aby uniknąć poważniejszych powikłań.

Rany, które wydzielają nieprzyjemny lub nieprzyjemny zapach, mogą również wymagać wizyty u lekarza. Chociaż może to być lub nie być oznaką podstawowej infekcji, lepiej być bezpiecznym i szukać właściwej diagnozy.

Like this post? Please share to your friends: