Drodzy użytkownicy! Wszystkie materiały dostępne na stronie zostały przetłumaczone z innych języków. Chcemy przeprosić za jakość tekstów, mamy jednak nadzieję, że będą one przydatne. Pozdrawiamy, Administracja. E-mail: admin@plmedbook.com

„Pić tylko wodę, gdy jesteś spragniony” – sugeruje badanie

Popularne pojęcie mówi, że osiem szklanek wody jest optymalną ilością do picia każdego dnia, ale wiele osób uważa, że ​​jest to trudne do osiągnięcia. Teraz nowe badanie może rzucić światło na to, dlaczego po zidentyfikowaniu mechanizmu połykania, który powstrzymuje nas od spożywania zbyt dużej ilości płynu, gdy nie jesteśmy spragnieni.

[Osoba lejąca szklankę wody]

Biorąc pod uwagę, że około 60 procent masy ciała człowieka składa się z wody, nie jest niespodzianką, że woda jest niezbędna dla zdrowia człowieka, wspomagając każdą funkcję organizmu.

Ale ile wody musimy pić na co dzień?

Być może słyszeliście, że osiem szklanek wody o wadze 8 uncji dziennie – znanych jako „zasada 8×8” – jest celem, nie ma dowodów naukowych, które dokładnie wskazują, ile płynu jest optymalną ilością.

Na podstawie dotychczasowych badań Instytut Medycyny (IOM) zaleca, aby kobiety dążyły do ​​picia około 2,2 litra wszystkich napojów dziennie (około 9 filiżanek), podczas gdy mężczyźni powinni starać się spożywać około 3 litrów wszystkich napojów dziennie (około 13 filiżanek). ).

Jednak, wbrew tym zaleceniom i tak zwanej zasadzie 8×8, nowe badanie sugeruje, że powinniśmy pić tylko wtedy, gdy jesteśmy spragnieni, po odkryciu mechanizmu, który sprawia, że ​​picie nadmiaru wody jest wyzwaniem.

Współtwórca badania Michael Farrell, z Biomedicine Discovery Institute w Monash University w Australii, a także koledzy publikują swoje odkrycie w języku angielskim.

Prawy przedkoronowa kora „zastępuje” hamowanie połykania nadmiaru wody

Na potrzeby badania zespół zaprosił pewną liczbę uczestników i poprosił ich o wypicie dużej ilości wody natychmiast po wysiłku, kiedy byli spragnieni, a później w dzień, kiedy nie byli spragnieni.

W każdym z tych przypadków naukowcy poprosili uczestników o ocenę, jak trudno było połknąć wodę.

W porównaniu ze spożyciem wody tuż po treningu uczestnicy stwierdzili, że trzykrotnie trudniej jest pić wodę, gdy nie byli spragnieni.

„Tutaj po raz pierwszy znaleźliśmy pełne wysiłku połknięcie po wypiciu nadmiaru wody, co oznaczało, że musieli przezwyciężyć pewien opór” – mówi Farrell. „Było to zgodne z naszym wyobrażeniem, że odruch połknięcia zostaje zahamowany po wypiciu wystarczającej ilości wody.”

Zespół zastosował funkcjonalne obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (fMRI) na każdym z uczestników, co pozwoliło im zmierzyć aktywność mózgu tuż przed połknięciem wody w każdym z warunków eksperymentalnych.

Odkryli, że niektóre obszary prawej kory przedczołowej mózgu wykazały znacznie wyższą aktywność, gdy uczestnicy musieli podjąć wysiłek, aby przełknąć wodę, co sugeruje, że ten rejon mózgu „unieważnia” hamowanie połykania, aby umożliwić nadmierne zużycie wody.

„Pij według pragnienia”

Farrell i zespół podkreślają, że picie zbyt dużej ilości wody może spowodować znaczne szkody, może prowadzić do hiponatremii, na przykład, gdy poziom sodu we krwi jest wyjątkowo niski.

„Zdarzały się przypadki, gdy sportowcom w maratonach kazano załadować wodę i umierali, w pewnych okolicznościach, ponieważ niewolniczo stosowali się do tych zaleceń i pili znacznie więcej niż potrzeba”, zauważa Farrell.

Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia sugerują, że jeśli chodzi o spożycie wody, możemy lepiej radzić sobie, słuchając potrzeb ciała.

„Jeśli po prostu robimy to, na co nasze ciało nas prosi, prawdopodobnie to poprawimy – po prostu pijmy według pragnienia, a nie wymyślnego grafiku”.

Michael Farrell

Mimo to zespół podkreśla, że ​​spożycie wody pozostaje istotną kwestią dla ludzkiego zdrowia, i istnieją pewne grupy – takie jak osoby w podeszłym wieku – które nie spożywają wystarczającej ilości wody.

Dowiedz się więcej o tym, dlaczego woda pitna jest ważna.

PLMedBook