Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

Czy media społecznościowe niszczą twoje życie społeczne?

Być może słyszałeś argument, że media społecznościowe sprawiają, że mniej się „uspołeczniasz” w prawdziwym życiu. Jeśli jednak ten artykuł pojawił się w Twoim kanale na Twitterze – który przewijałeś w otoczeniu osób uznanych za mniej interesujące niż Twój ekran – nie musisz się martwić; nowe badanie rozwiewa takie obawy.

ikony laptopa i mediów społecznościowych

W rzeczywistości są nowe badania – które były prowadzone przez Jeffrey Hall, profesor nadzwyczajny studiów komunikacyjnych na Uniwersytecie Kansas w Lawrence – które rozpraszają „teorię społecznego przemieszczenia”.

Teoria wypierania społecznego zasadniczo stwierdza, że ​​im więcej czasu spędzasz w świecie mediów społecznościowych, tym mniej czasu spędzasz na nawiązywaniu kontaktów towarzyskich z rzeczywistością.

Dotyczy to zarówno biernego korzystania z mediów społecznościowych (takich jak bezmyślne przewijanie na przyjęciu w domu), jak i aktywnej interakcji (np. Życie w tych małych zielonych kółkach, które pojawiają się obok nazw Twoich znajomych z Facebooka).

Teoria społecznego przesiedlenia stwierdza również, że taki spadek interakcji społecznych uczyni cię nieszczęśliwym – lub, używając języka naukowego, „doprowadzi do zmniejszenia twojego samopoczucia”.

Hall i jego zespół przetestowali te pomysły i opublikowali ich wyniki w czasopiśmie

Dwa badania, jeden wniosek

W „Studium 1” Hall i jego koledzy wykorzystali dane zebrane podczas Longitudinal Study of American Youth w latach 2009-2011.

Zbadali, czy istnieje związek między używaniem mediów społecznościowych a „bezpośrednim” kontaktem społecznym, który definiuje się jako wychodzenie z domu, spotykanie się ze znajomymi, rozmawianie przez telefon lub uczestnictwo w jakiejkolwiek formie aktywności grupowej, bar religijne.

Jak wyjaśniła Hall, osoby badane dotyczyły tak zwanej generacji X, a „pytania dotyczące wykorzystania mediów społecznościowych zostały zadane w momencie, gdy Facebook osiągnął punkt fleksyjny adopcji, a głównymi użytkownikami w tym okresie byli Gen Xers.”

„To, co było interesujące,” dodał, „było to, że w czasie bardzo szybkiej adaptacji mediów społecznościowych i naprawdę potężnych zmian w użyciu, nie zauważyłeś nagłych spadków w bezpośrednim kontakcie z ludźmi.”

„Jeśli teoria społecznego przemieszczenia jest prawidłowa, ludzie powinni wydostać się mniej i wykonać mniej takich połączeń telefonicznych, a tak się nie stało”.

Jeffrey Hall

W „Studium 2” zespół przetestował 116 osób na temat ich korzystania z mediów społecznościowych i bezpośredniego kontaktu z ludźmi pięć razy dziennie przez 5 dni z rzędu. Tutaj potwierdzono ustalenia z poprzedniego badania.

„Użytkownicy mediów społecznościowych nie doświadczają przesiedleń społecznych” – wyjaśnia Hall. „Jeśli wcześniej korzystali z mediów społecznościowych, nie byli bardziej skłonni do samotności później”.

Obalanie upartego mitu

Hall zauważa, że ​​jego nie jest pierwszym badaniem, które zakwestionowało teorię społecznego przemieszczenia. Ale pomimo takich starań, aby go zdemaskować, wydaje się, że utrzymuje się mit, że więcej czasu na media społecznościowe oznacza mniej czasu na życie towarzyskie w prawdziwym życiu.

„Próbuję odeprzeć popularną koncepcję tego, jak to działa”, mówi. „Nie znaczy to, że nadużywanie mediów społecznościowych jest dobre, ale nie jest tak źle, jak ludzie myślą”.

Zamiast tego, to, co zdarzyło się Hallowi, to to, że media społecznościowe jedynie przesuwały inne sposoby zdobywania informacji, takich jak tradycyjne gazety, a nawet przeglądanie Internetu.

Jednak zauważa, że ​​jest to temat do innego badania. Na razie odkrycia zespołu pomagają nam podejrzewać popularną teorię.

Like this post? Please share to your friends: