Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Sztuczne słodziki mogą uszkadzać naczynia krwionośne

Wiemy, że cukier spożywany w dużych ilościach zwiększa ryzyko szeregu problemów zdrowotnych. Niedawne badania wykazały, że sztuczne słodziki mogą mieć podobne konsekwencje, ale poprzez całkowicie różne szlaki biochemiczne.

Cukier lub słodziki

W ostatnich latach nadmierne spożycie cukru było jednoznacznie powiązane z otyłością, cukrzycą i chorobami układu krążenia – wszystkie z nich są obecnie ściśle związane z nadmiernym spożyciem cukru.

W miarę jak słodka reputacja cukru stawała się coraz bardziej kwaśna, sztuczne słodziki wykorzystały okazję, by zyskać sławę.

Dziś dziesiątki tysięcy produktów zawierają sztuczne słodziki, co czyni je jednym z najczęściej używanych dodatków do żywności na świecie. Dzięki zerowym kaloriom napoje dietetyczne i niskokaloryczne przekąski są na tyle słodkie, że mogą je spożywać nawet najbardziej uzależnieni od cukru konsumenci.

Ale, jak to często się mówi, „wszystko, co błyszczy, nie jest złotem”. Coraz częściej publikowane są opracowania, które odrzucają bielsze sztuczne środki słodzące. Istnieją obecnie dowody na to, że spożywanie dużych ilości tych chemikaliów może również prowadzić do otyłości i zaburzeń metabolicznych.

Wyniki najnowszego badania dotyczącego zrzucania mułu na sztuczne słodziki zostały przedstawione na konferencji Experimental Biology 2018, która odbyła się wczoraj w San Diego w Kalifornii.

Badania prowadził dr Brian Hoffmann, adiunkt w Katedrze Inżynierii Biomedycznej na Uniwersytecie Marquette i Medical College of Wisconsin w Milwaukee.

Świeże spojrzenie na słodziki

Hoffmann wyjaśnia, dlaczego ten temat go interesuje, mówiąc: „Pomimo dodania tych niesubsydrowych sztucznych substancji słodzących do naszej codziennej diety, nadal nastąpił drastyczny wzrost otyłości i cukrzycy”.

Badanie to jest najbardziej dogłębną eksploracją – do tej pory – zmian biochemicznych wywołanych przez sztuczne słodziki w ciele. Aby osiągnąć ten poziom szczegółowości, zastosowali technikę zwaną bezstronną wysokoprzepustową metabolomiką.

Metabolomika odnosi się do badania produktów metabolizmu w komórkach, tkankach i zwierzętach.

Chcieli zrozumieć, w jaki sposób cukier i substancje słodzące wpływają na wyściółkę naczyń krwionośnych – śródbłonek naczyniowy – zarówno w hodowlach komórkowych, jak i na szczurach.

Tak więc skupili się na dwóch cukrach (glukozie i fruktozie) i zero-kalorycznych słodzikach aspartamu i acesulfamu potasowym. Aby porównać podobnie słodkie, ale kalorycznie przeciwstawne związki, karmiono je szczurami i oceniano je po 3 tygodniach.

Co ciekawe, eksperymenty ujawniły, że cukier i sztuczne słodziki wpływają niekorzystnie na sposób działania naczyń krwionośnych. Ale te upośledzenia zostały osiągnięte na różne sposoby:

„W naszych badaniach zarówno cukier, jak i sztuczne słodziki wydają się wykazywać negatywne skutki związane z otyłością i cukrzycą, aczkolwiek dzięki bardzo różnym mechanizmom od siebie nawzajem.”

Brian Hoffmann, Ph.D.

Autorzy wyciągnęli wniosek, że zmiany naczyniowe, które zaobserwowali „mogą być istotne w początkowej fazie i rozwoju cukrzycy i otyłości”.

Zmiany biochemiczne

Zarówno cukier, jak i sztuczne słodziki powodowały zmiany w poziomach tłuszczów, aminokwasów i innych substancji chemicznych we krwi szczurów. W szczególności sztuczne słodziki zdawały się zmieniać sposób, w jaki organizm przetwarza tłuszcz i pobiera jego energię.

Konieczne będą teraz dalsze prace nad wyjaśnieniem, co te zmiany mogą oznaczać w dłuższej perspektywie.

Stwierdzono również, że substancja słodząca, acesulfam potas, powoli gromadzi się w organizmie. W wyższych stężeniach uszkodzenie naczyń krwionośnych było poważniejsze.

„Zauważyliśmy, że z umiarem organizm ma maszyny do obróbki cukru, a kiedy system jest przeciążony przez dłuższy czas, maszyna się psuje”, wyjaśnia Hoffmann.

„Zaobserwowaliśmy również, że zastąpienie tych cukrów niealkalnymi sztucznymi słodzikami prowadzi do negatywnych zmian w metabolizmie tłuszczów i energii.”

Pytanie, na które wszyscy chcemy odpowiedzieć, brzmi: „co jest bezpieczniejsze, cukier czy słodziki?” Ale, oczywiście, jeśli chodzi o naszą wewnętrzną chemię, nic nie jest tak oczywiste. Jak mówi Hoffmann, „nie jest tak proste, jak” przestań używać sztucznych słodzików „jako klucza do rozwiązywania ogólnych problemów zdrowotnych związanych z cukrzycą i otyłością.”

Ale Hoffmann ostrzega: „Jeśli będziesz przewlekle konsumować te obce substancje (jak w przypadku cukru), zwiększa się ryzyko negatywnych skutków dla zdrowia”.

Po raz kolejny wydaje się, że moderacja jest najlepszym sposobem działania.

Like this post? Please share to your friends: