Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy choroby skóry są związane z cukrzycą typu 2?

Powikłania skórne występują zwykle, gdy poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki i często są to pierwsze widoczne objawy cukrzycy.

Szacuje się, że jedna trzecia osób z cukrzycą doświadcza zmian skórnych związanych z chorobą lub pod jej wpływem.

Dostępne są opcje leczenia, ale zarządzanie cukrzycą jest zwykle najlepszą opcją profilaktyki i leczenia.

Cukrzyca typu 2 i zdrowie skóry

[starsza kobieta nakładająca krem ​​na wyprysk na łokciu]

Gdy poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki przez zbyt długi czas, w organizmie zachodzi kilka zmian, które mają wpływ na zdrowie skóry.

Cukier we krwi jest usuwany z organizmu przez mocz. Gdy występuje nadmiar cukru we krwi, zwiększa się szybkość oddawania moczu, co może powodować odwodnienie i suchość skóry.

Wysoki poziom cukru we krwi może również prowadzić do stanu zapalnego, który z czasem przytępia lub nadmiernie stymuluje odpowiedź immunologiczną.

Wysoki poziom cukru we krwi może również powodować uszkodzenie nerwów i naczyń krwionośnych, zmniejszając krążenie. Zły przepływ krwi może zmienić strukturę skóry, szczególnie jej kolagenu. Bez zdrowych sieci kolagenowych skóra może stać się sztywna, a w niektórych przypadkach krucha. Kolagen jest również niezbędny do prawidłowego gojenia się ran.

Choroby skóry związane z cukrzycą typu 2

Kilka chorób skóry wiąże się z wysokim lub niekontrolowanym poziomem cukru we krwi.

Podczas gdy większość powikłań skórnych związanych z cukrzycą jest nieszkodliwa, niektóre objawy mogą być bolesne, uporczywe i mogą wymagać pomocy medycznej.

Najlepszym i najłatwiejszym sposobem leczenia większości schorzeń skóry związanych z cukrzycą jest kontrolowanie poziomu cukru we krwi. W ciężkich przypadkach można jednak stosować doustne steroidy lub kremy lecznicze.

Typowe schorzenia skóry związane z cukrzycą typu 2 obejmują:

Nigricans akantyczny

Stan ten charakteryzuje się przyciemnianym pasmem aksamitnej skóry, szczególnie w fałdach w okolicach pachwiny, karku lub pach. Uszkodzenia mogą być oznaką stanu przedcukrzycowego.

Nosorożce rogowacenia występują aż u 74% otyłych osób chorych na cukrzycę. Utrata wagi jest najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka rozwoju choroby.

Łuszczyca

[łuszczyca na nadgarstku]

Osoby z łuszczycą często mają na skórze czerwone plamy, które mogą być swędzące i łuszczące się. Niektóre osoby mogą również doświadczać zmian w swoich paznokciach. U niektórych osób z łuszczycą skóry może rozwinąć się łuszczycowe zapalenie stawów, które obejmuje ciężkie bóle stawów.

Opcje leczenia łuszczycy obejmują zmiany stylu życia, kremy i maści kortyzonu, dobre zarządzanie poziomem cukru we krwi, kontrolę masy ciała i często doustne lub wstrzykiwane leki biologiczne.

Osoby z cukrzycą typu 2 są uważane za dwa razy bardziej narażone na rozwój łuszczycy niż osoby bez cukrzycy.

Sclerederma diabeticorum

Ten stan jest naznaczony przez zgrubienia skóry, które zwykle pojawiają się na górnej części pleców i plecach szyi. Twardzina jest rzadkim schorzeniem, które na ogół dotyka osoby z nadwagą.

Leczenie obejmuje doustne leki, takie jak cyklosporyna. Czasami można zastosować specjalistyczną terapię światłem.

Ograniczona ruchliwość stawów i skóra woskowa

Ludzie, którzy cierpią na tę chorobę, mogą mieć na skórce, dłoniach i palcach gęstą, gęstą, woskopodobną skórę, która może powodować sztywność stawów, a nawet skurcze ścięgien.

Najlepszym sposobem dla osób z cukrzycą, aby zapobiec tej komplikacji jest utrzymanie poziomu cukru we krwi.

Buliaki cukrzycowe lub pęcherze

Chociaż rzadko, ten stan jest prawie zawsze oznaką cukrzycy. Ludzie, u których występuje ten stan, rozwijają nieregularne, przypominające pęcherzyki rany, które pojawiają się przypadkowo na stopach i dłoniach. Blistry mają typowo 0,5 do 17 centymetrów (cm), są bezbolesne i występują pojedynczo lub w plastrach.

Jedyną realną opcją leczenia jest dobre zarządzanie poziomem cukru we krwi. Osoby ze zmianami pęcherzykowymi powinny unikać zrywania zawartego bólu, aby zapobiec zakażeniu. Zwykle leczy się bez blizn, ale jeśli pojawią się powikłania, czasami konieczna może być amputacja.

Dermopatia cukrzycowa lub łysiny

Stan ten charakteryzuje się okrągłymi, czerwonawymi lub jasno-brązowymi plamami, które zwykle pojawiają się na łydkach lub innych kościach ciała. Płatki są zazwyczaj nacięte i łuszczące się.

Około 39 procent osób z cukrzycą typu 2 cierpi na dermopatię cukrzycową.

Przyczyną tego stanu jest uszkodzenie nerwów i naczyń krwionośnych, w szczególności niewielkie zmiany naczyń krwionośnych.

Ponieważ stan wpływa na obszary ciała z mniejszą ochroną mięśni i tłuszczu, zmiany mogą odzwierciedlać zwiększoną reakcję na uraz.

Zmiany skórne na cukrzycę są nieszkodliwe i zazwyczaj nie jest wymagane leczenie.

Wrzody cukrzycowe

[wrzód stopy cukrzycowej]

Czasami nieznaczne rany mogą stać się otwartymi ranami zwanymi wrzodami cukrzycowymi.

Wrzody cukrzycowe mogą wystąpić w dowolnym miejscu na skórze, ale najczęściej pojawiają się na stopach.

Szacuje się, że 15 procent osób z cukrzycą doświadcza owrzodzeń stopy.

Xanthelasma

Naznaczone łuskowatymi, żółtymi zmianami, które pojawiają się na powiekach i w ich pobliżu, stan ten może być związany z wysokim poziomem cukru we krwi i poziomu tłuszczu. Mogą jednak wystąpić u osób bez problemów związanych z tłuszczem lub cukrem.

Leczenie dla xanthelasma obejmuje zmiany w diecie i leki zmniejszające stężenie lipidów.

Erupcyjne ksantomy

Oznaczone przez zmiennie swędzące wybuchy plonów o barwie czerwono-brązowej do żółtawo-pomarańczowej.

Uszkodzenia mogą powstawać w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej pojawiają się na udach, pośladkach i oszołomieniach łokci i kolan.

Tagi skórne

Tagi skóry to miękkie, skóropodobne narośle, które zwisają ze skóry. Tagi skórne są niezwykle powszechne w populacji ogólnej. W nadmiarze mogą jednak zasygnalizować podniesiony lub niekontrolowany poziom cukru we krwi.

Tagi skórne faworyzują obszary takie jak pachy, szyja, pod biustem i fałdy pachwiny.

Necrobiosis lipoidica diabeticorum (NLD)

Zmiany zaczynają się zwykle jako małe, jędrne, wypukłe guzy, które przechodzą do większych płytek woskowej, twardej, przygnębionej, żółtej do czerwonobrązowej skóry.

Płytki są zwykle bezbolesne, a otaczająca je skóra wydaje się bardzo blada i lśniąca w porównaniu. Zmiany często stają się woskowe i z czasem rozwijają fioletową granicę. Chociaż nieszkodliwe, NLD może powodować komplikacje, takie jak blizny.

Stan ulega cyklowi pomiędzy okresami aktywnymi i nieaktywnymi, częściowo opartym na zarządzaniu poziomem cukru we krwi. Jeśli dana osoba doświadcza dramatycznych, nieubłaganych plam, może to oznaczać, że obecne plany leczenia cukrzycy nie działają.

Leczenie NLD może obejmować leki miejscowe i doustne.

Granuloma annulare

Oznaczone przez wypukłe, czerwonawe lub skórkowe wybrzuszenia, które rozprzestrzeniają się na zewnątrz w pierścieniu, zmiany często występują na dłoniach, palcach i przedramionach. Mogą być izolowane lub liczne na ciele.

Naukowcy nie są pewni, czy cukrzyca powoduje cukrzycę. Zmiany są nieszkodliwe, chociaż dostępne są leki na uporczywe lub uporczywe przypadki.

Choroby skóry wywołane przez cukrzycę typu 2

U osób z cukrzycą typu 2 częściej występują cięższe infekcje bakteryjne i grzybicze niż u osób bez cukrzycy. Chorzy na cukrzycę często doświadczają częstszych, ciężkich reakcji alergicznych.

Infekcje bakteryjne zwykle pojawiają się jako zapalne, wypełnione ropą, bolesne, czerwone rany i są najczęściej wywoływane przez bakterie. Antybiotyki i prawidłowe zarządzanie poziomem cukru we krwi zwykle wystarczają, aby zapobiec zagrażaniu życiu infekcji bakteryjnych.

Po kilku dniach większość bakteryjnych ran uwolni ropę, a następnie zacznie się goić. Owrzodzenia, które nie mogą wysysać same lub są wyjątkowo bolesne lub uporczywe, mogą wymagać otwarcia w gabinecie lekarskim.

[wysypka robaczkowa]

Często występujące infekcje bakteryjne u osób z cukrzycą typu 2 obejmują:

 • wrze – te zmiany zaczynają się od bolących miejsc, które stają się stanami zapalnym o średnicy od 2 do 3 cm
 • styes, infekcja powiek
 • infekcje paznokci
 • infekcja mieszków włosowych
 • carbuncles – te zmiany wyglądają jak jędrne, tkliwe grudki, które podążają za grupami połączonych wrzących

Infekcje grzybicze zwykle powodują czerwone wysypki graniczące z łuszczącą się skórą i czasami małe pęcherze. Grzyby potrzebują wilgoci, aby się rozwijać, więc infekcje występują zwykle w ciepłych, mokrych fałdach skóry, chociaż można je znaleźć w dowolnym miejscu na ciele.

Często dotknięte obszary obejmują między palcami u rąk i nóg, pod pachami i pachwiną.

Należy unikać leczenia długotrwałych lub częstych infekcji. Inne powszechne infekcje związane z cukrzycą typu 2 obejmują infekcje drożdżowe, takie jak drozd.

Stopa sportowca jest powszechnym rodzajem infekcji grzybiczej, zwykle pojawiającym się jako łuskowate łaty między palcami, powtarzające się pęcherze lub sproszkowane skalowanie na podeszwach.

Przypadki stóp sportowca mogą być spowodowane kontaktem z osobą dotkniętą przez wspólne obuwie lub w wilgotnym środowisku, takim jak prysznice.

Ringworm to inna nazwa infekcji grzybiczej. Ringworm nie jest w rzeczywistości spowodowany przez robaka, ale jego nazwa pochodzi od wysypki podobnej do pierścienia, która rozwija się.

Zapobieganie komplikacjom

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka, nasilenia i częstotliwości wszystkich chorób skóry związanych z cukrzycą jest utrzymanie zdrowego poziomu cukru we krwi.

Dieta, ćwiczenia fizyczne, odchudzanie i leki mogą pomóc obniżyć poziom cukru we krwi, zmniejszając ryzyko powikłań skórnych. Przestrzeganie niektórych zasad dotyczących higieny osobistej może również pomóc w zapobieganiu tym komplikacjom.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry obejmują:

 • Unikanie długich lub gorących kąpieli i pryszniców. Sauny i wanny z hydromasażem są zwykle najlepiej unikać.
 • Unikanie niektórych produktów do kąpieli, które mogą wysuszyć lub podrażnić skórę. Dotyczy to najbardziej regularnych i pachnących mydeł, olejków do kąpieli i płynów do kąpieli.
 • Używanie łagodnych szamponów, odżywek i myjek do ciała.
 • Utrzymywanie skóry tak czystej i suchej, jak to tylko możliwe.
 • Zapobieganie nadmiernie wysuszonej skórze poprzez utrzymywanie nawilżenia i stosowanie środków nawilżających.
 • Unikanie nadmiaru środka nawilżającego pomiędzy palcami, aby zniechęcić do rozwoju grzybów.
 • Korzystanie z nawilżacza i kąpieli rzadziej gdy pogoda jest sucha.
 • Unikanie sprayów do higieny kobiecej.
 • Unikanie drapania lub tarcia infekcji, wysypek i ran.
 • Natychmiastowe leczenie cięć i monitorowanie postępu leczenia.
 • Rozwiązywanie trwałych problemów skórnych. Ludzie powinni zobaczyć dermatologa, jeśli jakiekolwiek stany skóry staną się kłopotliwe lub uporczywe.

Osoby chore na cukrzycę powinny również sprawdzać swoje stopy pod kątem zmian skórnych, owrzodzeń i innych zmian codziennie. Dobrze dopasowane, wygodne buty mogą poprawić krążenie stopy i zapobiegać lub zmniejszać wpływ innych czynników.

Like this post? Please share to your friends: